MANDALA v hodnote 15,9 € ako DARČEK.

Nakúpte u nás za 20 € a získajte mandalu zadarmo. Akcia končí už v NEDEĽU!

Do konca zostáva - Zostáva - 5d:13h:32m:
Elementy života - Všetko o živloch, ich význam a symboly
Zaujímavosti

Elementy života - Všetko o živloch, ich význam a symboly

Už starovekí Gréci verili, že existujú štyri elementy, z ktorých sa skladá všetko, čo existuje na našej planéte: Základne 4 živly ako zem, voda, vzduch a oheň. Vedeli ste však, že existujú aj ďalšie symboly života?

V nasledujúcom článku sa dočítate:

 1. Význam a história elementov
 2. Element zeme
 3. Element vody
 4. Element vzduchu
 5. Element ohňa
 6. Ostatné elementy
 7. Elementy znamení zverokruhu 

1. Význam a história elementov

Odkedy si ľudstvo začalo uvedomovať seba samého, snaží sa pochopiť okolitý svet. Všetko, čo existuje, vnímame našimi piatimi zmyslami, ktoré sú jediným oknom, ktoré máme do sveta mimo nášho tela. V priebehu histórie naši predkovia vytvorili nespočetné množstvo rôznych teórií a myšlienok, ktoré sa pokúšali vysvetliť tento svet, jeho zloženie a fungovanie. Jedna teória bola spoločná takmer všetkým raným civilizáciám a identifikovala štyri základné prvky: zem, vzduch, vodu a oheň. Spoločne sa tieto štyri prvky nazývajú klasické prvky.

Čo prinútilo všetky tieto rané kultúry nezávisle identifikovať zem, vzduch, vodu a oheň ako stavebné kamene nášho sveta?

Variácie na klasické prvky môžeme nájsť okrem iného v starovekom Grécku, Babylonii, Perzii, Japonsku, Číne a Indii. Gréci, spolu s mnohými inými kultúrami, používali elementárny systém na vysvetlenie podstaty života, pričom životné udalosti pripisovali rôznym výkyvom „elementárnych“ síl, ako je vietor alebo oheň. Mnoho ľudí označuje prvky v gréckej tradícii ako „klasické prvky“, aby ich odlíšili od prvkov periodickej tabuľky. Grécke klasické prvky sa datujú tisíce rokov do minulosti, do doby dávno pred slávnymi filozofmi ako Platón a tento koncept pretrval až do renesancie, keď ľudia začali hlbšie chápať prírodný svet.

Štyri klasické živly sú sprevádzané piatym prvkom, éterom. Voda, vzduch, oheň a zem mali veľmi dočasnú povahu, zatiaľ čo éter, priestor, bol menej spojený so Zemou, a taktiež bol vnímaný ako duchovnejší. Napríklad sa verilo, že hviezdy sú zložené z éteru, ktorý je nemenný.

Mnoho ľudí verilo, že prvky fungujú spôsobom, ktorý podporuje rovnováhu. Poruchy tejto rovnováhy boli hlavnou príčinou vecí, ako sú zemetrasenia či zdravotné problémy. Nerovnováha prvkov sa považovala za nedostatok blahobytu a prvky boli tak prepojené so všetkým, od ročných období až po veštenie. Mnohí ľudia veľmi dobre poznali prvky a ich vlastnosti a podľa toho sa riadili v živote.

Viacdielny drevený obraz - 4 živly Viacdielny drevený obraz - 4 živly
7
+ 9
Drevené viacdielne obrazy na stenu
(1)
od 33,90 €

2. Element / živel - Zem

Jeden prvok, ktorý je prítomný vo všetkých teóriách, je prvok Zeme. Každý človek v sebe nosí isté aspekty všetkých živlov, všetky sú životne dôležité pre naše blaho a udržiavajú nás v rovnovážnom stave.

Prvok zeme je pre nás asi najľahšie pochopiteľný z prvkov, pretože riadi materiálne a fyzikálne aspekty. Symbolizuje pevnejšie a hustejšie stavy hmoty. Ako napríklad tie, ktoré môžeme vnímať našimi 5 zmyslami čuchu, hmatu, zraku, sluchu  a chuti. Naše fyzické telo, svet, ktorý vidíme okolo seba, naše financie, jedlo, ktoré jeme, naše každodenné návyky alebo rutiny, to všetko sa riadi živlami Zeme.

