Čínsky horoskop a všetky jeho znamenia zverokruhu
Astrológia

Čínsky horoskop a všetky jeho znamenia zverokruhu

Určite ste už o čínskom horoskope počuli. Bezpochyby si vybavíte čínske oslavy Nového roka, ktorý začína na prelome januára a februára, a ktorý sprevádzajú bujaré sprievody plné farieb. Zverokruh tvorí dvanásť zvierat a každý rok je jednému z nich zasvätený.

Prínášame vám najviac komplexný článok o čínskom horoskope, kde sa dozviete všetky dôležité informácie, ktoré hľadáte.

V nasledujúcom článku sa dočítate:

 1. Čínsky kalendár vo všeobecnosti
 2. História čínskeho horoskopu
 3. Znamenia čínskeho zverokruhu a ich vlastnosti
 4. Zaujímavosti čínskeho horoskopu

1. Čínsky kalendár

Čínsky kalendár je lunisolárny kalendár, čo znamená, že kombinuje princíp solárneho a lunárneho kalendára - slnečného a mesačného. Jeho hlavnou úlohou je snaha kompenzovať nevýhody oboch kalendárov. Znamená to, že dĺžka mesiacov zodpovedá dĺžke mesačného cyklu, čo je približne 29,5 dní. Dĺžka roka sa riadi tropickým rokom, teda dobou, kedy sa slnko vráti na svoje pôvodné miesto na ekliptike.

Čínsky kalendár je teda lunisolárny a vychádza z presných astronomických pozorovaní dĺžky Slnka a fáz Mesiaca. Pokúša sa, aby sa jeho roky zhodovali s tropickým rokom a zdieľa niektoré podobnosti so židovským kalendárom. V oboch týchto kalendároch má spoločný rok 12 mesiacov a priestupný rok má 13 mesiacov. Obyčajný rok má 353–355 dní, zatiaľ čo priestupný rok má 383–385 dní.

Tabuľka označujúca dobré a zlé dni krviprelievania a kedy je potrebné sa chrániť pred démonmi. Graf obsahuje "sme ba" (9 číslic symbolizujúcich prvky geomantie) v strede s čínskym "pa-kua" obklopený 12 zvieratami podľa mesiacov a rokov. Zdroj. wikipedia.org

Hoci čínsky kalendár vznikol v Číne, v súčasnosti sa používa väčšinou gregoriánsky kalendár, ktorý ľudia využívajú na civilné účely. Čínsky kalendár sa však stále dodržiava medzi rôznymi čínskymi komunitami po celom svete. Používa sa na určenie dátumov osláv rôznych jubileí, oslavovanie Nového roka či dátumu svadby. Používa sa taktiež na určenie fáz Mesiaca.

Čínsky kalendár nepočíta roky v nekonečnej postupnosti. Každý rok má v rámci každého 60-ročného cyklu priradený názov pozostávajúci z dvoch zložiek.

 • Jia (spojené s pestovaním dreva)
 • Yi (spojené s rezaným drevom)
 • Bing (spojený s prírodným ohňom)
 • Ding (spojený s umelým ohňom)
 • Wu (spojené so zemou)
 • Ji (spojený s kameninou)
 • Geng (spojený s kovom
 • Xin (spojený s tepaným kovom)
 • Ren (spojené s tečúcou vodou)
 • Gui (spojené so stojatou vodou)

Na výpočet Nového roka v čínskom kalendári používajú dve základné pravidlá. Prvým orientačným pravidlom je, že čínsky Nový rok by mal byť nový mesiac najbližšie k začiatku jari (na severnej pologuli), známy ako Lìchūn. Väčšinou toto pravidlo platí, no môže sa stať, že Lìchūn pripadne do obdobia do polovice medzi dvoma novmi. Nepodarilo sa to napríklad v rokoch 1985 aj 2015. Čínsky Nový rok takmer vždy pripadá na obdobie medzi 21. januárom a 21. februárom.

Druhým orientačným pravidlom je, že čínsky Nový rok väčšinou pripadne o 11 dní skôr ako predchádzajúci rok. Ak je však predpoklad, že udalosť bude mimo rozsahu čínskeho Nového roka (21. januára-21. februára), je potrebné pridať priestupný mesiac.

