Univerzálny symbol šťastia - lotosový kvet
Zaujímavosti

Univerzálny symbol šťastia - lotosový kvet

Lotosový kvet je skvelým príkladom toho, ako zútulniť svoj domov a spolu s ním priniesť novú energiu, ktorá sa skrýva v srdci tejto kráľovskej rastliny.

Kto nemá rád kvety? Potešia oko, vnášajú do domácnosti harmóniu a pohľad na ne zahreje pri srdci. Nie každý má však botanický talent, a preto sa môže pokojne zamerať na dekorácie, ktoré sú spojené s kvetinovým dizajnom. 

V článku sa dočítate všetko podstatné, čo vás zaujíma o lotosovom kvete:

 1. Význam a symbolika
 2. História lotosového kvetu
 3. Lotosový kvet v rôznych kultúrach
 4. Lotosový kvet v umení - tetovanie
 5. Dôležitosť farby
 6. Zaujímavosti o lotosovom kvete
 7. Dekorácia do domácnosti

1. Význam a symbolika lotosového kvetu

V mnohých literatúrach je lotos obrazom prvopočiatku sveta či vzniku života. Predstavuje symbol znovuzrodenia, krásy, života, šťastia, čistoty duchovnosti, jednoty mikrokozmu a makrokozmu, harmónie mužského a ženského počiatku. Symbolizuje tiež energiu pre šťastné potomstvo, rozrastajúcu sa rodinu či šťastie v manželstve. Ak si chcete do svojho života pritiahnuť všetky spomínané veci, zaobstaranie si dekorácie v podobe lotosového kvetu je tou správnou voľbou. 

Zdroj: pixabay.com

Lotos má schopnosť prežiť v nepriaznivom prostredí, napríklad v bažinatých oblastiach. Často je spájaný s komplexnými životnými procesmi, ktorým musia ľudské bytosti čeliť. Lotosový kvet sa spomína v mnohých náboženstvách, kultúrach a je múzou nejedného umelca. Niektoré povery tvrdia, že ak si lotosový kvet položíte do svojej kancelárie, dokáže vám pritiahnuť bohatstvo či rastúci príjem. Kto vie, čo je na tom pravdy. V každom prípade bude lepšie, ak budete v práci aj pracovať a nebudete sa spoliehať len na silu tejto utešenej rastlinky. Lotosový kvet, ktorý umiestnime v spálni či v obývacej izbe, má zaručiť spokojný a šťastný manželský život. Ak položíte krištáľový lotosový kvet k oknu, zachytené slnečné lúče vnesú do domu pozitívnu energiu a vyčistia ju od tej negatívnej.

2. História lotosového kvetu

Fascinácia lotosovým kvetom z neho urobila základný symbol mnohých civilizácií v celej histórii - je považovaný za posvätný a je jedným z najstarších symbolov s viacerými významami pre krajiny Východu, hoci i v západnom svete na ne nájdeme aj niekoľko odkazov. Lotos je známy už z fosílnych záznamov, ktoré vznikli niekedy medzi 145,5 miliónmi rokov až 65,5 miliónmi rokov. V tej dobe sa lotos vyskytoval ako na severnej, tak aj na južnej pologuli. Vzhľadom k tomu, že sa Zem postupne ochladzovala a dochádzalo k vysychaniu niektorých vodných plôch, lokalita týchto kvetov sa výrazne znižovala. Dnes môžeme lotos nájsť od Iránu až po Japonsko. Predpokladá sa, že lotos bol do Egypta rozšírený z Indie v 6. storočí pred Kristom. Vtedy tadiaľ viedla jedna zo starovekých obchodných ciest, ktoré sa rozprestierali na východnej a západnej časti starého sveta. Niektorí však tvrdia, že egyptské lotosy pochádzali z Iránu. Lotosy kvitli pozdĺž rieky Níl a neskôr boli kultivované starovekými Grékmi.

