MANDALA v hodnote 15,9 € ako DARČEK.

Nakúpte u nás aspoň za 20 € a získajte exkluzívne mandalu zadarmo. Platí len do vypredania zásob.

Čo znamená mandala? Jej význam a pôvod
Zaujímavosti

Čo znamená mandala? Jej význam a pôvod

Za významom mandaly sa ukrýva silná symbolika a kultúra, ktorá sprevádza tieto jedinčné kruhové obrazce. 

V článku sa dozviete:

1. Význam mandaly

Význam mandaly pochádza zo Sanskritu a znamená „kruh“. Mandaly sú fascinujúce väčšinou kruhové obrazce. Hoci môže obsahovať znaky ako štvorce alebo trojuholníky, povaha mandaly je vždy kruhová. Mandala symbolizuje jednotu a harmóniu. Význam mandaly závisí od jej farby, geometrických prvkov a kultúry. Cieľom mandaly je slúžiť ako nástroj našej duchovnej cesty, pretože symbolizuje kozmický a psychický poriadok.

Mandalu používa mnoho kultúr. Od budhizmu po hinduizmus, domorodcov až po Hopiov. V hinduizme a budhizme je mandala duchovný a rituálny symbol, ktorý predstavuje vesmír.

Kruhové vzory symbolizujú myšlienku, že život sa nikdy nekončí a všetko je prepojené. Mandala tiež predstavuje duchovnú cestu v rámci jednotlivca. Prvou úrovňou je pochopenie jednoty vo vesmíre. Druhou úrovňou je nájdenie si svojho vlastného miesta vo vesmíre ako jednotlivec.

Drevená mandala na stene - Fotografia umiestnenia mandaly v interiéri na steneTip na dekoráciu: Luxusná drevená mandala na stenu

2. Spopularizovanie mandaly v Európe

Za spolularizovanie mandaly v Európe môžeme vďačiť psychológovi Carlovi Gustavovi Jungovi, ktorý sa venoval duševne chorým pacientom. Počas výskumu sa zoznámil s náboženskými obrazmi z Tibetu, mandalami. Zistil, že keď jeho pacienti namaľovali sériu týchto okrúhlych obrazov, tak sa im zlepšil zdravotný stav, pretože v týchto tajomných obrazoch nevedomky vyjadrili to, čo ich trápi. Okrem tvaru zohrávala dôležitú úlohu aj farba mandaly. Carl Gustav Jung objavil liečivú schopnosť okrúhlych obrazov a stal sa prvým propagátorom slova mandala v Európe. Takýmto spôsobom sa mandala postupne dostala aj do interiérového dizajnu, no slúži aj ako obľúbený motív omaľovaniek pre dospelých. 

Mandala má silný vplyv na človeka na nevedomej úrovni. Nielen pri jej tvorbe, ale i pri pozorovaní mandaly dochádza k upokojeniu duše a získaniu vnútornej rovnováhy. Aj preto sa skvelo hodí do interiéru. 

Carl Gustav Jung - Fotografia
Zdroj: wikipedia.org

3. Aké sú spôsoby použitia mandaly?

Z významu mandaly môžeme povedať, že nesú svoj vlastný špeciálny druh vibračnej energie. Preto ich možno použiť na zlepšenie fyzického, duševného, ​​duchovného a emočného zdravia. Ich dizajn doslova pohlcuje myseľ a pohlcuje naše myšlienky špeciálnou duchovnou podstatou, ktorá posúva pozorovateľa na vyššiu úroveň vedomia. Mandala nejakým spôsobom vyvoláva hypnózu. Mandala má dosť použití. V tejto časti sa pozrieme na dve z jeho hlavných použití:

3.1 Meditácia

Mandaly sa používajú predovšetkým ako symbol koncentrácie a meditácie. Pomáhajú nám nájsť cestu k sebe, aby sme si boli viac vedomí toho, kto sme a aký je náš účel v živote. Meditácia nám umožňuje kultivovať sa a nachádzať pokoj v našich srdciach. So zameraním na mandalu nechajte svoju myseľ blúdiť. Skoro to vyzerá, akoby ste upadli do farieb a začali plávať podľa vzorov. Počas tejto doby zažijete určitú ľahkosť. Ak máte uvoľnené správanie a zároveň sa zameriavate na mandalu, znamená to, že ste dosiahli to, čo ste zamýšľali.