Vlastnosti živlu / elementu zeme:

 1. Fyzickosť - Najdôležitejší symbol elementu Zeme. Je skutočne tým, čo tvorí naše spojenie s naším fyzickým svetom, vrátane nášho fyzického tela. Ovláda najmä najhustejšie časti našej bytosti, ako sú: zuby, nechty, pery, vlasy, kosti, svaly a tuk. Prvok Zeme je to, čo nám dáva tvar a váhu v našom prostredí v hmatovom zmysle. V čínskej medicíne súvisí so žalúdkom či slezinou, a preto je zodpovedný za distribúciu živín a trávenie.
 2. Osobnostné črty - Tí, ktorí sú narodení v znamení elementu zeme, Býk, Panna alebo Kozorožec, alebo majú konštitúcie, kde je Zem dominantnejšia, sú zvyčajne dosť praktickí, lojálni, morálni, zodpovední, starostliví a empatickí. Majú dobre vyvinutý zmysel pre integritu so silným presvedčením a stoja si za svojimi slovami. Vo všeobecnosti kráčajú životom s trpezlivosťou, zámerom, nerobia unáhlené rozhodnutia ani nemenia veci príliš pravidelne. Väčšinou ich nájdete v rozumných dlhodobých kariérach alebo vzťahoch. Majú tendenciu užívať si materiálne veci a radi sa vo svojom prostredí cítia bezpečne.
 3. Energia - Prvok zeme je spojený s našou koreňovou čakrou. Nachádza sa v spodnej časti našej chrbtice a je to čakra, ktorá súvisí s našimi pocitmi bezpečia a istoty. Keď je v rovnováhe, máme silný pocit spolupatričnosti. Vieme, kto sme, a poznáme svoje miesto v rámci našej skupiny alebo ako jednotlivec. Naša koreňová čakra je o tom, ako sme spojení s naším fyzickým telom, inými bytosťami či fyzickým okolím. Tiež riadi náš pocit pokoja, stability, uzemnenia a neunáhlenosti.

3. Element / živel - Voda

Podľa chemického vzorca H2O sa voda skladá z dvoch dôležitých prvkov v živote každej živej bytosti: kyslíka a vodíka.

V mnohých starovekých kultúrach voda symbolizovala centrum života a obsahovala božskú energiu. Od kúpania, rybolovu, cestovania, pitia až po uctievanie, tajomstvo a silu.

Na východe je rieka Ganga stále považovaná za posvätnú. V Egypte sa rieka Níl prekladá ako „veľká voda“ a hovorí sa, že bola záchranným lanom civilizácií v Egypte od doby kamennej. Kdekoľvek tečie voda, v nej a okolo nej vyviera a prekvitá život. Gréci tiež videli vodu dostatočne významnú na to, aby uctievali svojho boha Poseidona, pričom Rimania uctievali jeho náprotivok Neptúna.

Čínske taoistické myslenie považuje vodu za reprezentáciu inteligencie a múdrosti, mäkkosti a pružnosti, a zároveň symbolizuje prechody zrodenia a smrti, no taktiež aj ženskejšiu, alebo „jinovú“ energiu.

Podľa starovekého východného učenia je voda spojená so svadhisthanskou čakrou. Táto druhá, sakrálna čakra sa nachádza okolo spodnej časti brucha a predstavuje plynulosť, ženskosť, zmyselnosť, radosť, schopnosť ísť s prúdom, slobodu, ako aj silu kreativity. Zakaždým, keď sa “spojíme” s vodou a uvedomíme si jej energiu, posilníme tieto vlastnosti v našej mysli a tele.

Možno je to tým, že voda pokrýva približne 70 % planéty, čo sa odráža v tom, že naše telá tvoria približne 60 % vody. Možno je to tým, že obrovská plocha oceánu je stále neprebádaná - príbehy o morských cestách, záhadných miznúcich víroch uprostred mora alebo tajomné hlboké temné hlbiny s desivými tvormi, ktoré v nich plávajú. Nech je to čokoľvek, voda si zachováva svoju tajomnosť a fascináciu.

4. Element / živel - Vzduch

Svojimi kvalitami symbolizuje vzduch ľahkosť, priezračnosť či pohyb Živel vzduchu je spojený s bohmi, bohyňami a božstvami už tisíce rokov.

