Znamenia zverokruhu - Charakteristika a ich znaky
Astrológia

Znamenia zverokruhu - Charakteristika a ich znaky

Niektorí z nás veria v znamenia zverokruhu viac, iní menej. Pravdou však ostáva, že vlastnosti, ktoré sú pre ne charakteristické, vystihujú takmer každého.

V nasledujúcom článku sa dočítate:

 1. Čo sú znamenia
 2. Druhy znamení
 3. Ascendent
 4. História znamení
 5. Charakteristika znamení

1. Čo sú znamenia zverokruhu

Zverokruh, zvieratník či tiež zodiak, je pomyselný pás na oblohe, ktorý sa tiahne popri rotačnej osi Zeme. Astrológovia ho pred 4000 rokmi rozdelili na 12 rovnakých obdĺžnikových dielov, ktoré mali dĺžku po 30 stupňov. Pomenovali ich - zvieratkové znamenia. Znamenia dostali názov podľa dvanástich z trinástich súhvezdí, s ktorými sa kedysi čiastočne prekrývali. V tomto pomyselnom páse sa pri našom pohľade pohybujú všetky, (pre nás známe) planéty slnečnej sústavy. Patria sem aj neskôr objavené planéty Urán a Neptún, ale aj trpasličia planéta Pluto, ktorá sa môže na oblohe objaviť aj na inom mieste.

Jednotlivé znamenia zverokruhu, ktoré zodpovedajú určitému dátumu a času, sú odvodené od polohy Slnka v presný dátum a čas. Začiatkom prvého znamenia je jarný bod a tým je znamenie Baran. V dôsledku pohybu zemskej osi sa znamenia posunuli od zvieratníkových súhvezdí zhruba o jedno. Aktuálne je v súhvezdí Rýb a približne o 100 rokov sa ocitne v súhvezdí Vodnára.

Zvieratník zverokruhu - ilustrácia. Zdroj: Freepik.com

2. Druhy znamení zverokruhu

Tropický, ktorý tvorí 12 znamení zverokruhu od jarného bodu, ktorý otvára znamenie Baran. Do tohto zverokruhu patria znamenia ako: Baran, Býk, Blíženci, Rak, Lev, Panna, Váhy, Škorpión, Strelec, Kozorožec, Vodnár a v neposlednom rade aj Ryby. V starovekom Grécku sa všetky spomínané znamenia čiastočne prekrývali s rovnako-znejúcimi súhvezdiami.


Tip na inšpiráciu - Set drevených podpivníkov pod pohár v znameniach zverokruhu

Siderický tvorí 12 súhvezdí, ktoré majú to isté pomenovanie, ako aj znamenia zverokruhu. V dôsledku precesie-rotácie zemskej osi sa posunie o jedno súhvezdie približne o 2150 rokov. Do prvotnej polohy sa vráti asi o 25 800 rokov.

Znamenia zverokruhu sa taktiež delia podľa polarity a rozdeliť ich môžeme na mužské a ženské alebo na zemské, vodné, vzdušné, či ohnivé. Ďalej sa delia podľa kvalít na základné, pevné a pohyblivé. Po skombinovaní jednotlivých znamení vznikajú konkrétne znamenia tak, ako ich poznáme. V jednotlivých znameniach má svoj domov aj číslo 7, ktoré pochádza zo staršej tradície a číslo 10, ktoré sa využíva v modernej astrológii planét.

Rozdelenie znamení podľa mužských / ženských energií:

Ženské znamenia Mužské znamenia
Býk Baran
Rak Blíženci
Panna Lev
Škorpión Váhy
Kozorožec Strelec
Ryby Vodnár

 

Rozdelenie znamení podľa živlov:

Zem Voda Vzduch Oheň
Býk Rak Váhy Lev
Panna Ryby Vodnár Baran
Kozorožec Škorpión Blíženec Strelec

 

Na základe rozdelenia znamení a tiež toho, ktorá z planét prevláda, sa dá logicky určiť, akými vlastnosťami budú jednotlivé znamenia oplývať. V astronomických predpovediach či horoskopoch sú podstatné najmä tri prvky, ktoré odkazujú na povahu nositeľa horoskopu, ktorým je ascendent, čiže vychádzajúce znamenie, Slnko a Mesiac. Spomínané prvky sa môžu nachádzať aj v ostatných znameniach zverokruhu. Preto sa nám môže občas zdať, že je nám blízky popis aj z iného znamenia zverokruhu.