Počiatky čínskeho kalendára siahajú až do 14. storočia pred Kristom. Shangské veštecké kosti svedčia o lunisolárnom kalendári, ktorý bol značne upravený, no pretrváva dodnes. Predpokladá sa, že cisár Huangdi zaviedol kalendár medzi rokmi 3000 a 2600 pred Kristom. Predpokladá sa, že jeho minister Ta Nao pripravil prvý kalendár, ktorý bol nazývaný systém Chia-tzu alebo Kan-chih, čo v preklade znamená „systém cyklických znakov“.

Do kalendára bola pridaná ďalšia fáza, pretože systém bol určený na ľudové použitie. Počas obdobia Chou sa s každým rokom spájalo dvanásť zvierat. Týchto 12 zvierat sa v západnej spoločnosti bežne nazývalo 12 zvierat zverokruhu. Verilo sa, že sú to len populárne symboly a nemali žiadny veľký význam. Existujú však rôzne ľudové povery spojené s pôvodom 12 zvierat.

Drevené dekorácie z dielne DUBLEZ v orientálnom štýle:

Drevený strom života na stenu - Symbióza Drevený strom života na stenu - Symbióza
48
+ 9
Drevené stromy života na stenu
(13)
od 23,20 €
3 dielny obraz do obývačky - Bambusy 3 dielny obraz do obývačky - Bambusy
13
+ 9
Drevené nálepky a samolepky na stenu
(1)
od 20,30 €
3D panel do kuchyne - Hlas mysle 3D panel do kuchyne - Hlas mysle
8
+ 9
Panely s prírodným motívom
(0)
od 21,50 €

2. História čínskeho horoskopu

Všeobecne sa verí, že pôvod čínskeho zverokruhu je zakorenený v uctievaní zvierat, pričom systém sa datuje do dynastie Qin, pred viac ako 2000 rokmi. Pevne stanovené poradie zvierat vysvetľuje starodávny mýtus. Nefritový cisár alebo najvyšší vládca nebies zostavoval kalendár. Všetky zemské stvorenia vyzval na účasť v závode. Prvých dvanásť zvierat, ktoré prebehli cieľovú rovinku, získali svoje miesto a poradie v čínskom zverokruhu.

V skutočnosti vybrali a zoradili dvanásť vyvolených zvierat až po mnohých úpravách. Spomínané zvieratá sa úzko spájajú s bežným každodenným životom starovekých Číňanov, ale taktiež v miestnej kultúre nositeľmi šťastia.

S takou bohatou minulosťou nie je divu, že čínsky zverokruh je stále taký populárny v celej Číne a vo veľkej časti Ázie. Je neoddeliteľnou súčasťou každodenného života, používa sa na určenie vášho ročného bohatstva, manželskej kompatibility, kariérneho postupu či najlepších časov na splodenie dieťaťa.

 • Dì Zhī (地支), alebo Pozemské vetvy, boli pôvodné výrazy a sú priradené k hodinám dňa na základe slnečného času.
 • Zvieratá boli neskôr pridané ako pomôcky a kategorizované buď ako yīn (阴) alebo yáng (阳).
 • Dvanásť pozemských vetiev: zi (子), chǒu (škaredé), yín (阴), mǎo (卧), chén (晨), sì (巴), wǔ (午), wèi (失), shēn (报), yǒu (光), xū (旭), hài (海).
 • Desať nebeských kmeňov: jiǎ (阿), yǐ (优), bǐng (元), ding (丁), wù (五), jǐ (乱), gēng (雄), xīn (四), rén (饰), guǐ (dekán).
 • Päť prvkov: voda (水/ shuǐ), drevo (木/ mù), oheň (火/ huǒ), zem (土/ tǔ), kov (金/ jīn).

Keďže cyklus čínskeho zverokruhu sa opakuje každých 12 rokov, je ľahké zistiť vaše znamenie. Nižšie je uvedených 12 zvierat zverokruhu v poradí so sprievodnými rokmi:


Čínsky horoskop - ilustrácia. Zdroj: pinterest.com

3. Znamenia čínskeho zverokruhu

Tabuľka znamení zverokruhu v čínskom horoskope. Po kliknutí na zviera sa posuniete na konkrétne zviera.