V starovekom Grécku štyria bohovia vetra riadili severné, južné, východné a západné smery a považovali sa za „pohybujúce“ štyri ročné obdobia počas roka. Vayu je hlavným hinduistickým božstvom vetra a dychu, o ktorom sa hovorí, že bol „výnimočne krásny“ a „hlučne“ jazdil po oblohe na svojom žiariacom voze.

Zdá sa, že starovekí ľudia verili, že vzduch a vietor možno nevidíme, ale majú hlboký vplyv na svet okolo nás a sú neviditeľnou, no mocnou silou prírody.

V našom tele sú jemné energetické vetry, známe ako Vayus, ktoré zodpovedajú našim fyzickým a emocionálnym činom. Jogínske texty hovoria, že udržiavanie dobrého pohybu týchto vetrov je jedným z kľúčov k starostlivosti o seba. Tieto pohyby vzduchu zahŕňajú pohyby reči, spevu, výdychu a myslenia. Ďalšie sú pohyb jemnej životnej energie okolo srdca a pľúc, vzduchová energia, ktorá riadi trávenie v strede tela či schopnosť cítiť sa v spojení so zemou.

Prvok, ktorý nemožno vidieť, vzduch, obsahuje obrovské množstvo posvätnej symbolikykomunikácia, dych a život. Keď zvážime, ako vzduchový element interaguje s našimi zmyslami, môžeme zažiť túto časť prírody spôsobom, ktorý nám pomôže stať sa prítomnejšími a citlivejšími voči svetu okolo nás.

Element vzduchu je priamo spojený so srdcovou čakrou a zmyslom pre dotyk. Srdce, ktoré sa často považuje za miesto, kde prebýva duša. Je tiež miestom, ktoré by sme mohli považovať za uchovávanie našej životnej energie.

5. Element / živel - Oheň

Grécka filozofia klasifikuje oheň ako jeden zo štyroch základných prvkov spojených s vášňou a silou. Oheň bol taký dôležitý, že ho musel hrdina, Prometheus, zoceliť pred slnkom, aby ľudstvo mohlo prežiť.

Herakleitos, filozof z Grécka, ponúkol veľmi zaujímavý pohľad na element ohňa a jeho spojenie s našimi dušami. Cítil, že duša pozostáva z vody a ohňa. Úlohou večnej duše je nakoniec stať sa čistým ohňom, čo by sme mohli podľa moderných štandardov považovať za „osvietenie“.

Filozofie Ďalekého východu považujú oheň za silný a prvotný. Jeho fyzickým prejavom je náš metabolizmus. Mentálne sa to premieta do osobného zámeru a túžby.

Hinduistická tradícia má božstvo nazývané Agni, ktoré je okrem iného ohňom a bleskom. Agni prijíma ponuky, pôsobí ako posol medzi nebom a zemou a vďaka každodennému zapáleniu svojho ohňa zostane “navždy mladý”. V tomto kúsku mytológie nájdeme element ohňa ako symbol komunikácie a nesmrteľnosti.

Čo sa týka nesmrteľnosti – verí sa, že náš duch je ako odtlačok prsta: sme zo Slnka a hviezd, sme z ohňa.

6. Ostatné elementy života

V niektorých zmienkach sú prezentované aj iné živly, napríklad drevo, kov či éter. Niekedy sa však považujú len za vymenovanie najčastejších stavebných materiálov, ktoré človek využíva vo svojom živote alebo nevysvetliteľnej energie, ktorú človek môže istým spôsobom cítiť, no nie až tak dobre vysvetliť.