Zdroj: pinterest.com

3. Čo je ascendent?

Ascendent je v bežnej reči to, ako nás vnímajú ostatní ľudia, keď napríklad vojdeme do miestnosti. Je to naše vyžarovanie, charizma a “počiatočný prvý dojem”. Ide o znamenie, ktoré v momente nášho príchodu na svet “vychádzalo na obzor”.

V astrológií hrá ascendent veľmi podstatnú úlohu, nakoľko sa mu tiež hovorí „maska na verejnosti“. Zatiaľ čo Slnečné znamenie je to, akými sme v našej podstate, ascendent je naša “maska”.


Znamenia zverokruhu - ilustrácia. Zdroj: Freepik.com

Ak si chceme vypočítať vychádzajúce znamenie, je potrebné vedieť presný čas a miesto narodenia. Dokonca aj menšie odchýlky môžu zapríčiniť nesprávne určený ascendent. Ascendent si môžeme premietnuť aj v jednoduchom príklade. Ak poznáme niekoho, kto je v znamení leva a máme o ňom predstavu, že musí byť nebojácny a sebavedomý, nemusí to tak v skutočnosti byť. Pokojne môže byť citlivý, hanblivý či introvertný typ. Odpoveď sa skrýva v ascendente. Znamená to, že ak ste narodení v znamení Leva a ascendent máte, napríklad v Rybách, ste Levom, vo svojom vnútri. Máte vlastnosti Leva, máte sklon napríklad ku chorobám, ktoré má toto znamenie, no ľudia vás vnímajú ako Ryby. Váš externý prejav viac inklinuje k citlivejšiemu znameniu, v tomto prípade k Rybám.

Ascendent je preto rovnako dôležitý, ako samotné znamenie. Dotvára osobnosť človeka a prezrádza, ako pôsobí na svoje okolie. Ascendent výrazne ovplyvňuje správanie a konanie, najmä však pomôže pochopiť reakcie okolia na vaše činy.

Ak si chceme zhrnúť poznatky o ascendente, takéto znamenie hovorí skôr o tom, ako človek pôsobí na ostatných, aký má prejav, aké má sny, prípadne o jeho fyzickom vzhľade. Poloha Slnka v znamení hovorí zas o tom, aký je v hĺbke svojej duše. No a poloha Mesiaca odkrýva duševnú, emocionálnu zložku správania sa, či o nálade v ktorej sa nachádzame.

4. História znamení zverokruhu

Zverokruh je pôvodom veľmi starý a počet znamení sa menil a dotváral na základe rôznych kalendárov, ktoré sa používali na poľnohospodárske účely. V starovekom Grécku súviselo rozdelenie zverokruhu aj s aktuálnym rozpoznávaním vetrov.

Astrológia sa v takej podobe, ako ju poznáme v súčasnosti, objavila prvýkrát v Mezopotámii približne v piatom storočí pred Kristom. Práve v tomto období sa začal datovať aj vznik prvého zverokruhu, ktorý obsahoval dvanásť znamení. Neskôr toto rozdelenie prevzali a ďalej prepracovali starovekí Egypťania či Gréci. O pár desiatok rokov neskôr sa tento “trend” rozšíril do Perzie, Malej Ázie a tiež do Indie. Na základoch astrológie, ktorá pochádzala práve z grécko-egyptskej vetvy, vznikol Chaldejský poriadok planét, ktorý nahradil až v 16. storočí Mikuláš Kopernik.

V tom čase vznikol aj nový vedný odbor - astronómia, od ktorej sa asi v dvadsiatom storočí oddelila astrológia. Z prvotného systému, ktorý sa v minulosti používal aj v oblasti Mezopotámie, sa oddelila aj takzvaná Západná astrológia, ktorá v sebe niesla aj arabské črty. V súčasnosti je rozšírená najmä v Európe či v Amerike. Z gréckej astrológie sa vytvorila konzervatívna podoba indickej astrológie. Tá sa od tej západnej líši o jedno znamenie, ktoré sa nachádza v zvieratníku.