Čínske znamenie zverokuruhu - Potkan / Krysa

Prvé znamenie čínskeho zverokruhu predstavuje múdrosť a bystrosť. Potkani sú veľmi inteligentní, praktickí a majú zmysel pre detail. Sú tiež dobrí v socializácii a úspore financií. Ľudia narodení v znamení Potkana sú očarujúci a zábavní. Majú vynikajúci vkus na hudbu, módu či partnerov a patria k najlepším priateľom. Bývajú veľkorysí a lojálni voči svojim blízkym. Niekedy ich však až príliš motivujú peniaze a môžu skĺznuť k chamtivosti. Sú zvedaví, túžia po vzdelaní a vítajú nové výzvy.

Ľudia narodení v znamení Potkana sú dobrí v manipulácii s ľuďmi, túžia po moci a milujú klebety. Majú taktiež tendenciu dosiahnuť v živote veľké veci. Sú inovátormi, vizionármi a majú talent na tvorenie. Disponujú špecifickým spôsobom riešenia vecí, a to je dôvod, prečo majú schopnosť rýchlo myslieť a hlavne, myslieť dopredu.

Pozitívne vlastnosti: sebaovládanie, zdržanlivosť, optimizmus, bystrosť flexibilita, intelektuálnosť

Negatívne vlastnosti: dôverčivosť, plachosť, manipulatívnosť, prefíkanosť, tajnostkárstvo

Ľudia v čínskom znamení zverokruhu Potkan sú narodení v roku: 1936, 1948, 1960, 1972, 1984, 1996, 2008, 2020

Čínske znamenie - Byvol

Ľudia, ktorí patria do roku Vola sú vytrvalí a cieľavedomí vodcovia, ktorí sú zameraní na cieľ. Venujú pozornosť detailom a sú veľmi pracovití. Dokážu však byť tiež tvrdohlaví, vážni a introvertní. Preto sa niekedy cítia osamelí a neistí. Milujú svoju rodinu a priateľov a patria k spoľahlivým a starostlivým spoločníkom.

Sú tiež známi svojou povahou a častými zmenami nálad. Cenia si človeka, ale len dovtedy, kým sa nedotkne jeho morálky. Majú úzky rozsah videnia, vďaka čomu majú tendenciu ignorovať “farebné” oblasti života a zameriavajú sa len na biele a čierne. Držia sa svojich zásad, a preto ich ostatní len ťažko presvedčia.

Pozitívne vlastnosti: pracovitosť, cieľavedomosť, mysliteľstvo, stabilita, morálnosť, úprimnosť, odhodlanosť, zásadovosť, priamočiarosť, obetavosť

Negatívne vlastnosti: ortodoxnosť, samotárstvo, nedôvera, egoizmus, apatickosť, podráždenosť, mlčanlivosť, utiahnutosť

Ľudia v čínskom znamení zverokruhu Byvol sú narodení v roku: 1937, 1949, 1961, 1973, 1985, 1997, 2009, 2021

Čínske znamenie zverokuruhu - Tiger

Tí, ktorí sa narodili v znamení Tigra, bývajú autoritatívni, sebavedomí, ambiciózni a odvážni. Vynikajú schopnosťou viesť ostatných a majú veľké kúzlo osobnosti. Nechýba im odvaha ani dobrosrdečnosť. Pre ostatných sú veľmi príťažliví. Napriek tomu dokážu byť náladoví, veľmi intenzívni a nevypočítateľní.

Ľudia narodení v roku Tigra sú dogmatickí. Vidia všetko v jasnom svetle. Z tohto dôvodu ich nemožno tak ľahko oklamať. Správne zvážia svoje možnosti a zúžia ich na to, čomu veria. Ľudia zverokruhu Tiger majú výbornú pamäť a uchovávajú si každú udalosť, ktorá ho nejakým spôsobom ovplyvnila. Ich fyzická sila je brilantná, a preto majú vo zvyku tvrdo pracovať. Dobrodružstvá sú niečo, čo milujú. Majú skvelý zmysel pre humor, vďaka ktorému sa rýchlo stane obľúbeným v skupine.

