Orientálny štýl bývania - Architektúra východnej Ázie
Bývanie

Orientálny štýl bývania - Architektúra východnej Ázie

Každý z nás sa snaží vo svojom dome či byte cítiť čo najpríjemnejšie a najkomfortnejšie. Niekedy je však celkom náročné dosiahnuť želaný efekt. Nie je to však nemožné. Stačí, aby ste si našli svoj štýl, ktorý vám dokonale vyhovuje a potom už len ostáva jediné, pustiť sa do realizácie. Ak ste fanúšikom orientu, nasledujúci štýl je pre vás ten pravý.

V článku sa dočítate:

  1. História orientálneho štýlu a jeho rozdelenie
  2. Základné znaky orientálneho štýlu
  3. Charakteristika orientálneho štýlu
  4. Kam v byte ho možno použiť
  5. Dekorácie v orientálnom štýle bývania

1. História orientálneho štýlu a jeho rozdelenie

Historicky sa orientálny štýl odvolával na umelecké aj funkčné vlastnosti predmetov z krajín východnej Ázie. Táto oblasť sa zvyčajne týkala najmä produktov z Číny, Japonska a okolitých krajín ako sú Vietnam či Thajsko.

Postupom času, ako sa vplyv ázijskej kultúry stal v západnom dizajne zreteľnejším, tento pojem dostal širší záber. V modernom svete sa orientálny dizajn bežne používa na označenie produktov, ktorých umenie alebo funkcia je inšpirovaná predovšetkým kultúrami Ázie, bez ohľadu na to, kde vznikli. V súčasnosti sa orientálny dizajn vzťahuje na bežné dizajnové kúsky, ktoré možno vidieť v mnohých východných krajinách.

Zdroj: pinterest.com

Sledovanie vplyvu a popularity orientálneho štýlu zahŕňa sledovanie vplyvu samotnej ázijskej kultúry. Ak sa pozrieme na východnú Áziu, takmer väčšia dekorácií a inšpirácií sa dá nájsť v histórii Číny, ktorá je najstaršou a najvýznamnejšou civilizáciou. Počas ranej histórie mnohých iných kultúr vo východnej Ázii, vrátane Japonska a Kórey, možno vidieť čínsky vplyv.

Na druhej strane Ázie možno mnohé kultúry vysledovať až do Indie, najmä šírenie sanskrtu. Tento kultúrny rozvoj pomohol propagovať „indické“ štýly a kultúry v mnohých iných kultúrne významných národoch, ako je Srí Lanka či Thajsko. Napríklad v Nepále je zreteľne vidieť zmes čínskeho a indického vplyvu.

V týchto raných civilizáciách bol dizajn, ako by sme si ho dnes predstavovali, niečím vyhradeným predovšetkým pre bohatých. Členovia spoločnosti často považovali západné štýly za elegantné a rafinované a uprednostnili tento štýl pred vlastným. Orientálny dizajn, ako ho poznáme, bol často tvorený širšou verejnosťou a bol ovplyvnený dvoma hlavnými faktormi: prostredím a presvedčením.

Environmentálne rozdiely medzi Európou a Áziou majú zásadný vplyv na rozdiely v dizajne. Tento kontrast je najviac viditeľný v použitých materiáloch, no možno ho vidieť aj na komplexnej stavbe domov. Medzitým presvedčenia založené na náboženstve, ale aj to, ako by sa mal človek správať počas svojho života, tiež priviedli ázijský dizajn na cestu so zreteľnými rozdielmi voči Západu.

1.1 Orientálny štýl India

Bývanie v duchu orientu Indie je typické predovšetkým bohatou ornamentálnou výzdobou, náboženskými motívmi, ale i nábytkom z tmavého masívneho dreva. Typické je predovšetkým stolovanie, ktoré prebieha pri nízkom stole bez stoličiek - ľudia sedia na zemi okolo stola na veľkých vankúšoch. Okrem toho sú pre tento orientálny štýl typické jasné farby a nesmie chýbať ručne tkaný koberec.

1.2 Orientálny štýl Čína

Ak túžite po farebnej domácnosti, zariaďte si ju do orientálneho štýlu Číny. Tento štýl bývania sa môže niekomu zdať ako veľmi gýčovitý a prezdobený, a to najmä kvôli typickému motívu drakov, čínskeho písma či kruhov. Okrem toho je pre štýl typický aj čínsky porcelán alebo papierové a látkové lampióny, ktoré môžu mať aj strapce.