Absolútne odlišná je čínska astrológia, ktorá sa zameriava na úplne iný zverokruh a čínsky horoskop je tak omnoho komplikovanejší. Nestačí poznať dvanásť zvieracích čŕt - celý systém súvisí s mesačným kalendárom, ktorý sa používal na udalosti tisícky rokov späť. Čínska astrológia sa môže využiť nielen na určenie charakteristiky danej osoby, ale aj na jej šťastie či fungovanie v budúcnosti.

Čínsky horoskop - ilustrácia. Zdroj: pinterest.com

Zvieratá, ktoré vystupujú v čínskom horoskope, sú prevzaté z dávnych mýtov a bájí starovekej Číny. Traduje sa, že Budha vyhlásil preteky zvierat a prvých dvanásť, ktoré prekonajú dravú rieku a aj cieľovú čiaru, dostane miesto v čínskom kalendári. Víťazom sa stal prešibaný potkan, ktorý sa do cieľa dostal tým, že sa odviezol na rýchlom byvolovi. Zoskočil z jeho chrbta tesne pred cieľovou rovinkou, a tým získal prvé miesto. Úbohý, oklamaný byvol skončil druhý. Had, podobne ako potkan, použil na svoje zvíťazenie klamstvo. Ukryl sa do konského chvosta a vyliezol z neho pred cieľom, a tým obehol rýchleho koňa. Pes napriek faktu, že je zdatný plavec, skončil predposledný. Prevládol v ňom zvierací pud a rozhodol sa okúpať v rieke. Prasa sa umiestnilo v “rebríčku” ako posledné. Zastavilo a muselo sa pred dlhým behom posilniť jedlom. Zvyšné zvieratá sa umiestnili po dobehnutí preteku na základe ich zdatnosti či vzájomnej spolupatričnosti.

Za zostavenie prvých horoskopov sa môžeme poďakovať babylonským kňazom, ktorí sa venovali astrológii a rozdelili tiež ročnú púť Slnka medzi dvanásť súhvezdí. Najstarším známym horoskopom je diagram, ktorý pochádza z roku 410 pred Kristom a bol to horoskop syna babylonského panovníka, Šuma Usa.

V našich zemepisných šírkach poznáme najmä rozdelenie slnečných znamení, čiže ide o znamenie v zverokruhu, v ktorom bolo Slnko pri narodení toho-ktorého človeka.

Znamenia zverokruhu v podobe polygonálnej dekorácie z dielne DUBLEZ vhodné ako pekné a trendové obrazy alebo ako jedinečný darček: 

Drevený polygonálny obraz - Znamenie Baran Drevený polygonálny obraz - Znamenie Baran
2
+ 9
Darček pre barana
(0)
od 15,20 €
Geometrický obraz - Znamenie zverokruhu Býk Geometrický obraz - Znamenie zverokruhu Býk
4
+ 9
Darček pre býka
(1)
od 15,20 €
Polygonálny obraz - Znamenie Blíženci Polygonálny obraz - Znamenie Blíženci
1
+ 9
Darček pre blíženca
(0)
od 15,20 €
Polygonálny obraz na stenu - Znamenie Rak Polygonálny obraz na stenu - Znamenie Rak
2
+ 9
Darček pre raka
(0)
od 15,20 €
Polygonálny obraz leva na stenu Polygonálny obraz leva na stenu
5
+ 9
Obrazy na stenu - zvieratá
(5)
od 22,60 €
Polygonálny obraz na stenu - Znamenie Panna
3
+ 9
Darčeky pre pannu
(0)
od 15,20 €
Geometrický obraz na stenu - Znamenie Váhy Geometrický obraz na stenu - Znamenie Váhy
1
+ 9
Darčeky pre váhy
(0)
od 15,20 €
Polygonálna dekorácia na stenu - Znamenie Škorpión
2
+ 9
Darčeky pre škorpióna
(1)
od 15,20 €
Znamenie zverokruhu nad posteľ - Strelec
2
+ 9
Darčeky pre strelca
(0)
od 15,20 €
Polygonálna dekorácia - Znamenie Kozorožec
1
+ 9
Darčeky pre kozorožca
(0)
od 15,20 €
Geometrický obraz na stenu - Znamenie Vodnár
2
+ 9
Darčeky pre vodnára
(0)
od 15,20 €
Drevená dekorácia - Znamenie Ryby
1
+ 9
Darčeky pre ryby
(0)
od 15,20 €

