MANDALA v hodnote 15,9 € ako DARČEK.

Nakúpte u nás aspoň za 20 € a získajte exkluzívne mandalu zadarmo. Platí len do vypredania zásob.

Lapač snov - talizman či dekorácia?
Zaujímavosti

Lapač snov - talizman či dekorácia?

Lapač snov je nielen zaujímavá dekorácia, ale v prvom rade významný talizman, ktorý sa v mnohých domácnostiach dostal do popredia vďaka svojím účinkom na človeka. Všetky zaujímavosti, symboly a jeho význam prečo by ste si ho mali zaobstarať či vyrobiť sa dozviete v našom článku. 

Sny sú najlepším zdrojom motivácie a neraz ovplyvňujú naše celodenné fungovanie a náladu. Ak sa nám snívajú nočné mory - z večerného prejedania sa alebo je náš problém vážnejší a dlhodobejší, bezsenné noci sa možno dajú vyriešiť jednoduchšie, ako by sa mohlo zdať.

Či už patríte do skupiny ľudí, ktorí hneď po zobudení hľadajú význam svojich snov v rôznych snároch alebo beriete tieto veci pragmatickejšie, lapač snov je v prvom rade nadčasová dekorácia, ktorá si nájde uplatnenie v každej domácnosti.

V tomto článku sa dozviete všetko, čo ste chceli vedieť o lapačoch snoch:

 1. Čo je lapač snov
 2. História a legendy
 3. Význam lapaču snov
 4. Kam umiestniť lapač snov v interiéri
 5. Ako vyrobiť lapač snov
 6. Význam farieb a použitých dekorácií v lapači snov

1. Čo je lapač snov  

Lapače snov je ochranný talizman a jeho magická sila nás má ochrániť pred nočnými morami a priniesť nám pokojný spánok ale i šťastie.

Galéria rôznych lapačov snov:

Lapače zažili svoj “boom” najmä v 80. rokoch 20. storočia a stali sa často vyrábaným remeselným predmetom. Pôvodné lapače sa dodnes vyrábajú tradičným spôsobom v komunitách a kultúrach severo-amerických Indiánov. Slovo “lapač snov” bolo prijaté v 60. a 70. rokoch ako symbol jednoty medzi rôznymi indiánskymi kultúrami. V médiách sa toto slovné spojenie objavilo až o 10 rokov neskôr a prischla mu nálepka “výrobok domorodých remesiel”. V 90. rokoch, v priebehu popularizácie, stúpla predajnosť lapačov snov a momentálne ich môžeme na trhu nájsť v podobe obrazov, kľúčeniek, príveskov či originálnych, závesných lapačov, ktoré si môžeme pripevniť nad posteľ.

2. História a legendy o lapači snov

Lapače snov pochádzajú z čias pred objavením Ameriky, od severoamerických Indiánov. Právo na výrobu tohto vzácneho predmetu mal len šaman, aj keď podľa pradávneho príbehu prvý lapač snov vyrobil niekto iný. Indiánska legenda kmeňa Siouxov hovorí o žene, ktorá nevedela utíšiť svoje dieťa. Plakalo aj zo spánku, a tak sa rozhodla ísť za indiánskou starenou a poprosila ju o pomoc. Tá jej poradila, aby vyrobila talizman na pokojný spánok - odvtedy dieťa spokojne spalo a na svete bol prvý lapač snov.

Zdroj: unsplash.com

Lakotská legenda zas rozpráva príbeh o šamanovi, ktorý mal pri svojich modlitbách na vrchole hory víziu. Zjavila sa mu pavúčia žena Iktomi a prehovorila k nemu posvätným jazykom. V rukách držala vŕbové prúty, konské vlasy, pierka a korálky. Kým rozprávala, plietla lapač. Podala ho šamanovi a povedala: „Táto sieť je dokonalý kruh a v jeho strede je diera. Používaj ju pre seba aj svoj ľud, pomôže vám dosiahnuť ciele a zhmotniť sny a vízie. Keď budete veriť v silu Veľkého Ducha, táto sieť zachytí všetko pozitívne a všetko zlé prekĺzne dierou v jej strede.“ Odvtedy Lakoti používajú lapače snov.