Drevené dekorácie z dielne DUBLEZ v orientálnom štýle Číny:

Buddha v mandale - 3D obraz na stenu Buddha v mandale - 3D obraz na stenu
4
Drevené obrazy na stenu do spálne
(2)
od 27,50 €
3 dielny obraz do obývačky - Bambusy 3 dielny obraz do obývačky - Bambusy
13
+ 9
Drevené nálepky a samolepky na stenu
(1)
od 20,30 €
Drevený strom života na stenu - Symbióza Drevený strom života na stenu - Symbióza
50
+ 9
Drevené stromy života na stenu
(13)
od 23,20 €

1.3 Orientálny štýl Afrika

Ak máme hovoriť o orientálnom štýle Afriky, hovoríme o štýle, ktorý je inšpirovaný divokou prírodou a tiež výraznými kontrastami. Typická je tiež ručne opracovaná keramika, luxusné zvieracie vzory a okrem iného tiež kožušiny, ktoré sú typické pre orientálny štýl ako taký.


Zdroj: iStock.com

Krása orientálneho štýlu spočíva v tom, že mnohí v ňom nájdu prvky, ktoré sú im blízke a budú môcť realizovať svoj potenciál. Pokúsia sa zhmotniť svoje plány vo svojom byte a vôbec nezáleží na tom, či sa vám viac pozdáva zdržanlivosť a stručnosť, luxus a pompéznosť alebo niečo medzi tým. V tomto smere nájdete všetko, čo ste hľadali a čo ste obdivovali na potulkách svetom.

Drevené dekorácie z dielne DUBLEZ v orientálnom štýle Afriky:

Drevený obraz na stenu - Afrika Drevený obraz na stenu - Afrika
9
+ 5
Obrazy na stenu - zvieratá
(0)
od 48,70 €
Obraz Slon Obraz Slon
3
+ 5
Obrazy na stenu - zvieratá
(0)
od 16,30 €
Drevená nálepka na stenu -  Pierka Drevená nálepka na stenu -  Pierka
4
+ 9
Drevené nálepky a samolepky na stenu
(1)
od 37,00 €
Vyrezávané pierka na stenu z dreva Vyrezávané pierka na stenu z dreva
12
+ 9
Drevené obrazy na stenu do spálne
(6)
od 29,40 €

2. Základné znaky orientálneho štýlu

Drevo a porcelán

Historický ázijský dizajn sa často spoliehal na dva materiály: drevo a porcelán. Drevo je bežnou súčasťou starožitného nábytku z celého sveta, no práve ázijský bol známy svojimi zložitými detailmi. Navyše, lak, ktorý sa používa na dosiahnutie pevnejšieho a lesklejšieho povrchu drevených výrobkov, pochádza práve z Ázie a má korene v Indii a Číne. Porcelán má asi najväčší vplyv ázijskej kultúry vo svete dizajnu, keďže bol stovky rokov tajomstvom čínskej civilizácie , kým sa dostal do Európy.

Hodváb

Hodváb je ďalší materiál, ktorý bol prvýkrát vyvinutý v Číne a potom sa pomaly presúval na západ, cez Indiu, kým sa dostal do Európy. India i Čína sú najväčšími producentmi hodvábu na svete, kde bol a stále je považovaný za veľmi luxusný materiál.

Kaligrafia

Kaligrafia, čiže umenie písania, je súčasťou mnohých kultúr po celom svete. Najmä vo východnej Ázii je však oveľa viac oceňovaný ako forma umenia sama o sebe. V Číne, Kórei, Japonsku a mnohých ďalších východoázijských krajinách hrá kaligrafia veľkú úlohu na scéne moderného umenia. Tieto práce sa bežne robia na papieri s čiernym atramentom, pričom viacero menších faktorov dodáva každému kusu pocit individuality. Prostredníctvom ázijskej kaligrafie je možné dopátrať sa až k starovekým čínskym spisom, ktoré mali pôvodne podobu rezbárskych prác na tvrdých povrchoch.