3. Lotosový kvet v rôznych kultúrach

Podľa starovekých egyptských mýtov bol lotos prvou bytosťou na Zemi. Povstal z prvotných vôd a svetla. V jednom z mýtov o stvorení sveta sa egyptský boh Ra objavuje ako dieťa vznášajúce sa na hladine vôd práve v lotosovom kvete. Lotos sa v Egypte stal symbolom Slnka. Bol aj stelesnením boha Nefertema, ktorý je zobrazovaný, ako vstáva z lotosového púčiku. Podrobne o lotose hovorí Egyptská kniha mŕtvych. Ako uvádza, lotos je jednou z podôb, do ktorých sa môže mŕtvy človek prevteliť. Spolu s papyrusom bol lotos symbolom, tak Dolného, ako aj Horného Egypta. Lotosové kvety sú zobrazené v staroegyptských chrámoch aj hrobkách, nájdeme ich na stavbách, na stĺpoch starovekého Egypta. 

Zdroj: pixabay.com

Lotos je tiež považovaný za stelesnenie dokonalosti v rôznych ázijských náboženstvách, s osobitným odkazom na budhizmus a hinduizmus. Jeho jedinečná kvalita symbolizuje človeka, ktorý vychádza z temnoty sveta do nového spôsobu myslenia a života

V budhistickej tradícii je to kvetina, ktorá sa týči nad bahnitými vodami - predstava aktu vzostupu nad všetkými túžbami. Podľa budhizmu je to kľúč k dosiahnutiu duchovného osvietenia. To, že kvet rastie s koreňmi v bahne smerom nahor, predstavuje snahu o vzostup a smerovanie k svetlu. Lotos preto symbolizuje cestu z temnoty ku svetlu poznania alebo múdrosti.

V niektorých budhistických legendách sa Budha zrodil z lotosového kvetu.

Buddha v mandale - 3D obraz na stenu Buddha v mandale - 3D obraz na stenu
3
Drevené obrazy na stenu do spálne
(2)
od 27,50 €
Drevené obrazy na stenu do spálne
(0)
od 26,40 €

V hinduistickej tradícii predstavuje miesto, kde kvitne lotos (tmavé a špinavé vody), múdre a duchovne osvietené osoby, ktoré plnia svoju životnú úlohu bez akýchkoľvek hmotných alebo emocionálnych pohnútok. Táto schopnosť umožňuje, aby človek zostal neovplyvnený všetkými svetskými radosťami a ziskom, a dosiahol tak duchovnú dokonalosť.

Zdroj: unsplash.com

V Číne je lotos spájaný s duchovnou zmenou a pomáhal prekonať tri etapy ľudského vývoja: nevedomosť, prekonanie nedorozumenia a pochopenie života. Púčiky symbolizujú skutočnosť, prítomnosť a semená lotosového kvetu zase budúcnosť.

Zdroj: pixabay.com

Lotosový kvet v modernej architektúre

Moderná Káhirská veža v Egypte a jej mriežkový dizajn má podobu lotosu. Burdž al-Káhira (Cairo Tower) je moderná vyhliadková veža s otáčavou reštauráciou a najvyššia stavba Egypta. 

Zdroj: pixabay.com

Lotosový chrám v New Delhi v Indii je jedným z najnavštevovanejších miest sveta. Chrám pripomína lotos s deviatimi lupeňmi a je obklopený jazierkami. Celý povrch stavby je vyrobený z bieleho mramoru. 

Zdroj: pixabay.com

Lotus Building v meste Wujin v Číne kopíruje najdôležitejšie etapy zrodu lotosového kvetu: od púčika až po rozvinutý kvet.

Zdroj: studio505

4. Lotosový kvet v umení - tetovanie

V ázijskom umení je lotosový trón - štylizovaný lotosový kvet. Používa sa ako základňa, podstavec pre božské postavy v budhistickom a hinduistickom umení. Pochádza z indického umenia a inšpiroval sa najmä indickými náboženstvami vo východnej Ázii. Presná forma sa líši, ale má predstavovať otvárací kvet lotosu indického.

Zdroj: freepik.com

Lotosový kvet, ako predloha pre tetovanie, je skvelou voľbou pre človeka, ktorý je duchovne založený a jeho prioritou v živote nie sú materiálne veci, no skôr sa zameriava na rozvíjanie medziľudských vzťahov. Je to veľmi jemný a estetický symbol, ktorý na tele majiteľa či majiteľky pôsobí decentne a okolie vníma jeho osobnosť ako veľmi priateľskú, optimistickú a kreatívne založenú.