Pozitívne vlastnosti: rozhodnosť, citlivosť, hĺbavosť, cieľavedomosť, morálnosť, vytrvalosť, motivovanosť, pracovitosť, aktívnosť, serióznosť, starostlivosť, priamočiarosť,

Negatívne vlastnosti: tvrdohlavosť, egoizmus, náladovosť, necitlivosť, výbušnosť, ortodoxnosť, kritickosť

Ľudia v čínskom znamení zverokruhu Tiger sú narodení v roku: 1938, 1950, 1962, 1974, 1986, 1998, 2010, 2022

Čínske znamenie - Zajac

Ľudia, ktorým vládne Zajac, sa obklopujú rodinou a priateľmi. Bývajú populárni, súcitní a veľmi úprimní. Často sa snažia vyhnúť konfliktom a najradšej trávia čas so svojimi blízkymi a najradšej sa zabávajú v pohodlí domova.

Najvýraznejšími charakteristikami ľudí z čínskeho králičieho zverokruhu sú ostražitosť, prívetivosť a štedrosť. Ich poslušný postoj láka ľudí k presvedčeniu, že sú ignoranti a naivní, čo však nie sú. Sú to šikovní pozorovatelia, ktorí vedú záznamy o všetkých aktivitách, ktoré sa okolo nich odohrávajú. Sú prví, ktorí sa vyberú na odchod, akonáhle sa objaví akékoľvek nebezpečenstvo. Vďaka ich rýchlemu postupu v nepriaznivých situáciách sa im darí vyhnúť sa mnohým veciam, ktoré by im spôsobili škodu. Z rovnakého dôvodu premeškajú niektoré príležitosti, ktoré by sa im ukázali ako užitočné. V prípade, že sa králiky ocitnú v nepríjemnej situácii, dodržiavajú svoj kódex správania a taktne riešia situáciu, aby sa dostali k podstate veci a našli riešenie. Tento metodický prístup, ktorý dodržiavajú, ich robí spoľahlivými.

Pozitívne vlastnosti: mierumilovnosť, opatrnosť, citlivosť, chápavosť, empatia, bystrosť, promptnosť, detailnosť, aktívnosť

Negatívne vlastnosti: nervozita, nedôverčivosť, plachosť, váhavosť, extravagancia, egoizmus, sebeckosť, materialistickosť

Ľudia v čínskom znamení zverokruhu Zajac sú narodení v roku: 1939, 1951, 1963, 1975, 1987, 1999, 2011, 2023

Čínske znamenie zverokuruhu - Drak

Ľudia narodení v znamení Draka sú mocní, energickí a dobrosrdeční. Ich charizma im napomáha získať šťastie v láske, no dokážu ľudí odradiť svojim egoizmom. Patria k rodeným vodcom, ktorí sa dokážu rýchlo a dobre rozhodovať. Táto vlastnosť im umožňuje zostať vždy v čele skupiny.

Drak vyžaruje pozitívnu energiu, je veľmi ctižiadostivý a má tendenciu dosahovať úspech, pretože je úplne sebestačný. Draci sú pracovití a očarujúci. Majú talent čeliť výzvam, ktoré sa na nich vrhajú s plnou sebadôverou a silou. Sú vášniví a vedia robiť veci vo veľkom štýle. Drak, lojálny a dôveryhodný priateľ, verí, že pomáha druhým tým, že im ide v ústrety, no len zriedka bude tým, ktorý bude žiadať o pomoc.


