MANDALA v hodnote 15,9 € ako DARČEK.

Nakúpte u nás aspoň za 20 € a získajte exkluzívne mandalu zadarmo. Platí len do vypredania zásob.

Objavte sny a ich skutočný význam v našich životoch
Zaujímavosti

Objavte sny a ich skutočný význam v našich životoch

Po stáročia ľudia pochybovali o význame snov. Prvé civilizácie považovali sny za prostriedok komunikácie medzi ľuďmi a bohmi. Gréci a Rimania boli presvedčení, že sny dokážu predpovedať budúcnosť. Odvtedy sa časy zmenili. V súčasnosti existuje veľa rôznych teórií o význame snov a ich interpretácii.

V nasledujúcom článku sa dočítate:

 1. Charakteristika a význam snívania
 2. Vplyv snov a ich funkcia
 3. Čo je to snár?
 4. 10 skvelých zaujímavosti o snoch
 5. Typy snov
 6. Význam najčastejších snov a symbolov
 7. Výklad najznámejších symbolov zo snáru

1. Charakteristika a význam snívania

Charakteristiky snov už dlho fascinujú vedcov a filozofov. Avšak len relatívne nedávno sa sny dostali pod prísnu vedeckú analýzu. Jedným z najznámejších výskumníkov snov je americký psychiater John Allan Hobson, ktorý v roku 1988 identifikoval päť základných charakteristík snov:

 1. Sny sa často vyznačujú intenzívnymi emóciami napriek skutočnosti, že váš život v bdelom stave môže byť celkom pokojný, je celkom normálne mať veľmi evokujúce sny s extrémnymi emóciami. Či už snívate o intenzívnom strachu (prenasledovaní šialeným vrahom so sekerou) alebo verejnom ponížení (ocitnete sa nahá na pódiu). Hobsonov výskum snov zistil, že tri najčastejšie snové emócie sú úzkosť, strach a prekvapenie.
 2. Sny sú často neorganizované a nelogické. Keď snívate, niektoré časti vášho vedomého mozgu sú vypnuté, čo umožňuje, aby sa myšlienkové procesy rozbehli. Výsledné sny sú plné nelogických scenárov a neusporiadaného obsahu, ktorý po prebudení nedáva absolútne žiadny zmysel.
 3. Obsah snov je akceptovaný bez otázok. Podľa Hobsona si vo svete snov vytvárame silné emócie a vnemy, ktoré podporujú to, čo prežívame, bez ohľadu na to, aké zvláštne to je. Keď snívame, nemáme schopnosť logicky reflektovať ani prekonávať emócie.
 4. Sny často obsahujú bizarné zmyslové zážitky. Môžete zažiť realistický pocit lietania, pádu alebo dokonca pomalého behu.
 5. Sny sa často ťažko zapamätajú. REM spánok je charakterizovaný nízkymi hladinami serotonínu a vysokými hladinami acetylcholínu, čo sťažuje ukladanie snov do krátkodobej pamäte. V skutočnosti výskum snov naznačuje, že 95% pravidelných snov sa po prebudení zabudne. Svoje vybavovanie snov je možné zlepšiť tak, že zintenzívnime zážitok zo sna a urobíme z vedomého vybavovania zvyk.

Abstraktná vizualizácia snov inšpirovaná ich charakteristikou a významom. Zdroj: DUBLEZ

Čo sa vlastne s nami deje, keď snívame? Sny sú v podstate príbehy, ktoré si cez noc prehrávame v hlave. Môžu kopírovať reálne situácie, no môžu byť úplne abstraktné. Vedci odhadujú, že za jednu noc máme približne 3-6 snov a približne 95% z týchto snov na druhý deň ráno zabudneme.

Aj keď zabúdame na väčšinu svojich snov, neznamená to, že sny nie sú dôležité, skôr naopak. REM-spánkové snívanie je jediný čas, kedy mozog nemá noradrenalín – molekulu, ktorá vyvoláva úzkosť. To znamená, že kľúčové emocionálne a pamäťové časti mozgu sú aktívne počas REM spánku. Snívanie umožňuje mozgu spracovať potenciálne rozrušujúce alebo úzkosť vyvolávajúce spomienky v prostredí, ktoré je bez emócií. Snívanie má teda potenciál znížiť emocionálnu aktivitu, a to pomáha spracovať udalosti racionálnejším spôsobom.