Lapač snov ako dekoráciaZdroj: freepik.com

Ďalšou z legiend, ktorá spomína lapač snov, je aj legenda o bájnej Atlantíde. Využívali ich atlantskí veľkňazi, aby porozumeli významu snov. Hovorí sa, že ich do domorodej americkej kultúry priniesol práve atlantský veľkňaz - Imhotep, ktorý patril do kmeňa Čerokiov, keď opustil Atlantídu. Dodnes ho preto označujú ako znak strážcov pradávnej múdrosti Zeme.

3. Význam lapača snov 

Lapače snov dodnes v sebe ukrývajú niekoľko významov - je to symbol, o ktorom sa hovorí, že by mal byť umiestnený v blízkosti postele alebo nad posteľou, aby sa zabezpečil nerušený a pokojný spánok. Pri ranných lúčoch korálky a pavučiny v lapači snov zachytia všetky zlé sny a cez pierka k nám skĺznu len tie dobré. Tento symbol, talizman alebo amulet zvykli mamičky dávať svojim deťom, keď nemohli spať, no využíva sa i na harmonizáciu energie v priestore.

Detský lapač zlých snov z dielne DUBLEZ nalepený na steneDetský lapač zlých snov z dielne DUBLEZ 

Lapač snov zastáva funkciu amuletu, ktorý má byť pozitívne vplývajúcim elementom nielen na naše sny a spánok, ale následne i na náš život. Jeho šamanské a indiánske sily majú privolať ľahké sny a chrániť nás pred zlou energiou. V zásade má funkciu amuletu, ktorý reguluje prúdenie pozitívnej energie Čchi a zároveň nás má ochrániť pred zlými silami temna. Lapač snov taktiež upokojuje myseľ a chráni naše podvedomie.

Stará legenda hovorí, že v živote sa stretávame s rôznymi silami, dobrými i zlými. Ak počúvame dobré sily, zavedú nás na správnu cestu, pokiaľ však načúvame tým zlým, môžu nám ublížiť. Keď vraj budú ľudia veriť v magickú moc talizmanu, budú mať lepšie sny, vízie a myšlienky a tiež budú cieľavedomejší. Či už človek na tieto veci verí či nie, každý máme svoj amulet či symbol, ktorý mu prináša šťastie a ochranu v rôznych situáciách.

Zopár zaujímavostí o lapačoch snov:

 • Na mnohých lapačoch z predkolumbovskej doby boli zavesené rímske a čínske mince.
 • Lapač snov vyrábal v kmeni šaman, majiteľ dodával "len" ozdôbky, kamienky, mušle, perly, korálky, ktoré mali pre neho osobitný význam.
 • Najvzácnejšími minerálmi, ktoré severoamerickí indiáni používali, boli magnezit a kryštál.
 • Na lapači bývalo aspoň jedno pierko dravca - najvzácnejšie boli sova a orol.

4. Kam umiestniť lapač snov v interiéri

Umiestnenie lapača snov závisí od toho, čo od neho očakávame. Ak chceme pokojne spať a zabrániť nočným morám, aby sa usadili v našich snoch, môžeme si lapač zavesiť priamo nad posteľ. Podľa indiánskej tradície je nutné, aby bol v dosahu slnečného svetla tak, aby prvé ranné lúče mohli zničiť zlú energiu a “vymazali” zlé sny z pavučiny v lapači snov.

Lapač snov si však môžeme aj zavesiť na stenu do akejkoľvek miestnosti, aby prinášal nášmu domovu pokoj, harmóniu a dobrú energiu. Ak si ho zavesíme na okno, má za úlohu zabrániť vniku zlej energie a naopak, zavesený nad televízorom či počítačom, má filtrovať zlú energiu, ktorá vychádza z týchto predmetov. Avšak niektorí sú toho názoru, že lapač snov je veľmi intímna a osobná vec. Jeho zavesenie do okna nie je práve šťastnou voľbou, lebo pohľady iných ľudí by ho mohli naladiť na úplne inú energiu. Toľko k rôznym interpretáciám a rôznym uhlom pohľadu pre umiestnenie tejto viacúčelovej dekorácie.

Lapač snov za oknomZdroj: unsplash.com

Ak však chcete, aby váš domov dýchal harmóniou a pôsobil spirituálne vyrovnaný, pokojne si môžete zadovážiť obraz, v ktorom je zakomponovaný lapač snov. Momentálne je moderné spájanie viacerých štýlov, prevedení a materiálov, preto by sa vám do obývačky mohol hodiť náš obraz Sovy ukrytej v lapači snov.   