Čínsky drak ako moderná drevená dekorácia z DUBLEZ, ktorú jednoducho musíte mať :)

Pozitívne vlastnosti: pôžitkárstvo, odvaha, dobrodružnosť, nebojácnosť, úprimnosť, dobroprajnosť, samostatnosť, talent, kreativita

Negatívne vlastnosti: arogancia, pýcha, nevychovanosť, prísnosť, striktnosť, netrpezlivosť, prílišná sebavedomosť, unáhlenosť, tvrdohlavosť

Ľudia v čínskom znamení zverokruhu Drak sú narodení v roku: 1940, 1952, 1964, 1976, 1988, 2000, 2012, 2024

Čínske znamenie - Had

Ľuďom, ktorí sa narodili v znamení Hada, nechýba zvodnosť, veľkorysosť a kúzlo osobnosti. Môžu byť spoločenskí, ale aj introvertní. Analytické schopnosti, pracovitosť a inteligencia im prinášajú zisk. Neistota a žiarlivosť spôsobuje, že pôsobia ľahkovážne. Majú vo zvyku pracovať osamote a spoliehajú sa výlučne sami na seba. Robia z toho svoju komfortnú zónu a absolútne neznášajú, keď sa niekto pokúša do nej vniknúť. Je známe, že v prvom rade chránia svoje vlastné záujmy a nie záujmy ľudí okolo seba. Samotárska povaha hadov spôsobuje, že ľudia si myslia, že nemajú záujem o socializáciu a nadväzovanie priateľstiev, kvôli čomu hady zvyčajne nemajú veľa priateľov.

Majú záhadnú osobnosť, sú inteligentní a vládnu pomocou svojho dôvtipu a šarmu. Sú netrpezliví a chcú dosiahnuť to, po čom túžia. Chcú mať svoj vlastný čas a hovoriť, keď to považujú za potrebné.

Pozitívne vlastnosti: komunikatívnosť, slušnosť, civilizovanosť, inteligentnosť, sofistikovanosť, pracovitosť, kreativita, duchaprítomnosť

Negatívne vlastnosti: žiarlivosť, majetníckosť, tvrdohlavosť, egoizmus, tajnostkárstvo, negativita, nedôvera, lenivosť, prílišná šetrnosť

Ľudia v čínskom znamení zverokruhu Had sú narodení v roku: 1941, 1953, 1965, 1977, 1989, 2001, 2013, 2025


Znamenia čínskeho zverokruhu - Ilustrácia. Autor: 西城 YU

Čínske znamenie zverokuruhu - Kôň

Tí, ktorí sa narodili v znamení Koňa, sa radi voľne túlajú. Sú energetickí, sebestační a dokážu znásobovať zisk. Baví ich cestovanie, láska a intimita. Patria k jedinečným zvodcom, vedia byť netrpezliví a málokedy vydržia na jednom mieste dlho.

Kôň patrí medzi zvieratá, ktoré sa najrýchlejšie učia samostatnosti. Zvyčajne veľmi dôveruje svojej sile a samostatnosti. Venuje pozornosť svojmu vzhľadu - v štýle a obliekaní. Nemajú radi potláčanie emócií a tiež neradi prijímajú láskavosti od ostatných.

Ich rétorický talent a presvedčivosť z nich robia vodcov. Majú prehľad o tom, čo si ostatní ľudia myslia. Sú veľmi usilovní, kreatívni a rýchlo sa učia. Vždy hľadajú ocenenie a obdiv, ktoré ich uspokoja a povzbudia ich, aby pracovali lepšie ako predtým.

Pozitívne vlastnosti: čestnosť, empatia, citlivosť, optimizmus, romantickosť, spravodlivosť, morálnosť, iniciatívnosť, talent, kreativita, nezávislosť

Negatívne vlastnosti: márnivosť, agresivita, výbušnosť, netrpezlivosť, egoizmus, arogancia, impulzívnosť, tvrdohlavosť

Ľudia v čínskom znamení zverokruhu Kôň sú narodení v roku: 1942, 1954, 1966, 1978, 1990, 2002, 2014, 2026

Čínske znamenie - Koza

Kozy si užívajú svoj vnútorný svet, sú tvorivé, túlavé a považujú sa za veľkých mysliteľov. Na druhú stranu bývajú neorganizované, napäté a neisté, z čoho plynú mnohé obavy. Preto potrebujú veľa lásky, podpory a ubezpečovania.