Abstraktná vizualizácia snov inšpirovaná ich charakteristikou a významom. Zdroj: DUBLEZ

2. Vplyv snov a ich funkcia

Prečo snívame? A prečo máme rôzne druhy snov v rôznych časoch? Mnohí vedci tvrdia, že sny slúžia na zmiernenie emocionálneho stresu. Takže podľa tohto vyjadrenia sny predstavujú znepokojujúce scenáre, ktoré pripomínajú podobné životné udalosti a pomáhajú snívajúcim vyliečiť sa z nich počas spánku.

Sigmund Freud považoval snívanie za vyjadrenie potláčaných konfliktov alebo túžob, ktoré boli často sexuálnej povahy. Carl Jung zvolil dôslednejší prístup, keď vysvetlil sny ako druh energie, vrodených emócií či myšlienok ovládaných hlbokým podvedomím. Moderní psychológovia a neurológovia posunuli veci na hlbšiu a technickejšiu úroveň, pričom špekulujú, že snívanie je spôsob, akým mozog ukladá prebytočné údaje, konsoliduje dôležité informácie a udržuje nás v pohotovosti pred nebezpečenstvom.


Ilustrácia typov snov v surrealistickom abstraktom štýle. Zdroj: DUBLEZ

Nedávna štúdia vedcov z University v Alberte, porovnáva krátkodobé účinky nočných môr, ktoré autori definujú ako:

 • primárne obsahujúce strach a ublíženie
 • existenciálne sny, v ktorých smútok a odlúčenie sú význačné
 • transcendentné sny, ktoré sa zameriavajú na „úctu a úspech“

Výsledky štúdie naznačujú, že existenciálne sny najviac súvisia s hĺbkou sebapoznania, čo znamená, že sa zaoberajú závažnými témami, ako je duchovné presvedčenie či zmysel života.

Po transcendentných (nadprirodzených) snoch s najväčšou pravdepodobnosťou nasledoval pocit duchovného uvoľnenia, to znamená, že snívajúci zažil slobodu od životných zápletiek.

Na rozdiel od všeobecného presvedčenia o účinkoch nočných môr, výsledky tejto štúdie naznačujú, že nočné mory nemajú vplyv na myšlienky a pocity v bdelom stave. Určité udalosti, napríklad trauma, ovplyvňujú snívanie a stým spojený zvýšený výskyt nočných môr. Tie však môžu byť aj prospešné, nakoľko snové efekty umožnia snívajúcemu zaujať obranný postoj, v ktorom sa s danou situáciou snažia vyrovnať pomocou snívania. 


Ilustrácia typov snov v surrealistickom abstraktom štýle. Zdroj: DUBLEZ

3. Čo je to snár?

Snár, slovník snov alebo často aj kniha snárov je kompletnou analýzou takmer všetkých snov, ktoré vidíme počas nášho snívania. Pre ľahšiu orientáciu sú kategorizované od A – Z.

Slovník snov je nástroj, ktorý pomáha snívajúcim interpretovať ich sen bez akéhokoľvek vedeckého pochopenia. Sny môžu mať pre rôznych ľudí rôzne interpretácie v závislosti od ich bdelých životných skúseností, emócií a ľudí okolo nich.


Ilustrácia snáru. Zdroj: DUBLEZ

Zatiaľ čo vedci stále spochybňujú pravosť snov, veria, že každý sen je správa z nášho podvedomiazakódovaná v metaforách, symboloch alebo obrazoch. Ak venujete pozornosť tomuto posolstvu, určite vám “pomôže” vo vašom bdelom živote, no je potrebné ho správne interpretovať. V skutočnosti je veľakrát pomerne ťažké zapamätanie si svojich snov a ich zaznamenanie. Ak máte všetky detaily svojho sna, môžete ho ľahko dekódovať.

Okrem toho sú výhody výkladu snov tiež obrovské. Konečne sa budete môcť spojiť so svojím podvedomím a využiť svoj nepoznaný potenciál. Ak sa každé ráno pokúsite zapísať si svoj sen do denníka a správne ho interpretovať, určite vám poskytne osobný rast, niekoľko budúcich postrehov či varovaní.