3.2 Terapia

Mandalu používajú aj psychológovia a poradcovia ako tvorivý nástroj počas liečby. Mandala technika umožňuje pacientom vytvárať mandalu z doslova čohokoľvek, napr. z piesku alebo ílu. Mandaly sú skvelým zdrojom liečenia a ponúkajú pacientom rôzne úrovne vedomia, prostredníctvom ktorých môžu viac komunikovať so svojimi pocitmi. Terapeut vám môže nechať nakresliť mandalu a vyfarbiť ju alebo vyfarbiť tú, ktorá už bola pre vás nakreslená. Sfarbenie mandaly malo pre deti i dospelých nespočetné množstvo výhod pre zdravie. 

Niektoré z nich zahŕňajú:

  • Celkové zníženie stresu v dôsledku menšej produkcie kortizolu (kortizol - stresový hormón)
  • Lepšie a dlhšie trvanie koncentrácie
  • Vylepšené jemné motorické pohyby rúk
  • Znížená tepová frekvencia
  • Nižšia srdcová frekvencia a krvný tlak
  • Viac produkcie a uvoľňovania pocitových hormónov

4. Najznámejšie druhy mandaly 

4.1 Kruhové mandaly

Kruhové mandaly sú nepochybne najatraktívnejšie a najbežnejšie vzory. Pokiaľ ste už videli nejakú mandalu, najskôr bola kruhového pôvodu. Kruhové mandaly sú mimoriadne povzbudzujúce a inšpirujúce. Samotný kruh je symbolom celistvosti človeka a predstavuje celú našu psychiku, aby ukázal božstvo Ja. 

Vo väčšine kultúr je kruh symbolom jednoty, celistvosti a jednoty. Odborníci sa domnievajú, že v mandalách kruh symbolizuje nové začiatky ako aj stav dokončenia.

Ďalej sa domnievajú, že rôzne kruhové mandaly majú rôzne odlišné symboly. 

Keltský symbol prepojenia 5 kruhov - Ilustrácia
Zdroj: pinterest.com

Napríklad päťnásobný keltský symbol, ktorý obsahuje štyri kruhy, ktoré tvoria piaty kruh v strede, môže byť symbolom kompasu, ktorý ukazuje na všetky smery: východ, západ, juh, sever a stred. Podobne to môže byť aj symbolika štyroch ročných období, zatiaľ čo piaty kruh symbolizuje tranzit, alebo to môže byť dokonca aj symbol prvkov: vzduch, voda, zem, oheň a éter.

Kruhové mandaly existujú v nespočetných farebných kombináciách, tvaroch, vzoroch a médiách, pretože sa stali mimoriadne expresívnou a obľúbenou formou umeleckej inšpirácie. 

Kruhové mandaly môžete maľovať, kresliť, vymaľovávať, dokonca je ju možné vidieť v textilnom priemysle, sochárstve alebo ako vyrezávaný drevený obraz na stenu. Môžete ho pridať do odevov, domácich dekorácií, záclon a pod. Pre svoju krásu a zložitosť si získa pozornosť a neujde žiadnemu oku.

Mandaly boli spojené s nespočetnými terapeutickými výhodami, či už ide o boj proti hnevu, opätovné získanie zamerania, upokojenie stresu alebo odstránenie úzkosti. Tieto výhody môžete využívať aj tak, že umiestnite mandalu do miestnosti, kde sa potrebujete sústrediť. Jedná sa väčšinou o pracovné priestory ako kancelária, pracovňa, študijný priestor. No hodí sa aj do meditačných miestností, teda miestností, kde meditujete alebo cvičíte jógu.

Existujú nespočetné druhy mandal. My sme pre vás vybrali tie najznámejšie a najzaujímavejšie. Pokiaľ by ste chceli poznať omnoho viacej druhov mandál, na tomto odkaze sa nachádzajú všetky, ktoré máme v ponuke.