Zdroj: freepik.com

Väčšie zastúpenie v tetovaní lotosového kvetu majú ženy, ktoré si volia tento jemný vzor a dávajú si ho vytetovať na menej nápadné miesta, napríklad: členok, zápästie či na zadnú stranu krku. Nájdu sa však aj ženy, ktoré si lotosový kvet zakomponujú do mandaly a skrášlia si tak rozsiahlejšiu časť tela. Všetko však závisí od vkusu a najmä od životného štýlu človeka. Záleží aj na tom, kde a akou farbou si necháme lotosový kvet vytetovať. Ružová a červená farba na chrbte znamená, že človek je emocionálne založený a je ochotný pre lásku či priateľstvo obetovať i život. Utrpenie a sebaobeta sú daň, ktorú je človek ochotný podstúpiť za “absolvovanie” lásky, ktorú musíme prijímať vo všetkých jej formách. Modrá farba predstavuje múdrosť a rozhľadenosť osoby, predstavuje tiež človeka, ktorý je skôr pragmatický a fakty stavia nad emocionalitu. Biely lotosový kvet nie je veľmi používaný, no možno ho nájsť v zmenšenej verzii na prste, väčšinou na prstenníku. Vyjadruje dokonalosť, odvahu a vieru v trvalú ochranu pred fyzickou či psychickou bolesťou.

+11

5. Význam farby lotosového kvetu

V budhistickej ikonografii má farba lotosového kvetu špecifický význam.

 • Modrý lotos zvyčajne predstavuje dokonalosť a múdrosť.
 • Zlatý lotos predstavuje osvietenie všetkých Budhov.
 • Ružový lotos predstavuje Budhu, históriu a sukcesiu Budhov.

Zdroj: pixabay.com

 • Fialový lotos je zriedkavý a mystický, a môže znamenať veľa vecí v závislosti od počtu kvetov zoskupených dohromady.
 • Červený lotos je spojený so srdcom a s našou pôvodnou čistou prírodou. Ďalšiu symbolikou je, že lotosový semenník s mnohými semenami vyjadruje plodnosť, červený lotosový kvet predstavuje ženské pohlavné orgány a stonka mužské pohlavné orgány.
 • Biely lotos znamená duševný stav očistený od všetkých jedov a všetkého zlého.

6. Zaujímavosti o lotosovom kvete

 • Kvety lotosu sa otvárajú skoro ráno a v noci sa opäť zatvoria. Celý cyklus trvá približne 3 až 4 dni a keď sa kvet “unaví”, nahradí ho nový.
 • Lotosový kvet kvitne za úsvitu a večer sa zatvára. Skoro ráno môže byť kvet jasne ružový a v čase obeda môžete na kvete odlíšiť farby od bielej až po ružovú. Najlepšie je zbierať lotosové kvety za úsvitu - na použitie v medicíne alebo pri varení.
 • Sladká vôňa lotosového kvetu láka veľké množstvo hmyzu či vtáctva. Ak chcete mať rybník plný života, lotosový kvet je tou najlepšou voľbou.
 • Boli nájdené semená lotosového kvetu, ktoré dokázali zaklíčiť aj po niekoľkých storočiach - preto sa lotosovému kvetu okrem iného hovorí: rastlina večnej mladosti.
 • Éterické oleje, ktoré sú vyrobené z lotosového kvetu sú účinným prostriedkom na zbavenie stresu. Jeho každodenné používanie dokáže človeka zrelaxovať a vyčistiť mu myseľ.
 • Povrch listov lotosu je posiaty tisíckami drobných voskových hrudiek a priehlbín - vďaka týmto nerovnostiam sa naň kvapky vody a striekance nečistôt nedokážu zachytiť. Odtiaľ pochádza starodávne tvrdenie, že „lotos je vždy čistý“, voda z neho tečie a odnáša všetky nečistoty.
 • Koreň lotosu pozostáva hlavne zo škrobu, obsahuje 15% cukru, vitamín C a tuky.