4. 10 skvelých zaujímavosti o snoch

 • Snívať môžu aj slepí ľudia a zvieratá
 • Sníva každý, no väčšina si sen na druhý deň nepamätá
 • Najstarší slovník snov, ktorý bol zaznamenaný, má 4000 rokov
 • Niektorí ľudia snívajú čiernobielo
 • Počas snívania môže nastať paralýza
 • Človek sa môže naučiť ovládať svoje sny - lucidné sny
 • Bábätká o sebe nesnívajú, kým nedovŕšia tri roky
 • Negatívne sny sú oveľa bežnejšie ako pozitívne
 • Muži a ženy snívajú odlišne
 • Existuje niekoľko univerzálnych tém snov

Na zmiernenie nočných mor a nepríjemných snov vieme použiť aj magickú silu lapačov snov, ktorý jednoducho umiestnime do miestnosti, kde zvykneme spávať. Lapačom snov sme sa venovali do hĺbky v samostatnom článku: Lapač snov - talizman či dekorácia?

U nás v DUBLEZ sú lapače snov veľmi populárne, a preto ich pre vás vyrábame v rôznych štýloch:

Drevený lapač snov - Sova Drevený lapač snov - Sova
18
+ 9
Drevené lapače snov na stenu
(3)
27,10 €
Detský lapač zlých snov z dreva Detský lapač zlých snov z dreva
7
+ 9
Drevené lapače snov na stenu
(0)
od 15,90 €
Gravírovaný obraz na stenu - Sova lapač snov Gravírovaný obraz na stenu - Sova lapač snov
7
Drevené obrazy na stenu do spálne
(0)
od 23,20 €

5. Typy snov

Existuje mnoho typov snov, vrátane liečivých, prorockých, opakujúcich sa, jasných a nočných môr. Počas jednej spánkovej relácie môžete mať viacero snov, ktoré môžu trvať len 10 sekúnd, no môžu trvať až 45 minút (alebo dlhšie v stave lucidného sna).

Existuje množstvo rôznych snov, ktoré môžeme zažiť:

 • Falošné sny pri prebúdzaní - Tieto sny sú, keď si spiaci myslí, že sa prebudil zo spánku, ale stále je uprostred sna. Falošné sny pri prebudení sú hybridným stavom, ktorý sa prekrýva s bdelosťou a spánkom, bežne spojený so spánkovou paralýzou alebo lucidnými snami.
 • Liečivé sny - Liečivé sny sú sny, v ktorých snívajúci môže liečiť iných alebo má nadprirodzenú silu, ako je telekinéza alebo telepatia. Liečivé sny môžu priniesť pocity rovnováhy a zmierenia. Môžu vám pomôcť uľahčiť pocit pokoja alebo účelu prostredníctvom vašej podvedomej mysle.


Ilustrácia konceptu liečivého sna, v ktorom snívajúci prejavuje nadprirodzené schopnosti. Zdroj: DUBLEZ

 • Lucidné sny - Lucidný sen je snom, v ktorom si spiaci uvedomí, že sníva, a môže si vo sne udržať určitú kontrolu nad svojím telom a myšlienkami.
 • Nočné mory - Nočné mory sú sny vyvolávajúce strach. Tento snový stav je spôsob, akým mozog spracováva každodenné stresory života. Niektoré bežné príčiny nočných môr sú zlé stravovacie návyky, predchádzajúce traumatické udalosti, choroba, nedostatok spánku, poruchy spánku alebo rôzne lieky.

Abstraktná ilustrácia nočnej mory. Zdroj: DUBLEZ

 • Prorocké sny - V prorockých snoch ľudia vidia, ako sa budúce udalosti dejú skôr, ako sa stanú v skutočnom živote. Niektorí veria, že tieto sny znamenajú, že človek predpovedal budúcnosť, zatiaľ čo iní veria, že prorocké sny sú podvedomím, ktoré vás pripravuje na pravdepodobný výsledok.
 • Opakujúce sa sny - Opakujúce sa sny sa týkajú snov, ktoré opakovane zažívame počas spánku. Obsahujú rovnaké alebo podobné obrazy či pocity v predchádzajúcich udalostiach, a môžu sa vyskytnúť aj vo forme opakujúcich sa nočných môr. Viaceré teórie naznačujú, že opakujúce sa sny sú výsledkom vyhýbania sa riziku, strachu alebo iných nevyriešených problémov.
 • Denné sny - Označujú sériu myšlienok, ktoré odvádzajú vašu pozornosť od vonkajšieho sveta, vďaka čomu si menej uvedomujete svoje okolie. Denné sny sa vyskytujú, keď sme hore, teda v bdelom stave, a sú produkované predvoleným režimom siete mozgu v mozgu ako odpoveď na nedostatok stimulácie. Typy denného snívania zahŕňajú dysforické, únikové, fantazijné, ruminačné a vizualizačné sny.