Kvety

Počas histórie mnohých civilizácií sa kvety používajú ako silná metóda symbolizmu. Kvety, ktoré sa používajú v orientálnom dizajne sú odlišné a ako celok vytvárajú aj odlišnú estetiku.
Niektoré prominentné príklady v ázijskej kultúre sú napríklad lotosový kvet, ktorý má veľa budhistických konotácií. Slivkové a čerešňové kvety sa zas vyskytujú v umení Číny a Japonska. V mnohých prípadoch sa tieto kvety používajú na znázornenie krásy a pominuteľnosti ľudského života.

Zvieratá

Opäť platí, že takmer každá kultúra na celom svete má určité typy zvierat, s ktorými sa spája. Niektoré sú však bežnejšie v orientálnom dizajne. Čínsky drak je asi najbežnejším príkladom, hoci tento obraz presadzoval Západ aj Východ. V indickej kultúre hrá slon významnú úlohu, a to ako náboženskú, tak aj ako všeobecný symbol sily. Vo východnej Ázii je vták - žeriav jemnejším zvieraťom, ktorý sa často používa na vyjadrenie harmónie a dlhovekosti.


Zdroj: Qanvast.com

3. Charakteristika orientálneho štýlu

Charakteristickou črtou orientálneho štýlu domácnosti je jednoduchosť, ktorá musí dominovať. Nepreferuje prílišnú prezdobenosť, veľký počet dekorácií, poprípade nevhodne zladené farebné kombinácie. Kvôli veľkým, masívnym oknám, ktoré sú charakteristické pre tento štýl je vhodné, aby ste obydlie mali v blízkosti prírody a mohli si tak plnými dúškami vychutnávať prírodu okolo vás. Na steny sa neodporúčajú tapety, či iné „dekoratívne“ prvky.

Orientálny štýl reprezentuje čínsky a japonský minimalizmus a základný rozdiel medzi nimi je v ich farebnosti. Interiér v “čínskom štýle” je farebne bohatší, využíva všetky odtiene červenej, tmavo-modrú, lotosovo-žltú a zlatú farbu. Japonský štýl je jednoduchší a strohejší. Jeho základnými farbami je biela a čierna. Môže sa vyskytovať aj v kombinácii s karmínovo-červenou.


Zdroj: pinterest.com

4. Kam v byte ho možno použiť

V orientálnom štýle sú steny len akýmsi “ohraničením” celého priestoru, preto by ste mali voliť jemné a nie príliš nápadné farby. Ak by ste chceli experimentovať, jednu zo stien zvoľte inej farby ako ostatné. Stále však dbajte na to, aby ste nenarušili komplexný dojem z danej miestnosti. Ak uprednostňujete modernejší orientálny štýl, môžete zvoliť drevené podlahy, či obnoviť neopracované staršie parkety, ktoré sú určite nadčasovým prvkom.

V orientálnom štýle je možné zariadiť všetky miestnosti bytu alebo domu. Napríklad v kuchyni, kde je na prvom mieste praktickosť a účelnosť. Všetko musí byť rozumne usporiadané, dôležitý je dostatok pracovnej plochy.

Kuchynská linka môže byť z tmavého dreva, lesklého bieleho alebo čierneho laminátu. Orientálny nádych kuchyni dodá vhodný výber servisu (biely alebo čierny štvorhranný porcelán) a prestieranie z bambusu alebo trstiny.

Orientálna obývacia izba je zariadená úsporne, ale veľmi pohodlne. Minimálne množstvo nízkeho nábytku, hranatá sedacia súprava bez vankúšov, nízky konferenčný stolík. Ako dekorácie môžete použiť svietidlá s papierovým tienidlom, paraván, čiernu alebo bielu keramiku.

Najvýraznejším a na prvý pohľad najdôležitejším prvkom obývacej izby je nízky stolík poväčšine umiestnený v strede okrasných vankúšov, ktoré sú poukladané na zemi. Práve takýto spôsob posedenia je charakteristický pre Orient. Ak ste však milovníkmi klasických pohoviek, môžete zvoliť aj takýto variant, no dbajte však na to, že musí ísť o nižšie položený gauč, aby sa vaši hostia nemuseli krčiť pri nízkom stole.

Spálňa zariadená v orientálnom štýle je určená výlučne na spanie. Nachádza sa v nej minimum starostlivo vybraných dekorácií, aby nerušili pri oddychu. Medzi základné vybavenie patrí nízka posteľ, nočný stolík v jednoduchých líniách. Netreba zabudnúť na dostatok úložných priestorov, vhodné sú vstavané skrine, ktoré pomôžu udržať dokonalý poriadok.