Zdroj: unsplash.com 

 • Ak je lotosový koreň nesprávne pripravený a zozbieraný skoro, môže spôsobiť otravu a pri veľkej dávke môže viesť k smrti, ak nie je poskytnutá lekárska pomoc.
 • Lotosový kvet sa používa aj v boji s čarodejníctvom - ak je položený v priestore, na človeka nefunguje čierna mágia v jeho okolí.
 • Lotosový kvet umožní človeku dostať sa z depresie a melanchólie. Postupne pripravuje človeka na realitu, pozvoľne sa uvoľňuje z kvetov energia, ktorá “lieči” po psychickej stránke.
 • Lotosový kvet je jediným kvetom, ktorý je zároveň ovocím: ovocie má tvar obráteného kužeľa a je vo vnútri. Keď je kvet zatvorený, necítiť ho, ale keď sa otvorí, jeho vôňa pripomína hyacint. Mnohí považujú jeho hypnotickú vôňu za schopnú meniť stavy vedomia.

7. Lotos ako dekorácia do domácnosti

Lotosový kvet je skvelým doplnkom do každej domácnosti, keďže sme si povedali niečo o jeho pozitívnych účinkoch na ľudskú psychiku. Samozrejme, okrem toho, že si ho môžeme zaobstarať v jeho živej forme a umiestniť napríklad v našom jazierku, možno si ho kúpiť aj vo forme svietniku či ako obraz na stenu.
Ako sme spomínali vyššie, krištáľový lotosový kvet má najsilnejší účinok, ak je umiestnený v blízkosti okna, aby načerpal potrebnú energiu. Sklenený svietnik zas môže pekne doladiť interiér, ak si do neho pridáme sviečku a pokvapkáme ju éterickým olejom s výťažkami z lotosu - znásobíme tak jeho liečivé účinky.

Lotosový kvet vo forme vyrezávanej mandaly je veľmi trendy a hodí sa do každej domácnosti, ktorá preferuje prírodné materiály. Dekorácia, ktorá prinesie do vášho bytu harmóniu a vyplní prázdne miesto na stene v obývacej miestnosti alebo v spálni. Je možné zaobstarať si lotosový kvet vo forme dekorácie na stenu a prispôsobiť si ho v rámci interiéru - farba stien, štýl nábytku, umiestnenie. Pokojne si ho môžete umiestniť aj do vstupnej haly či do predsiene - záleží od vkusu jednotlivca. Na našej stránke taktiež ponúkame lotosové mandaly, ktoré sú prepracované do najmenších detailov a budú sa dokonale vynímať v interiéri, ktorý potrebuje oživiť a “nakopnúť” novou energiou, stačí si len vybrať ten pravý pre vás:

Vyrezávaná 3D Mandala - lotosový kvet Vyrezávaná 3D Mandala - lotosový kvet
118
+ 9
Kruhové mandaly
(81)
od 24,90 €
Obraz mandaly na stenu - Lotus Obraz mandaly na stenu - Lotus
8
Kruhové mandaly
(1)
od 24,90 €
3 dielna mandala na stenu - Harmónia 3 dielna mandala na stenu - Harmónia
28
+ 9
Viacdielne mandaly
(13)
od 68,00 €

Ak sa neviete pri výbere dekorácií rozhodnúť, lotosový kvet je tou správnou voľbou, ktorá vám zaručí spokojný a vyrovnaný život, fungujúce manželstvo a dostatok peňazí. Ak ešte stále neveríte na jeho magickú moc, stačí, ak uveríte na krásu, ktorou lotosový kvet oplýva.

Zdroje:

 • EBERHARD, WOLFRAM, 1909-1989.. Lexikon čínských symbolů : obrázková řeč Číny. Praha : Volvox Globator, 2001. (Vyd. 1.) Dostupné online. ISBN 80-7207-401-6.
 • PAKHOUTOVA, ELENA. DONEY, LEWIS. HIRSHBERG, DANIEL ALEXANDER. BOGIN, BENJAMIN.. The Second Buddha master of time.. [s.l.] : [s.n.]. Dostupné online. ISBN 978-3791357539.
 • HRDLIČKOVÁ, VĚNA.. Rostlina jako symbol v čínské a japonské kultuře. Praha : Grada, 2010. Dostupné online. ISBN 978-80-247-1985-6.
 • Lotus Plant Study [online]. www.flowersociety.org, [cit. 2020-05-25]. Dostupné online.