 1. Drevo - Prvok dreva je vitalita, rast a láskavosť. S pružnosťou a ľudskou srdečnosťou súvisí aj energia dreva. Drevo je vitálne, aktívne a flexibilné - predstavte si nové steblo trávy, ktoré na jar vyrastie zo zeme. Energia dreva súvisí aj s pohybom a rastom nahor. Ľudia s vyváženou energiou dreva sú flexibilní a diplomatickí, schopní vidieť názory iných a zároveň prispieť svojimi vyrovnanými názormi.
 2. Kov - Jednou z definujúcich vlastností kovu ako elementu je jeho schopnosť preťať život, oddeliť nepotrebné veci od toho, čo stojí za to zachovať a zušľachťovať. Pomáha nám usporiadať naše každodenné skúsenosti a rozlišuje kľúčové od tých nepodstatných. Ako lesknúce sa ostrie majstrovsky vytvoreného meča, kov žiari rafinovanosťou, brilantnosťou a skytým potenciálom. Jeho hrana však môže byť niekedy príliš ostrá a jej hranice príliš striktné.
 3. Éter - Éter je bez pevnosti zeme, chladu vody, tepla ohňa alebo dokonca pohybu vetra. Je to teda samotná podstata „prázdnoty“. Priestorový prvok je zo všetkých prvkov najjemnejší. Vo vnútri našich tiel môžeme rozpoznať vesmírny prvok doslova kdekoľvek, kde je priestor; sínusové dutiny, ktoré umožňujú rezonovať našim hlasom, priestor v pľúcach, ktorý sa napĺňa vzduchom, a tiež priestor v žalúdku pred jedlom.

Stredovekí alchymisti boli fascinovaní prvkom éteru a verili, že môže premeniť olovo na zlato či dokonca predĺžiť život. Priestorový prvok označovali ako „kvintesenciu“; termín používaný aj na opis „nebeských telies“, ako sú hviezdy a galaxie. Starovekí Gréci považovali éter za prvok podobný bohu a látku, ktorá umožňovala ľuďom spojiť sa so spiritualitou a intuíciou. Starovekí jogíni videli éter ako to, čo je nespútané a všadeprítomné.

7. Elementy / živle podľa znamena zverokruhu

Rozdelenie znamení podľa živlov:

Zem Voda Vzduch Oheň
Býk Rak Váhy Lev
Panna Ryby Vodnár Baran
Kozorožec Škorpión Blíženec Strelec

 

7.1 Ohnivé znamenia a ich symboly:

Ohnivé znamenia podľa zverokruhu:  Baran, Lev, Strelec

Znamenia ohňa možno zhrnúť ako odpoveď astrológie na túto naliehavú otázku. Oheň nás udržiava dostatočne silných na to, aby sme sa odrazili od dna, sklamania a najťažších strát, ktoré nám život môže priniesť.

Znameniu zverokruhu Baran vládne živel oheň, čo je vyjadrené jeho výraznými rohami a plameňmi, ktoré zdôrazňujú jeho živelnú a vášnivú povahu. Znameniu zverokruhu Lev vládne živel oheň, čo je vyjadrené na jeho majestátnej hrive a plameňoch, ktoré podčiarkujú jeho kráľovskú povahu a nestúpanú energiu. Znameniu zverokruhu Strelec vládne živel oheň, čo je vyjadrené jeho lukom a šípom v plameňoch, ktoré symbolizujú jeho dynamickú povahu.

Oheň je symbol odolnosti. Ide o vnútorný pocit vďačnosti za ďalší deň, kedy sme nažive. S ohňom hovoríme o šťastnom vnútornom zvierati, ktoré vrtí chvostom. Hovoríme o libide, chuti do jedla a kreativite. Život je krásny, no niekedy aj neúprosný, vyčerpávajúci a často ho sprevádzajú tragédie. Jednoduché prežitie sa niekedy môže zdať náročné, no práve v týchto situáciách prejavujú znamenia ohňa svoju odvahu.

Rovnako ako oheň samotný, aj ohnivé znamenia bývajú vášnivé, dynamické a temperamentné. Oheň vás môže zohriať, no môže spôsobiť veľké škody.

Drevený obraz - Znamenie Baran Drevený obraz - Znamenie Baran
3
+ 9
Obrazy na stenu - zvieratá
(0)
od 10,10 €
Obraz nad posteľ - Znamenie Lev Obraz nad posteľ - Znamenie Lev
4
+ 9
Obrazy na stenu - zvieratá
(0)
od 10,10 €
Dekorácia do spálne - Znamenie Strelec Dekorácia do spálne - Znamenie Strelec
1
+ 9
Darčeky pre strelca
(0)
od 10,10 €
Drevený polygonálny obraz - Znamenie Baran Drevený polygonálny obraz - Znamenie Baran
2
+ 9
Darček pre barana
(0)
od 15,20 €
-17%
Polygonálny obraz leva na stenu Polygonálny obraz leva na stenu
5
+ 9
Obrazy na stenu - zvieratá
(5)
od 18,90 €22,60 €
Znamenie zverokruhu nad posteľ - Strelec
2
+ 9
Darčeky pre strelca
(0)
od 15,20 €

7.2 Vzdušné znamenia a ich symboly:

Vdzušné znamenia podľa zverokruhu: Blíženci, Váhy, Vodnár

Vzduch je to, čo spája naše srdcia a mysle so svetom okolo nás. Astrologicky, ale aj v obyčajnej reči, je vzduch spojovacím prvkom, vysiela nám nekonečný prúd informácií a umožňuje nám na oplátku poslať niekoľko odkazov späť.