Koza je zviera čínskeho zverokruhu, ktoré je pokojné a učenlivé. Miluje pokoj a harmóniu vo svojom živote. Snaží sa čo najlepšie vyhnúť situáciám, ktoré môžu spôsobiť, že jej život bude chaotický. Aj keď musí čeliť takýmto problémom, snaží sa s nimi systematicky vyrovnať, aby utrpela čo najmenšie škody. Má rada veci také, aké sú, a vo všeobecnosti sa nepúšťa do riskantných dobrodružstiev. Ľudia narodení v čínskom roku kozy nekonajú impulzívne a predtým, ako sa rozhodnú, sa uistia, že vidia obidve strany mince.

priateľské, zdvorilé a vnímavé. Vznešený dotyk, ktorý majú vo svojom správaní, ich robí sympatickými a pomáha im získať rešpekt a obdiv. Rozvíjanie priateľstva môže chvíľu trvať, pretože si svojich priateľov vyberajú po určitom čase, keď ich spoznajú a otvoria sa im. Nemajú však dôveru v seba samých a v dôsledku toho môžu byť ovplyvnení ľuďmi, ktorí sa cítia byť nadradení.

Pozitívne vlastnosti: nežnosť, citlivosť, empatia, pracovitosť, priebojnosť, šetrnosť, zdvorilosť, priateľskosť

Negatívne vlastnosti: nerozhodnosť, nízke sebavedomie, podceňovanie, váhavosť, zbabelosť, pesimizmus, náladovosť

Ľudia v čínskom znamení zverokruhu Koza sú narodení v roku: 1943, 1955, 1967, 1979, 1991, 2003, 2015, 2027

Čínske znamenie zverokuruhu - Opica

Opice sa radi bavia, sú energetické, optimistické a vedia počúvať. Chýba im však sebakontrola. Užívajú si aktivitu a rôzne stimuly, ale vždy uprednostňujú seba. Patria medzi veľkých lámačov sŕdc, pretože vo vzťahu dlho nevydržia.

Ľudia narodení v roku čínskej opice sú inteligentní a múdri, čo im pomáha dosiahnuť dobrú kariéru a značné bohatstvo. Sú prispôsobivé, pohotové, veľmi flexibilné a čestné. Môžu byť prefíkané, ale ich úprimnosť na konci dňa zvíťazí.

Majú impulzívnu povahu, čo ich robí nepríjemnými. Opice majú skvelý zvyk žiť život v malých udalostiach a chvíľach. Tešia sa z každého dňa - život je určený na to, aby žili a žili naplno. Veria, že sú odvážne a veselé. Každá zlá skúsenosť sa stane lekciou v ich živote.

Pozitívne vlastnosti: racionálnosť, empatia, inteligencia, vtip, čestnosť, pozornosť, sebavedomosť

Negatívne vlastnosti: neopatrnosť, nerozvážnosť, nepokojnosť, žiarlivosť, prefíkanosť, arogancia

Ľudia v čínskom znamení zverokruhu Opica sú narodení v roku: 1944, 1956, 1968, 1980, 1992, 2004, 2016, 2028

Čínske znamenie - Kohút

Tí, ktorí uzreli svetlo sveta v znamení Kohúta, vynikajú praktickosťou, vynaliezavosťou, pozornosťou, analytickosťou, priamočiarosťou a poctivosťou. Sú to dôverčiví perfekcionisti, ktorí majú sklony ku konzervatizmu.

Kohút je sám sebe vzorom. Riadi sa vlastným inštinktom a radšej sa riadi svojím vnútorným citom, než by sa spoliehal na iných ľudí. Zatiaľ čo sloboda mu dáva schopnosť vznášať sa vysoko do neba, hranice a pokyny dusia jeho ducha a nenechajú ho ísť vpred. Akékoľvek úspechy, ktoré kohút dosiahol, sú spôsobené jeho vlastnou tvrdou prácou.

Kohút sa rád stráca vo vlastných myšlienkach a má tendenciu premýšľať o zbytočnostiach. Je panovačný a nerád prijíma pokyny od iných. Má vo zvyku kázať, túlať sa a dávať nechcené rady.