Dátumy, kedy je Slnko v daných znameniach:


Znamenia zverokruhu v zvieratníku a ich vyobrazenie súhvezdí - ilustrácia. Zdroj: Freepik.com

5. Charakteristika jednotlivých znamení zverokruhu 

Baran (21.3. - 19.4)

Baran (21. marec až 19. apríl, po latinsky Aries) miluje byť číslom jeden, takže nie je žiadnym prekvapením, že nebojácni barani sú prvým znamením zverokruhu. Ak máte chuť dozvedieť sa viac informácií o znamení Baran, odporúčame vám prečítať si náš komplexný článok, zameraný na znamenie Baran.

Typické črty tretieho znamenia zverokruhu Baran:

 • mužské znamenie
 • dominantné
 • chce rozhodovať, určovať
 • ohnivé
 • aktívne, energické, vitálne, cholerické
 • ambiciózne, cieľavedomé
 • vládnuca planéta Mars
 • bojovnosť, odvaha, schopnosť presadiť sa, agresivita
 • navonok pôsobí sebavedomo, je energický, má rýchle pohyby a do vecí sa vrhá z nadšením

Býk (20.4. - 20.5.)

Býk (20. apríl až 20. máj, po latinsky Taurus) je synonymom sily, húževnatosti a moci. A práve tieto vlastnosti dokonale vyjadrujú vlastnosti tohto živelného znamenia. Ak máte chuť dozvedieť sa viac informácií o znamení Býk, odporúčame vám prečítať si náš komplexný článok zameraný na znamenie Býk.

Základné charakteristické znaky osoby narodenej v znamení Býk:

 • ženské znamenie
 • schopnosť prijímať, načúvať
 • praktické
 • melancholické
 • vytrvalé, stabilné, húževnaté
 • tvrdohlavé, neústupné
 • vládnuca planéta Venuša
 • schopnosť užívať si, radovať sa, vytvárať pohodu
 • zvádza k lenivosti či pôžitkárstvu
 • dokáže nahromadiť a udržiavať majetok, je húževnaté

Blíženci (21.5 - 21.6.)

Výrazný Blíženec (21. máj - 21. jún, po latinsky Gemini) predstavuje dve rôzne osobnosti v jednej a nikdy si nebudete istí, ktorej z nich budete čeliť. Ak máte chuť dozvedieť sa viac informácií o Blížencoch, odporúčame vám prečítať si náš komplexný článok venovaný práve znameniu Blíženec.

Typické črty tretieho znamenia zverokruhu Blíženci:

 • mužské znamenie
 • dominantné
 • vodcovský typ
 • rozumové, sociálne
 • sangvinické
 • prispôsobivé, všestranné
 • vládnuca planéta Merkúr
 • dobré komunikačné schopnosti, záujem o literatúru, nervozita
 • dobré komunikačné schopnosti, bystrosť

Rak (22.6. - 22.7.)

Štvrté znamenie zverokruhu a prvé vodné znamenie, sú Raci (22. jún až 22. júl, po latinsky Cancer) známi tým, že konajú na základe svojich emócií. Ak máte chuť dozvedieť sa viac informácií o znamení Rak, odporúčame vám prečítať si náš komplexný článok zameraný na znamenie Rak.

Základné charakteristické znaky osoby narodenej v znamení Rak:

 • ženské znamenie
 • schopnosť prijímať, načúvať
 • citové, intuitívne, vnímavé
 • flegmatické
 • ambiciózne, cieľavedomé
 • vládnuca planéta Mesiac
 • starostlivosť, vnímavosť, neha, bohatá predstavivosť, ovplyvniteľnosť

Symboly jednotlivých znamení zverokruhu v podobe drevných dekorácií z dielne DUBLEZ. Vyberte si to vaše!