Znameniu zverokruhu Blíženci, vládne živel vzduch, čo je vyjadrené jeho dvojitou podobou, symbolizujúcou jeho rozmanitú povahu. Znameniu zverokruhu Váhy vládne živel vzduch, čo je vyjadrené jej symbolom rovnováhy, ktorý zdôrazňuje jej diplomatickú a vyrovnanú povahu. Znameniu zverokruhu Vodnár vládne živel vzduch, čo je vyjadrené jeho symbolom - nosiča vody, ktoré zdôrazňujú jeho inovatívnu a nezávislú povahu.

V astrológii sa element vzduchu, stelesnený v znameniach Blíženci, Váhy a Vodnár, zvyčajne popisuje ako mentálny a kognitívny. Ľudia so vzdušnými znakmi dominujú symbolicky, ale často aj doslova, stavajú pomyselné mosty, ktoré nám pomáhajú prepojiť vnútornú realitu vedomia s vonkajšími realitami objektívneho sveta. Majú tendenciu hovoriť pútavé slová, ktoré nám pomáhajú pochopiť svet okolo nás.

Vzdušné znamenia sú o akcii, nápadoch a pohybe – sú to „vetry zmeny“. Keď vás zasiahne silný vietor, nedá sa nepohnúť. Rovnako ako vánok ich nemôžete celkom chytiť a nikdy neviete, ako ďaleko vás posunú. Takmer vždy to je dobrodružstvo.

Drevená dekorácia - Znamenie Blíženci Drevená dekorácia - Znamenie Blíženci
2
+ 9
Lacné bytové doplnky a dekorácie
(1)
od 10,10 €
Drevená dekorácia na stenu - Znamenie Váhy Drevená dekorácia na stenu - Znamenie Váhy
+ 9
Lacné bytové doplnky a dekorácie
(0)
od 10,10 €
Dekorácia z dreva - Znamenie Vodnár Dekorácia z dreva - Znamenie Vodnár
1
+ 9
Lacné bytové doplnky a dekorácie
(3)
od 10,10 €
Polygonálny obraz - Znamenie Blíženci Polygonálny obraz - Znamenie Blíženci
1
+ 9
Darček pre blíženca
(0)
od 15,20 €
Geometrický obraz na stenu - Znamenie Váhy Geometrický obraz na stenu - Znamenie Váhy
1
+ 9
Darčeky pre váhy
(0)
od 15,20 €
Geometrický obraz na stenu - Znamenie Vodnár
2
+ 9
Darčeky pre vodnára
(0)
od 15,20 €

7.3 Zemské znamenia a ich symboly:

Zemské znamenia podľa zverokruhu: Býk, Panna, Kozorožec

Zemské znamenia predstavujú posvätnú, duchovnú cestu, ktorá je rovnako svätá ako cesty ohňa, vzduchu a vody. Zem je o zviditeľňovaní ducha. Ide o znášanie ideálov a vízií „na zem“. Ide o to, aby boli skutočné. Ľudia v zemských znameniach prišli na túto planétu skutočne niečo urobiť. Majú úlohu a mohli by sme to nazvať ich poslaním.

Znameniu zverokruhu Býk vládne živel zem, čo je vyjadrené jeho silnými rohami a pevným postojom, ktoré zdôrazňujú jeho spoľahlivú a vytrvalú povahu. Znameniu zverokruhu Panna vládne živel zem, čo je vyjadrené jej symbolom devy, ktorý zdôrazňuje jej analytickú a pedantnú povahu.
Znameniu zverokruhu Kozorožec vládne živel zem, čo je vyjadrené jeho rohmi a horským terénom, ktoré zdôrazňujú jeho ambicióznu a vytrvalú povahu.