6. Význam najčastejších snov

Existuje mnoho rôznych typov tém snov a rôznych významov a interpretácií každej skúsenosti.

 • Byť prenasledovaný - Snívanie o prenasledovaní môže niekedy signalizovať, že pred problémom utekáte, namiesto toho, aby ste ho konfrontovali a riešili. Tieto problémy môžu zahŕňať termíny, finančné rozhodnutia alebo problémy vo vzťahoch.

Muž prenasledovaný v sne. Zdroj: DUBLEZ

 • Smrť - Snívanie o vašej smrti alebo smrti milovanej osoby môže znamenať zmenu alebo transformáciu, ktorá nastáva vo vašom živote.
 • Pád - Pád z povrchu alebo vo vzduchu je bežnou témou snov. Niektorí vedci sa domnievajú, že pád do snov môže signalizovať úzkosť, nedostatok kontroly, stratu sily alebo pocit preťaženia.

Ilustrácia sna, kde osoba padá z vysokej budovy. Zdroj: DUBLEZ

 • Lietanie - Nie všetky témy snov majú korene v neistote alebo úzkosti. Snívanie o stúpaní vzduchom môže naznačovať pocit sily alebo kontroly, čo vám umožní získať vyšší pohľad na veci.
 • Uvoľnené zuby - Snívanie o tom, že vám vypadávajú zuby, môže byť znakom toho, že sa cítite znepokojení alebo neistí v určitej súvislosti. Môže ísť o nepríjemnú udalosť, o konflikt s nejakou osobou vo vašom živote alebo stojíte pred náročným rozhodnutím.
 • Nahý na verejnosti - Snívanie o tom, že ste na verejnom priestranstve bez oblečenia, môže byť signálom, že sa cítite obzvlášť zraniteľní, nechránení alebo v nebezpečí.
 • Sex - Snívanie o sexe môže signalizovať, že túžite po pocite bezpečia.

7. Výklad najznámejších symbolov zo snáru:

 • Dieťa - Ak vo vašom sne čakáte dieťa, signalizuje to fakt, že by ste mali dospieť a pripraviť sa na nový začiatok. Môže ísť o nový začiatok v osobnom, ale aj v pracovnom živote.
 • Vlasy - Pokiaľ vám v sne rastú vlasy, môže ísť o to, že máte priveľa myšlienok a ste veľmi kreatívny človek. Mali by ste sa venovať niečomu, pri čom vyjadríte svoje umelecké “ja”.
 • Prsteň - Pokiaľ máte v sne na prste zásnubný či snubný prsteň, máte vo svojom okolí niekoho, kto je odkázaný na vašu pomoc. Mali by ste sa začať venovať predovšetkým sebe, až potom myslieť na druhých.
 • Zuby - Uvoľnené, pokazené, padajúce alebo chýbajúce zuby naznačujú, že člen rodiny alebo blízky priateľ je veľmi chorý alebo blízko smrti.

Ilustrácia sna, kde strácame zuby. Zdroj: DUBLEZ

 • Hodinky - Hodiny v sne vždy predstavujú to, že sa nedokážete uvoľniť a priveľmi sa riadite pravidlami. Nechajte veciam voľný priebeh a snažte sa žiť každý deň naplno.
 • Záchod - Snívanie o záchode predstavuje vaše negatívne vlastnosti, ktoré by ste mali zmeniť, inak sa vám vaši priatelia budú vyhýbať.
 • Kniha - Kniha v sne znamená, že túžite po poznaní, objavovaní seba samého, aj keď na to momentálne nemáte odvahu.
 • Kone - Kôň je veľmi majestátne, energické a silné zviera. Ak sa vám o nich sníva, pravdepodobne potláčate vnútornú silu a príliš sa niekomu podriaďujete.
 • Náušnice - Tento symbol vás predurčuje, že sa vám bude najbližšiu dobu veľmi dariť a finančne si polepšíte.
 • Medveď - Ak vás v sne naháňa medveď, pravdepodobne utekáte pred svojimi problémami, ktoré dlhšiu dobu odmietate riešiť.