4.2 Kvetové mandaly

Jedná sa poväčšine o kruhový typ mandaly. Kvet života predstavuje zložitý geometrický dizajn, v ktorom sú prekrývajúce sa kruhy usporiadané do podoby lístkov. O týchto dizajnoch sa hovorí, že pochádzajú zo severnej Afriky a Mezopotámie, zatiaľ čo niektoré si dokonca môžete prezrieť v egyptskom chráme Osiris. 

Mandala Kvetu života vytesaná na stenu chrámu 
Zdroj: pinterest.com, Tip na dekoráciu: Drevený obraz na stenu - Kvet života

Ak by vás zaujímalo, čo robí kvety života zaujímavými, odporúčame si pozrieť nasledujúce video, kde si viete takýto obrazec posvätnej geometrie narysovať aj vy.

Moderní umelci a duchovní liečitelia súhlasia s tým, že je to mocný nástroj duchovného rastu. Kvet v podstate predstavuje existenciu všetkého stvorenia vo vesmíre, čím sa stáva silným symbolom osvietenia a väčšieho duchovného rastu. Predstavuje Strom života, ktorý symbolizuje našu hmotnú realitu, ako aj nefyzický rast. Často sa považuje za cestu, ktorá prechádza rôznymi dimenziami, aby vytvorila spojenie s vašou dušou a dosiahla dokončenie.

Kvetinové mandaly sú tiež spájané s odomknutím dobrého zdravia a všímavým životným štýlom, vďaka ktorému sú ideálne pre všetky umelecké účely, či už ide o drevené obrazy, vyrezávané drevené mandaly na stenu, záclony alebo iné dekorácie do domácnosti.

4.3 Lotosová mandala

Zaraďuje sa medzi kvetové mandaly, ale vďaka svojmu pôvodu z budhizmu dostal tento kvet samostatnú kategóriu kvôli symbolike, ktorú nesie. Tento typ mandaly sa používa hlavne pri meditácii a joge. Mandaly majú okrem meditácie aj mnoho iných využití. Ich cieľom je odstrániť dráždivé myšlienky a umožniť kreatívnej mysli zrelaxovať a cítiť slobodu. Niektorí ľudia zas vytvárajú mandaly a sústreďujú svoje zameranie na telo a myseľ.

Typ na lotosovú mandalu z dielne DUBLEZ

Vyrezávaná 3D Mandala - lotosový kvet Vyrezávaná 3D Mandala - lotosový kvet
109
+ 9
Kruhové mandaly
(80)
od 24,90 €
Obraz mandaly na stenu - Lotus Obraz mandaly na stenu - Lotus
7
Kruhové mandaly
(1)
od 24,90 €
3 dielna mandala na stenu - Harmónia 3 dielna mandala na stenu - Harmónia
28
+ 9
Viacdielne mandaly
(13)
od 68,00 €

Krásny lotosový kvet má hlboko zakorenený význam a symboliku v ázijských kultúrach, najmä v náboženstvách hinduizmu a budhizmu. V budhizme je lotos považovaný za symbol zanechania hmotného sveta a formovania duchovnej jednoty s celým vesmírom.

Môže sa tiež považovať za symbol osvietenia, pretože sa hovorí, že Buddha použil lotos na preukázanie toho, že duša nemôže byť nikdy zaťažená nečistotami tela, pretože lotos nemôže byť nikdy zasiahnutý špinou v pôde.

V hinduizme je Lotus symbolom čistoty ľudskej duše a toho, že dokáže zničiť všetky fyzické prekážky, ktoré obmedzujú jej vzostup. Je tiež symbolom kreativity a bohatstva.

Lotosové mandaly sú mimoriadne obľúbené v meditačných návrhoch, pretože podporujú duchovný rast a pomoc pri osvietení.

4.4 Liečivá mandala

Liečebná mandala podporuje hlboké reflexie, zmierňuje stres a pomáha nám emocionálne liečiť. Jeho dizajn je často pomerne jednoduchý, pretože je určený na kultiváciu zamerania a mieru, ktorý prináša pocit uzdravenia. Keby boli návrhy veľmi zložité, nevyvolávali by pokojný pocit. Po celé roky sa mandala používa v terapeutoch a poradcoch ako terapeutický nástroj. Zvyčajne sa oddávajú pacientovi pri vyfarbovaní, aby mu pomohli relaxovať. Zmyslom tejto formy umeleckého vyjadrenia je povzbudiť sebavyjadrenie, pretože udržujete svoju myseľ pred rozptýlením. Príkladom liečivej mandaly je symbol jin-jang, ktorý sa ukázal ako veľmi užitočný pri dosahovaní rovnováhy v mysli.