Drevená dekorácia - Znamenie zverokruhu Baran Drevená dekorácia - Znamenie zverokruhu Baran
1
+ 9
Darček pre barana
(0)
od 10,10 €
Drevený dekor - Znamenie zverokruhu Býk Drevený dekor - Znamenie zverokruhu Býk
2
+ 9
Darček pre býka
(0)
od 10,10 €
Znamenie zverokruhu na stenu - Blíženci Znamenie zverokruhu na stenu - Blíženci
3
+ 9
Darček pre blíženca
(0)
od 10,10 €
Drevený symbol na stenu - Znamenie zverokruhu Rak Drevený symbol na stenu - Znamenie zverokruhu Rak
2
+ 9
Drevený symbol - Znamenie zverokruhu Lev Drevený symbol - Znamenie zverokruhu Lev
3
+ 9
Darčeky pre leva
(0)
od 10,10 €
 Znamenie zverokruhu na stenu - Znak Panna Znamenie zverokruhu na stenu - Znak Panna
2
+ 9
Darčeky pre pannu
(0)
od 10,10 €
Obraz nad posteľ - Znak znamenia zverokruhu Váhy Obraz nad posteľ - Znak znamenia zverokruhu Váhy
1
+ 9
Darčeky pre váhy
(0)
od 10,10 €
Znamenie zverokruhu na stenu - Škorpión Znamenie zverokruhu na stenu - Škorpión
1
+ 9
Darčeky pre škorpióna
(0)
od 10,10 €
Drevený obraz - Znamenie zverokruhu Strelec Drevený obraz - Znamenie zverokruhu Strelec
1
+ 9
Darčeky pre strelca
(0)
od 10,10 €
Dekorácia na stenu - Znamenie zverokruhu Kozorožec Dekorácia na stenu - Znamenie zverokruhu Kozorožec
3
+ 9
Darčeky pre kozorožca
(0)
od 10,10 €
Drevený znak na stenu - Znamenie zverokruhu Vodnár Drevený znak na stenu - Znamenie zverokruhu Vodnár
1
+ 9
Darčeky pre vodnára
(0)
od 10,10 €
Znamenie zverokruhu na stenu - Ryby Znamenie zverokruhu na stenu - Ryby
1
+ 9
Darčeky pre ryby
(0)
od 10,10 €

Lev (23.7. - 22.8.)

Lev, piate znamenie zverokruhu (po latinsky Leo), ktorému patrí obdobie 23. júl až 22. august, je známe najmä svojou dravosťou, temperamentom, no aj nekompromisnosťou. Ak máte chuť dozvedieť sa viac informácií o znamení Lev, odporúčame vám prečítať si náš komplexný článok, zameraný na znamenie Lev.

Typické črty piateho znamenia zverokruhu Lev:

 • mužské znamenie
 • dominantné
 • chce vládnuť, určovať
 • ohnivé
 • nadšené, aktívne, energické, vitálne
 • cholerické
 • vytrvalé, stabilné, húževnaté
 • tvrdohlavé, neústupné
 • vládnuca planéta je Slnko
 • silné sebavedomie, charizma, organizačné vlohy
 • dôstojnosť, pýcha

Panna (23.8. - 22.9.)

Ľudí v znamení Panny (23. august až 22. september, po latinsky Virgo) určite chcete mať pri sebe. Vyrovnanosť, pozitívne myslenie a dôvtip sú ich kladné vlastnosti. Nie je to však všetko, čo v sebe ukrývajú. Ak máte chuť dozvedieť sa viac informácií o znamení Panna, odporúčame vám prečítať si náš komplexný článok, zameraný na znamenie Panna.

Základné charakteristické znaky osoby narodenej v znamení Panna:

 • ženské znamenie
 • schopnosť načúvať, vyčkávať
 • praktické, zamerané na konkrétne, hmatateľné veci
 • melancholické
 • prispôsobivé, všestranné, s bohatým vnútorným životom
 • vládnuca planéta je Merkúr
 • analytické a komunikačné schopnosti, zručnosť, kritika

Váhy (22.9. - 23.10.)

Váhy (22. september až 23. október, po latinsky Libra) sú navonok veľmi rozporuplné znamenie, ktorému je ťažko porozumieť. Pravda je však taká, že vo svojom vnútri sú veľmi láskavé, úprimné a ochranárske. Ak máte chuť dozvedieť sa viac informácií o znamení Váhy, odporúčame vám prečítať si náš komplexný článok, zameraný na znamenie Váhy.

Typické črty siedmeho znamenia zverokruhu Váhy:

 • mužské znamenie
 • dominantné, chce vládnuť, rozhodovať
 • rozumové, sociálne, ľahké
 • sangvinické
 • ambiciózne, cieľavedomé
 • vládnuca planéta je Venuša
 • zmysel pre krásu, lásku a harmóniu
 • spokojnosť, plytkosť

Škorpión (23.10. - 21.11.)