Pozitívne vlastnosti: nezávislosť, pozitivita, duchaprítomnosť, bystrosť, čestnosť, pravdovravnosť, empatia, ambicióznosť, pracovitosť, vytrvalosť

Negatívne vlastnosti: netrpezlivosť, arogancia, tvrdohlavosť, sebeckosť, chválenkárstvo, panovačnosť

Ľudia v čínskom znamení zverokruhu Kohút sú narodení v roku: 1945, 1957, 1969, 1981, 1993, 2005, 2017, 2029

Čínske znamenie zverokuruhu Pes

Ľudia narodení v znamení Psa sú lojálni, verní a úprimní, no napriek tomu podozrievaví. Často sa uchyľujú ku “klamstvám zo súcitu”. Ich temperament sa prejavuje zmenami nálad, určitou dogmatickosťou a citlivosťou. Sú to skvelí podnikatelia, no majú problém získať si skutočných priateľov.

Vždy sú pripravení pomôcť tomu, kto to potrebuje, bez ohľadu na svoje vlastné záujmy. Ale ak si všimnú, že ľudia považujú ich pomocnú povahu za samozrejmosť, cítia sa ponížene a smutne. Väčšinou si začnú myslieť, že svet je zlý, komplikovaný a nespravodlivý.

inteligentní, majú svoje myšlienky hlboko v sebe a nezdieľajú ich s hocikým. Viac zdôrazňujú svoje osobné aspekty. Sú to sebamilujúci ľudia, ktorí radi trávia čas vlastným hraním hádaniek a hlavolamov. Majú tendenciu žiť skôr opatrne a vážne. Oni sú tí, ktorí majú na starosti svoju vlastnú cestu. Nikdy neprekračujú hranice len preto, aby urobili dojem alebo aby niekoho potešili.

Pozitívne vlastnosti: priamočiarosť, oddanosť, empatia, nápomocnosť, intuitívnosť, sebareflexia, pozitivita, bystrosť, svedomitosť, lojálnosť, ambicióznosť

Negatívne vlastnosti: tvrdohlavosť, náladovosť, nestabilnosť, konfliktnosť, podozrievavosť, nezávislosť

Ľudia v čínskom znamení zverokruhu Pes sú narodení v roku: 1946, 1958, 1970, 1982, 1994, 2006, 2018, 2030

Čínske znamenie - Prasa

Ľudia narodení v znamení Prasaťa bývajú nesmierne milí, dobre vychovaní a majú vkus. Patria k perfekcionistom a zbožňujú luxusné veci, no napriek tomu nie sú snobi. Radi pomáhajú druhým, ktorí ich vnímajú ako skvelých spoločníkov. Ale pozor, aby ste neprekročili ich hranice. Vynikajú inteligenciou, túžbou po poznaní a vlastnou výnimočnosťou.

Aj keď sú považovaní za materialistických ľudí, nie sú lakomí a radi sa podelia o všetko, čo majú. Radi sa predvádzajú ako lídri a vedú ostatných. Ľudia narodení v rokoch prasaťa sú čistí a jednoduchí, preto ich majú všetci radi. Sú veľkorysí a nehromadia si dávne prešľapy iných. Majú tendenciu ľahko im odpustiť a ísť ďalej. Sú starostlivé, priateľské, odhodlané a poslušné. Sú to ľudia, ktorí vás nikdy nesklamú.

Pozitívne vlastnosti: súcit, štedrosť, empatia, vytrvalosť, pracovitosť, samostatnosť, optimizmus, spravodlivosť, úprimnosť, dobrosrdečnosť, otvorenosť, bezstarostnosť, rozhodnosť,

Negatívne vlastnosti: naivita, tvrdohlavosť, výbušnosť, materialistickosť, netrpezlivosť, podozrievavosť, tajnostkárstvo

Ľudia v čínskom znamení zverokruhu Prasa sú narodení v roku: 1947, 1959, 1971, 1983, 1995, 2007, 2019, 2031