Kúpiť Jing-Jang mandalu na stenu

Jin Jang - Liečivá mandala z dreva Jin Jang - Liečivá mandala z dreva
51
+ 4
Kruhové mandaly
(15)
od 16,90 €
Gravírovaná mandala na stenu Jin-Jang Gravírovaná mandala na stenu Jin-Jang
6
Kruhové mandaly
(0)
od 24,90 €

4.5 Slnečná Mandala

Slnko je symbolom energie a vitality. V niektorých prípadoch sa slnečná mandala používa na vyjadrenie tvorivosti a vášne. Slnečné mandaly zobrazujú jasné lúče vyžarujúce zo stredu smerom k vonkajšiemu krúžku mandaly. Tieto lúče majú rôzne veľkosti a sú buď zvlnené alebo rovné. Slnečné mandaly sa používajú nielen na duchovné účely, ale aj ako ozdobné kúsky.

4.6 Geometrická mandala

Geometrické mandaly sa používajú na meditáciu, aby mali jasnejší pohľad na život a tvorbu. Mandaly sa považujú za bránu medzi pozemskou ríšou a božskou ríšou. Pri použití geometrickej mandaly ako meditácie sa tiež odporúča postupovať s oveľa jednoduchším dizajnom. V opačnom prípade, keď začnete so zložitým dizajnom, môže vás to frustrovať. Geometrické mandaly sú plné vrstiev a vzorov, ktoré majú hlboký význam. Kruh však zostáva v geometrických mandalách najzákladnejším tvarom.

Drevená geometrická mandala na stene - FotografiaTip na dekoráciu: Geometrická vyrezávaná mandala z dreva na stenu

Medzi ďalšie tvary patrí polkruh, trojuholník a štvorec. Tieto tvary možno tiež považovať za predstaviteľov štyroch prvkov: zeme, ohňa, vody a vzduchu. Geometrická mandala bola užitočná pri stavbe budov, najmä tých, ktoré sa považujú za posvätné. Geometrická mandala inšpirovala okrem chrámov, kostolov a mešít aj vytvorenie egyptských pyramíd. 

5. Mandala a farby

Sfarbenie mandaly do veľkej mieri vplýva na účinok, ktorý z nej čerpáme. Niektoré farby môžete použiť na prilákanie určitých vecí do vášho života. Pozrite sa na tabuľku nižšie, kde nájdete významy mandaly podľa jednotlivých farieb. Niektorí ľudia kreslia mandaly a začnú ich vyfarbovať, pretože je to pre nich typ relaxu a meditácie. Aj vtedy je dôležité zvoliť tie správne farby. Iní zas nedávajú farbám až taký význam z dôvodu osobných preferencí alebo intuity. Či už vedome zvolíte farbu mandaly podľa nižšie uvedenej tabuľky alebo necháte farby na vlastnú fantáziu, najdôležitejšie je potešenie, ktoré vám mandala prinesie.

Farby Významy
Červená Sila, energia, vášeň
Rúžová Láska, ženskosť, intuícia
Oranžová Kreativita, sebauvedomenie, intuícia, premena
Žltá Smiech, šťastie
Zelená Fyzické zdravie, psychické zdravie, príroda, láskavosť
Modrá Emocionálne liečenie, vnútorný mier, meditácia
Čierna Ťažké myšlienky, záhada, individualita
Fialová Tajomstvo, spiritualita
Biela Čistota, vedomie, pravda

 

Mandaly z dielne DUBLEZ zobrazené v článku

Vyrezávaná 3D Mandala - lotosový kvet Vyrezávaná 3D Mandala - lotosový kvet
109
+ 9
Kruhové mandaly
(80)
od 24,90 €
Geometrická mandala na stenu z dreva Geometrická mandala na stenu z dreva
15
+ 8
Kruhové mandaly
(20)
od 15,80 €
Drevená nálepka - Kvet života na stenu Drevená nálepka - Kvet života na stenu
32
+ 9
Kruhové mandaly
(18)
od 14,60 €