Veľký drevený obraz lapaču snov z dielne DUBLEZ Veľký drevený obraz lapaču snov z dielne DUBLEZ 

Skvelou voľbou pre umiestnenie lapača snov do našej spálne, je jeho využitie viacúčelovo - ako filter zlých snov a taktiež aj ako súčasť “nebies”. Ak je vám jeden lapač snov málo, pokojne si ich môžete zadovážiť aj viac. Efektne zavesené na obyčajnom konáriku pôsobia príjemne a vkusne a oživia akýkoľvek priestor v dome či byte.

Lapače snov ako dekorácia nad posteľouZdroj: unsplash.com

Ak si nechcete zadovážiť reálny lapač snov a chcete mať pokoj s jeho údržbou, dobrou voľbou je aj lapač snov vo forme drevenej dekorácie na stenu, ktoré sa dajú príjemne zakomponovať do detskej izby, aby zbavili zlých snov tých najmenších.

Drevený lapač snov od DUBLEZDrevený lapač snov od DUBLEZ si môžete ľubovoľne dotvoriť podľa svojich predstáv.

Lapač snov si pokojne môžete zavesiť aj do exteriéru - na balkón či verandu. Najvhodnejšou svetovou stranou je podľa Feng Shui juhozápad a mal by sa dať pozor aj na to, či pod lapačom neprechádzajú ľudia - podľa povery by mohli odísť peniaze z rodiny. 

5. Ako vyrobiť lapač snov

Starovekí Indiáni vypletali prvé lapače snov z vrbových prútikov a bavlniek, my vám však ponúkneme zopár trikov, ako si výrobu uľahčiť a popritom si pri nej oddýchnuť.

Na výrobu budeme potrebovať: obruč, bavlnky, pierka, korálky, prípadne iné ozdôbky, ktoré chcete, aby viseli na vašom lapači snov. Okrem toho budeme, samozrejme, potrebovať základné veci ako nožnice, taviacu pištoľ s náplňami či špendlíky.

 1. Prvým krokom by malo byť zvolenie obruče - drevená či kovová, je to na našom výbere. Veľkosť obruče skutočne závisí od toho, aký veľký by mal byť náš lapač snov. Ak však robíme lapač snov po prvýkrát, je pre nás najvhodnejšou voľbou obruč s rozmermi 13 až 20 cm; tieto obruče nie sú pre začiatočníkov ani príliš veľké, ani príliš malé.
 2. Na zabalenie obruče použijeme semišovú čipku alebo obyčajnú stužku. Dĺžka čipky by mala byť 18-krát väčšia ako priemer obruče, ktorý používame (napríklad, ak používate obruč s uhlopriečkou 13 cm, potom by mala stačiť čipka dlhá 2,5 metra).
 3. Ďalším krokom je výber vhodného materiálu pre “sieť” - chceme použiť materiál, ktorý je silný, ale pružný. Umelá šľacha, konopná šnúra, voskovaná nylonová šnúrka alebo hodvábna niť fungujú skvele ale bežne sa používa ľahko dostupná bavlnka, s ktorou sa dobre pracuje a je flexibilná. Dĺžka šnúrky by mala byť desaťkrát väčšia ako priemer obruče. Tradične sa používa šnúrka v prírodnej farbe, môžeme však použiť ľubovoľnú farbu.
 4. Na túto vyrobenú sieť si potom postupne pridávame korálky, kamienky, mušličky, podľa nášho vkusu. Tie, ktoré majú dieru prevlečieme počas vypletania cez bavlnku, iné budeme musieť prilepiť taviacou pištoľou. Vzorov pre vypletanie je veľa a taktiež i stupňov náročnosti, môžeme zakomponovať aj techniky macramé či háčkovanie.

Veľkosť a štýl lapača snov je vecou vkusu každého jedinca, preto aj výber veľkostí obruče, či počet ozdôbok je na každom z nás. Na rôznych fórach sa odhaduje čas prípravy na 2 hodiny, avšak záleží od nás, aký “komplikovaný” lapač si chceme vytvoriť a koľko energie mu chceme venovať.
Lapače už nemusia byť klasické kruhy, ktoré majú symetrický základ. Pokojne to môže byť poloblúk, ktorý bude vypletený bavlnkami len do polovice. Jeho výroba nie je vôbec zložitá a je príjemným spestrením akéhokoľvek priestoru. Na jeho výrobu sú však potrebné dve obruče, jedna väčšia, druhá menšia. Posúvaním obručí dosiahneme efekt “mesiaca”, no môže to byť aj “kruh v kruhu”. Všetko závisí od nášho vkusu.