Škorpión (23. október až 21. november, po latinsky Scorpius) je ôsme znamenie zverokruhu a veľakrát je najmenej pochopeným znamením spomedzi všetkých. Je to predovšetkým kvôli jeho veľkému temperamentu, priebojnosti a vášni. Ak máte chuť dozvedieť sa viac informácií o znamení Škorpión, odporúčame vám prečítať si náš komplexný článok, zameraný na znamenie Škorpión.

Základné charakteristické znaky osoby narodenej v znamení Škorpión:

 • ženské znamenie
 • schopnosť načúvať
 • citové, vnímavé
 • flegmatické
 • vytrvalé, stabilné, húževnaté
 • tvrdohlavé, neústupné
 • vládnuce planéty sú Mars a Pluto
 • bojovnosť, vášeň
 • hnev, ostrosť

Drevené obrazy znamení zverokruhu z dielne DUBLEZ dostupné exkluzívne len u nás. Vyberte si to vaše!

Drevený obraz - Znamenie Baran Drevený obraz - Znamenie Baran
3
+ 9
Obrazy na stenu - zvieratá
(0)
od 10,10 €
Drevený obraz nad posteľ - Znamenie Býk Drevený obraz nad posteľ - Znamenie Býk
3
+ 9
Obrazy na stenu - zvieratá
(1)
od 10,10 €
Drevená dekorácia - Znamenie Blíženci Drevená dekorácia - Znamenie Blíženci
2
+ 9
Lacné bytové doplnky a dekorácie
(1)
od 10,10 €
Drevený dekor na stenu - Znamenie Rak Drevený dekor na stenu - Znamenie Rak
1
+ 9
Obrazy na stenu - zvieratá
(2)
od 10,10 €
Obraz nad posteľ - Znamenie Lev Obraz nad posteľ - Znamenie Lev
4
+ 9
Darčeky pre leva
(0)
od 10,10 €
Dekorácia nad posteľ - Znamenie Panna Dekorácia nad posteľ - Znamenie Panna
+ 9
Lacné bytové doplnky a dekorácie
(1)
od 10,10 €
Drevená dekorácia na stenu - Znamenie Váhy Drevená dekorácia na stenu - Znamenie Váhy
+ 9
Lacné bytové doplnky a dekorácie
(0)
od 10,10 €
Drevený obraz na stenu - Znamenie Škorpión Drevený obraz na stenu - Znamenie Škorpión
7
+ 9
Obrazy na stenu - zvieratá
(0)
od 10,10 €
Dekorácia do spálne - Znamenie Strelec Dekorácia do spálne - Znamenie Strelec
1
+ 9
Darčeky pre strelca
(0)
od 10,10 €
Drevený obraz - Znamenie Kozorožec Drevený obraz - Znamenie Kozorožec
1
+ 9
Darčeky pre kozorožca
(0)
od 10,10 €
Dekorácia z dreva - Znamenie Vodnár Dekorácia z dreva - Znamenie Vodnár
1
+ 9
Lacné bytové doplnky a dekorácie
(3)
od 10,10 €
Drevený obraz nad posteľ - Znamenie Ryby Drevený obraz nad posteľ - Znamenie Ryby
3
+ 9
Obrazy na stenu - zvieratá
(0)
od 10,10 €

Inšpirácia ako dekorovať obrazy znamení v interiéri:

Zaveste si na svoju stranu postele znamenie, v ktorom ste sa narodili. Obrazy DUBLEZ v spálni vystihujúce znamenia každého partnera.

Strelec (22.11. - 21.12.)

Posledné ohnivé znamenie zverokruhu, Strelec, po latinsky Sagittarius (22. november až 21. december), sa nepodobá žiadnemu inému znameniu zverokruhu. Ľudia narodení v tomto období sú úplne odlišní, jedineční a nezameniteľní. Ak máte chuť dozvedieť sa viac informácií o znamení Strelec, odporúčame vám prečítať si náš komplexný článok zameraný na znamenie Strelec.