Stretávajú sa s prekážkami, ľuďmi s protichodnými myšlienkami, obmedzeniami či nepriateľmi. Sú nútení uzatvárať dohody a robiť kompromisy. Sú pomalší a stáli, lojálni a držia sa svojich ľudí aj v ťažkých časoch. Počas dobrých dní sú praktickí, môžu byť materialistickí alebo povrchní. Zemské znamenia sa môžu stať príliš opatrnými, majetníckymi či manipulatívnymi.

Drevený obraz nad posteľ - Znamenie Býk Drevený obraz nad posteľ - Znamenie Býk
3
+ 9
Obrazy na stenu - zvieratá
(1)
od 10,10 €
Dekorácia nad posteľ - Znamenie Panna Dekorácia nad posteľ - Znamenie Panna
+ 9
Lacné bytové doplnky a dekorácie
(1)
od 10,10 €
Drevený obraz - Znamenie Kozorožec Drevený obraz - Znamenie Kozorožec
1
+ 9
Darčeky pre kozorožca
(0)
od 10,10 €
Geometrický obraz - Znamenie zverokruhu Býk Geometrický obraz - Znamenie zverokruhu Býk
4
+ 9
Darček pre býka
(1)
od 15,20 €
Polygonálny obraz na stenu - Znamenie Panna
3
+ 9
Darčeky pre pannu
(0)
od 15,20 €
Polygonálna dekorácia - Znamenie Kozorožec
1
+ 9
Darčeky pre kozorožca
(0)
od 15,20 €

7.4 Vodné znamenia a ich symboly:

Vodné znamenia podľa zverokruhu: Rak, ŠkorpiónRyby

Voda je silno spätá s emóciami, pocitmi, striedaním dobrej a zlej nálady. Bez vody by sme sa všetci stali neľudskými, plochými, studenými a mechanickými, bez srdca a duše a pravdepodobne bez zvláštneho dôvodu žiť. Všade čítame o prepojení medzi vodou a pocitmi.

Znameniu zverokruhu Rak vládne živel voda, čo je vyjadrené jeho klepetami a pancierom, ktoré zdôrazňujú jeho citlivú a ochranársku povahu. Znameniu zverokruhu Škorpión vládne živel voda, čo je vyjadrené tajomným vzhľadom, ktoré zdôrazňujú jeho intenzívnu a vášnivú povahu. Znameniu zverokruhu Ryby vládne živel voda, čo je vyjadrené ich veľkými plutvami s odrážajúcou sa vodou, ktoré zdôrazňujú ich intuitívnu a empatickú povahu.

Intuitívne, emocionálne a mimoriadne citlivé vodné znamenia môžu byť rovnako tajomné ako samotný oceán. Rovnako ako voda môžu byť osviežujúce, alebo vás môžu utopiť vo svojich hĺbkach. Tieto znamenia majú často intenzívne sny a hranično-psychickú intuíciu. Bezpečnosť je pre nich dôležitá – voda predsa potrebuje nádobu, inak vyschne a zmizne.

Ak však naše pocity získajú v našich životoch príliš veľa sily, môžeme sa ľahko nechať strhnúť svojou citlivosťou na nesúlad medzi našim vnútorným a vonkajším životom.

Drevený dekor na stenu - Znamenie Rak Drevený dekor na stenu - Znamenie Rak
1
+ 9
Obrazy na stenu - zvieratá
(2)
od 10,10 €
Drevený obraz na stenu - Znamenie Škorpión Drevený obraz na stenu - Znamenie Škorpión
7
+ 9
Obrazy na stenu - zvieratá
(0)
od 10,10 €
Drevený obraz nad posteľ - Znamenie Ryby Drevený obraz nad posteľ - Znamenie Ryby
3
+ 9
Obrazy na stenu - zvieratá
(0)
od 10,10 €
Polygonálny obraz na stenu - Znamenie Rak Polygonálny obraz na stenu - Znamenie Rak
2
+ 9
Darček pre raka
(0)
od 15,20 €
Polygonálna dekorácia na stenu - Znamenie Škorpión
2
+ 9
Darčeky pre škorpióna
(1)
od 15,20 €
Drevená dekorácia - Znamenie Ryby
1
+ 9
Darčeky pre ryby
(0)
od 15,20 €