Znamenia čínskeho zverokruhu - Ilustrácia. Autor: 西城 YU

4. Zaujímavosti čínskeho horoskopu

 1. Čínsky zverokruh má 12 znamení a prvý je potkan - Existuje 12 znamení čínskeho zverokruhu a na rozdiel od súhvezdí sú znamenia zverokruhu zastúpené 12 zvieratami. V poradí sú to: potkan, byvol, tiger, zajac, drak, had, kôň, koza, opica, kohút, pes, prasa.
 2. Rok zverokruhu nezačína 1. januára - Väčšina ľudí verí, že rok čínskeho zverokruhu začína prvým dňom čínskeho lunárneho kalendára. Čínsky Nový rok pripadá na obdobie od polovice januára do konca februára. Niektorí astrológovia sa však domnievajú, že nový rok zverokruhu sa začína slnečným termínom, inak povedané „začiatkom jari“, čo je 4.-6. februára.
 3. Každý rok zverokruhu nesie so sebou nejaký prvok - Podľa čínskej astrológie je každý rok zverokruhu spojený s jedným z piatich prvkov (zlato, voda, drevo, zem a oheň). Každé znamenie zverokruhu má päť typov a každý prvok s daným znamením sa opakuje každých 60 rokov.
 4. Každé znamenie zverokruhu má osudové osobnostné črty - Rok, v ktorom sa človek narodil, určuje jeho znamenie zverokruhu a predpokladá sa, že to ovplyvňuje jeho osobnosť. Od dávnych čias ľudia vyvíjali horoskopy na predpovedanie osudov, založené na znakoch zverokruhu.
 5. Zverokruh sa používa na nájdenie vhodného manželského partnera - Väčšina Číňanov verí, že medzi znameniami zverokruhu existujú rôzne stupne predurčenej kompatibility. V dávnych dobách čínsky zverokruh rozhodoval, či sú dvaja ľudia v manželskom alebo milostnom vzťahu kompatibilní. Aj v súčasnosti niektorí ľudia stále zvažujú kompatibilitu zverokruhu predtým, ako môže začať manželstvo alebo romantický vzťah. Napríklad kohúty sú najviac kompatibilné s byvolmi, drakmi alebo hadmi, ale najmenej sú kompatibilné s králikmi, kohútmi alebo psami.
 6. Koza je najnešťastnejšie znamenie zverokruhu - Čínske ľudové príslovie hovorí, že 9 z 10 ľudí narodených v roku kozy sú predurčených mať v živote smolu a viesť nešťastný život. Väčšina Číňanov tiež verí, že z ľudí, ktorí sa narodili v roku kozy, vyrastú skôr nasledovníci než vodcovia. Hoci ide o zastaranú poveru, na čínsku spoločnosť má skutočný vplyv.
 7. Zverokruh sa používal na určenie času - V dávnych dobách, keď ľudia nemali hodiny, používali na pomenovanie hodín „12 pozemských vetiev“. Kvôli zábave a pohodliu použili 12 zvierat na určenie času. Každé znamenie zverokruhu predstavovalo 2 hodiny, napr. hodiny so psom boli od 19-21:00. 
 8. Červená farba - Podľa starodávnej čínskej povery je najlepším spôsobom, ako sa vyhnúť nešťastiu, nosiť červené veci (červená spodná bielizeň, červené ponožky, červené gumičky do vlasov či červená šnúrka na zápästie). 
 9. Rok 2023 je rokom králika - Konkrétne vodného králika. Znamenie králika je v čínskej kultúre symbolom dlhovekosti, mieru a prosperity. Predpokladá sa, že rok 2023 bude rokom nádeje a splnených cieľov.

Drevené dekorácie z dielne DUBLEZ s tematikou Ázijskej kultúry v orientálnom štýle:

Drevené obrazy na stenu do spálne
(0)
od 26,40 €
Drevený symbol Ohm na stenu Drevený symbol Ohm na stenu
9
+ 9
Drevené nálepky a samolepky na stenu
(3)
od 14,60 €
Buddha v mandale - 3D obraz na stenu Buddha v mandale - 3D obraz na stenu
3
Drevené obrazy na stenu do spálne
(2)
od 27,50 €
Drevená mandala na stenu - Znak Ohm Drevená mandala na stenu - Znak Ohm
11
+ 9
Kruhové mandaly
(0)
od 21,50 €