Galéria výroby lapaču snov:

Lapače snov môžu mať tak tvar kruhu, mesiaca, srdiečka, jednoducho všetkého, na čo si spomenieme a samozrejme, čo sme schopní zmajstrovať. Kreativite sa medze nekladú.

Handmade výroba macrame lapaču snov:

Výroba klasického lapaču snov:

6. Význam farieb a použitých dekorácií

Každá z farieb v lapači snov vyvoláva iné druhy snov a pôsobí na iné typy energií, preto by sme podľa povier, mali dbať aj na vhodný výber farebnosti našej dekorácie.

 • Biela ​​– je symbolom čistoty, jasnosti a nevinnosti, napomáha premýšľaniu a umocňuje silu farby, s ktorou je používaná.
 • Červená – symbolizuje oheň, pohyb, vášeň, nebezpečenstvo, oživuje a dodáva odvahu, dodáva energiu, aktivuje a zahrieva, podporuje silné emócie.
 • Oranžová – je symbolom energie, mladosti, radosti zo života a túžby po zmene, pohlcuje negatívne energie a pomáha prekonať ťažké životné situácie.
 • Žltá – je najjasnejšou farbou s povzbudzujúcim účinkom, je symbolom nádeje, šťastia a dobrej nálady.
 • Zelená – je upokojujúcou farbou prírody, rovnováhy a nádeje, je symbolom nových začiatkov, harmónie, priateľstva a citlivosti voči ostatným.
 • Modrá – je farba mora a neba, predstavuje zodpovednosť, mier a vyjadruje pocit slobody.
 • Fialová – je farba kreativity, luxusu, ale aj srdečnosti, duchovna a tajomna, je symbolom inšpirácie, mystiky a nádeje.
 • Hnedá – je farba prírody, dodáva pokojnú a stálu energiu, je symbolom trpezlivosti a spoľahlivosti, je tiež farbou zdravého rozumu a inteligencie.
 • Čierna – je symbolom sily a elegancie, pevnosti, stálosti a nekonečna, podporuje sexualitu, často je však tiež označovaná za symbol zla, tajomna a smútku.

Lapač snov sa skladá z viacerých častí a každá časť má svoj význam:

 • Kruh tvorí svet, ktorý obklopuje a chráni človeka vyjadreného korálkou alebo krúžkom uprostred.
 • Pierka či iné predmety sa starajú o roztriedenie snov. Dobré sny nechávajú skĺznuť k spiacemu človeku. Pierka na lapači snov sú taktiež symbolom slobody.
 • Sieť vo vnútri kruhu zachytáva zlé sny, aby mohli byť pri rannom úsvite zničené.
 • Symetria siete symbolizuje harmóniu.
 • Korálik je symbolom guľatej zeme a planét okolo nej.
 • Mušľa je symbolom domova a bezpečia.
 • Perly na lapači značia tajomstvo, poklad ukrytý v nás.
 • Čínska minca symbolizuje harmóniu medzi nebom a zemou (guľatý tvar predstavuje nebo a štvorec uprostred zem; prinášajú šťastie a hojnosť).
 • Na lapači môžu byť zavesené aj kamienky, oriešky, ulity, drevené halúzky a rôzne iné dary prírody - tieto predmety budú symbolizovať prírodu okolo nás; môžu byť použité aj rôzne gombíky a prívesky, či už drevené, umelé, kovové, hlinené...

Veríme, že článok vám priniesol nové poznatky o tomto polyfunkčnom predmete, ktorý okrem spirituálneho hľadiska prinesie do vášho domova pokoj a šťastie. Do snívania :-)

Lapače snov z dielne Dublez: 

Drevený lapač snov - Sova Drevený lapač snov - Sova
18
+ 9
Drevené lapače snov na stenu
(3)
27,10 €
Gravírovaný obraz na stenu - Sova lapač snov Gravírovaný obraz na stenu - Sova lapač snov
7
Drevené obrazy na stenu do spálne
(0)
od 23,20 €
Detský lapač zlých snov z dreva Detský lapač zlých snov z dreva
7
+ 9
Drevené lapače snov na stenu
(0)
od 15,90 €