Typické črty deviateho znamenia zverokruhu Strelca:

 • mužské znamenie
 • dominantné
 • nadšené, aktívne, energické, vitálne
 • cholerické
 • optimistické
 • prispôsobivé, všestranné
 • vládnuca planéta je Jupiter
 • viera, múdrosť, preháňanie

Kozorožec (22.12 - 19.1.)

O Kozorožcoch, latinsky Capricornus (22. december až 19. január) sa hovorí, že majú dvojitú povahu. Na jednej strane sú veľmi pragmatickí a rozvážni, no na strane druhej sa dokážu sťažovať na fiktívne problémy, ktoré si sami vymysleli. Pozrime sa na ďalšie ich charakterové vlastnosti. Ak máte chuť dozvedieť sa viac informácií o znamení Kozorožec, odporúčame vám prečítať si náš komplexný článok zameraný na znamenie Kozorožec.

Základné charakteristické znaky osoby narodenej v znamení Kozorožec:

 • ženské znamenie
 • schopnosť prijímať
 • praktické
 • ambiciózne, cieľavedomé
 • vládnuca planéta je Saturn
 • vážnosť, zodpovednosť, vytrvalosť, uzavretosť
 • melanchólia

Vodnár (20.1. - 18.2.)

Vodnár, po latinsky Aquarius (20. január až 19. február) sa mylne uvádza ako vodné znamenie. Pravdou však je, že toto jedenáste znamenie zverokruhu patrí medzi vzdušné znamenia. Vyznačuje sa priateľskou povahou, empatickým cítením, šťastím a dobrou náladou. Má však aj svoje tienisté stránky, ako každé iné znamenie. Ak máte chuť dozvedieť sa viac informácií o znamení Vodnár, odporúčame vám prečítať si náš komplexný článok zameraný na znamenie Vodnár.

Typické črty jedenásteho znamenia zverokruhu Vodnára:

 • mužské znamenie
 • dominantné
 • rozumové, sociálne, ľahké
 • sangvinické
 • vytrvalé, stabilné
 • tvrdohlavé, neústupné
 • vládnuce planéty sú Saturn a Urán
 • originalita, nezávislosť, ohraničenie, revolučnosť

Ryby (19.2. - 20.3.)

Ryby, po latinsky Pisces (20. február až 20. marec), vodné znamenie, sú posledným súhvezdím zverokruhu. Symbolizujú ho dve ryby, ktoré plávajú opačným smerom, čo predstavuje rozdelenie sveta rýb medzi fantáziu a realitu. Ak máte chuť dozvedieť sa viac informácií o znamení Ryby, odporúčame vám prečítať si náš komplexný článok zameraný na znamenie Ryby.

Základné charakteristické znaky osoby narodenej v znamení Ryby:

 • ženské znamenie
 • schopnosť prijímať, načúvať
 • citové, tajné, intuitívne, vnímavé
 • flegmatické
 • prispôsobivé, všestranné
 • vládnuce planéty sú Jupiter a Neptún
 • dobro, súcit, snivosť, intuícia
 • chaos, strata identity, súcit, snivosť

Astrológia si prešla dlhou cestou plnou vývoja a prispôsobovania sa. Od spojenia s astronómiou až po démonizovanie zo strany katolíckej cirkvi. V 20. storočí začala byť populárnou u bežného ľudu a nebola len výsadou filozofov a učencov. V druhej polovici 20. storočia prebehli viaceré experimenty, ktoré sa snažili vyvrátiť či potvrdiť pravdivosť a presnosť jej výkladov. Či už sme sa v črtách jednotlivých zvieratníkov našli alebo nie, každý z nás sme kúskom vesmíru, ktorý ostane navždy opradený rúškom tajomstva.

Dielňa DUBLEZ prináša originálne drevené podložky s tematikou znamení zverokruhu, ktoré sa skvele hodia na akýkoľvek stôl:

Sada 12 ks podložiek pod pohár: Znamenia zverokruhu + stojan zdarma Sada 12 ks podložiek pod pohár: Znamenia zverokruhu + stojan zdarma
1
Drevené dekorácie do Kuchyne / Jedálne
(1)
39,60 €
Set podpivníkov 12 ks: Súhvezdia zverokruhu + stojan zdarma Set podpivníkov 12 ks: Súhvezdia zverokruhu + stojan zdarma
1
Podložky - znamenia zverokruhu
(0)
39,60 €
Darček pre býka
(0)
3,40 €