Kúpeľňa je dôležitým miestom relaxácie a očisty. Charakterizuje ju zapustená vaňa alebo nízka vaňa s malým schodíkom. Ak na ňu nie je dostatok miesta, môže byť nahradená sprchovacím kútom.

Dôležité je vhodným výberom obkladov a dlažby vytvoriť atmosféru harmónie a pokoja. Okrem dlažby môže byť v kúpeľni drevená podlaha, drevené rošty. Kúpeľňový nábytok má mať jednoduché, strohé línie.


Zdroj: pinterest.com

5. Dekorácie v orientálnom štýle bývania

Čo sa týka doplnkov, „prírodné dekorácie“ oživia celkový vzhľad. Prípadne rôzne farebné sviečky či drevené sošky dotvoria exotický ráz interiéru či exteriéru. Nezabúdajte však na to, že musíte odhadnúť mieru zvolených doplnkov. Medzi jemným a vkusným orientálnym štýlom a prezdobeným, gýčovým štýlom s množstvom zbytočností, ktoré narúšajú harmóniu celej izby, je veľmi tenká hranica.

Orientálny vzhľad môžeme dosiahnuť aj s pastelovými odtieňmi, akými sú béžová, ružová či zelená. Zariadením interiéru v orientálnom duchu vznikne harmonické prostredie, s minimom nábytku, doplnkov a textílií. Pri zariaďovaní interiéru sa môžeme zamerať na tradičný alebo moderný orientálny štýl bývania.

Dekoračný panel - Sajada Dekoračný panel - Sajada
28
+ 9
Orientálne panely
(0)
od 24,90 €
Drevený panel - Polovičná mandala Drevený panel - Polovičná mandala
10
+ 9
Orientálne panely
(0)
od 33,90 €
3D dekoračný panel - Rustik 3D dekoračný panel - Rustik
19
+ 9
Orientálne panely
(1)
od 20,30 €
Vyrezávaná drevená mandala na stenu - Štvorec Vyrezávaná drevená mandala na stenu - Štvorec
12
+ 9
Štvorcové mandaly
(4)
od 28,30 €

Kompletnú ponuku orientálnych dekorácií z dielne DUBLEZ je možné prezrieť TU.

Moderný orientálny štýl charakterizujú biele či svetlosivé steny, ktoré vytvárajú výborné prostredie pre jednoduchý nábytok. Ak chcete niečo jemnejšie, môžete steny vymaľovať staro-ružovou farbou, prípadne bledo-zelenou. Do takto zariadeného interiéru sa hodia doplnky napríklad v striebornej farbe, paravány z papiera či tienidlá.

Tradičný orientálny štýl umožňuje experimentovanie so vzormi, ale aj výraznými farbami, v kombinácii so zlatou. Používajú sa odtiene červenej, modrej, nefritovo-zelenej či lotosovo-ružovej. Do takéhoto interiéru môžete zaradiť zlaté doplnky, vyšívané koberce či gobelíny, no vkusne bude pôsobiť aj ručne maľovaná keramika. Inšpirovať sa môžete čínskymi motívmi: vták, drak, čínske znaky. Na tie by ste si však mali dať pozor, aby ste doma nemali napísaný napríklad recept na rezancovú polievku.

Do orientálneho interiéru je určený dizajnovo jednoduchý nízky nábytok z veľmi tmavého alebo naopak, veľmi svetlého dreva. Vhodný je aj čerešňový odtieň dreva. Pre dosiahnutie harmónie a vzdušnosti sa miestnosti zariaďujú minimom nábytku, najvhodnejší je práve ten multifunkčný.

Interiér v orientálnom štýle najlepšie vynikne, ak sa udržiava v dokonalom poriadku. K tomu určite prispievajú aj podlahy z laminátu alebo dlažby. Ak sa nechcete vzdať kobercov, vyberte si prírodné odtiene - smotanovú, tmavosivú, pieskovú. Závesy a záclony sa veľmi nepoužívajú a príznačné sú drevené žalúzie, rímske textilné rolety alebo tzv. japonské steny. Mali by byť jemné, priehľadné, takmer ako pavučina.