Klasický štýl bývania - Elegancia inšpirovaná históriou
Bývanie

Klasický štýl bývania - Elegancia inšpirovaná históriou

Ak hľadáte niečo nadčasové a vyvážené do vášho interiéru, vyberte si klasický štýl. Stále patrí medzi obľúbené spôsoby efektného a vkusného zariaďovania. Jednou z fascinujúcich vecí na európskej kultúre je nádhera a sofistikovanosť, ktorá spočíva najmä v architektonických návrhoch. Zamysleli ste sa niekedy nad tým, čo je inšpiráciou klasického štýlu?

V nasledujúcom článku sa dočítate:

 1. História klasického štýlu
 2. Charakteristické znaky klasického štýlu bývania
 3. Obývačka v klasickom štýle
 4. Spálňa v klasickom štýle
 5. Kuchyňa v klasickom štýle
 6. Kúpeľňa v klasickom štýle 

História klasického štýlu

Klasický štýl v interiéroch je tradičný a nadčasový, vzhľad je vyvážený a štruktúrovaný, bohatý na textúry, povrchové úpravy a doplnky. Nenechajte sa však odradiť, pretože tento vzhľad má aj moderný nádych, vďaka ktorému je dizajn dokonalejší pre pohodlný a príjemný domov. Zariadiť si svoj domov v klasickom štýle znamená priblížiť ho dobe, kedy boli trendy viktoriánsky či rokokový interiér. Tento interiérový dizajn má svoju vlastnú auru, ktorá je nadčasová a nikdy nevyjde z módy.

Klasicizmus, alebo ako sa mu hovorí “klasický interiérový štýl”, vznikol vo Francúzsku v 17. storočí a čoskoro sa rozšíril po Európe. Klasický štýl dominoval svetu dizajnu viac ako 2 storočia. Umenie starovekého Ríma a Grécka ovplyvnilo umelcov tej doby pre jeho jednoduchosť, jasnosť a prísnosť.

Napriek prísnym pravidlám klasicizmu sa štýl prejavil v rôznych krajinách vlastným spôsobom - v Anglicku, tento štýl obsahoval prísnosť a racionalizmus, vo Francúzsku bol interiérový dizajn plný lesku a okázalej nádhery.

Stojí za zmienku, že ľudia zvyčajne rozlišujú klasicizmus (17. storočie) a neoklasicizmus (17. – začiatok 19. storočia). Jednoduché a jasné formy starovekého umenia boli vynikajúcim príkladom pre tieto umelecké hnutia. Klasicizmus sa tiež nazýva „štýl Ľudovíta XVI“. Bol to posledný kráľovský štýl, kedy sa palácový vplyv rozšíril do všetkých umeleckých oblastí až po nábytkový štýl. V polovici 60. rokov 18. storočia sa štýl interiéru stal jednoduchým a prísnym. Interiér spálne Ľudovíta XVI. vo Versaillskom paláci je pozoruhodným príkladom. Keď počas rokoka bolo v móde mať vo svojom príbytku veľké miestnosti, dekoratéri klasicizmu mali za cieľ opačný efekt – vytvorili ilúziu veľkého priestoru bez ohľadu na skutočnú veľkosť miestnosti.

Tento štýl bol obľúbený najmä tým, že neobsahoval príliš veľa kusov nábytku, dôraz sa kládol na vyrovnanosť línií, jasnosť a harmóniu všetkých proporcií. Výzdoba interiéru bola zredukovaná na najnutnejšie prvky. Nábytkové nohy mali funkciu nosných konštrukcií, čo znamenalo koniec prezdobených zlatých nožičiek, ktoré mali skôr ozdobnú funkciu. 

Vo výzdobe dominovali antické motívy: meandre, kvetinové a vavrínové girlandy, rozety a festóny. Často sa používala aj kombinácia farebných lakov (biela, zelená) a jemne pozlátených prvkov. Vo výzdobe sa objavili aj starogrécke a rímske motívy (meče, prilby a štíty), ako aj egyptské (obrázky sfingy v dekorácii nábytku, úzke nohy stoličky či stola). Obľúbená bola biela farba – teplé farebné prevedenia, kombinácia svetlých pastelov (krémová, bledožltá, zelenkavá) a steny v teplých hnedých tónoch boli pôvabnými prvkami interiéru.

Symetrické kompozície, pravidelné geometrické tvary a línie, elegantný dekor, drahé prírodné materiály boli a aj sú exkluzívnymi prvkami klasického štýlu.

Charakteristické znaky klasického štýlu

 • Symetria, rovnomernosť a rovnováha
 • Majestátne vzory s presnými geometrickými tvarmi
 • Živý dekor, ktorý pripomína staroveké grécke a rímske obdobie
 • Elegancia a harmónia
 • Honosnosť, vkusnosť
 • Skutočné stelesnenie rovnováhy, ktorá diktuje, že nič nemôže byť príliš
 • Každý prvok je nevyhnutný
 • Bohato vyzerajúce dvere a okná, stĺpy, oblúky so zložitým dizajnom či krby s mramorovým povrchom

Interiér v klasickom štýle:

Paleta farieb pre klasický interiérový dizajn: Cieľom je vyhnúť sa svetlejším odtieňom. Upokojujúca paleta farieb, ktorá má v úmysle vyvolať pokoj a prirodzenosť, je tou správnou voľbou pre klasicizmus. Farby ako biela, béžová, krémová, olivová, hnedá, modrá, piesková, zlatá sú pre tento typ najvhodnejšie, pretože rozžiaria miestnosť. Všetko od nábytku cez textílie až po nástenné farby, dekorácie a dokončovacie materiály by malo vyžarovať upokojujúcu atmosféru s použitím prírodných odtieňov, ktoré ulahodia očiam.

Osvetlenie miestnosti: Ústredným bodom osvetlenia v miestnosti je veľkolepý krištáľový luster. Symetria, s ktorou sa svetlo šíri po miestnosti, je jemná, no zároveň robí miesto veľmi jasným. Na zvýšenie vznešenosti sa často používajú lampy a svietniky s bronzovou, striebornou, zlatou, kamennou alebo sklenenou povrchovou úpravou.

Drevené dekorácie na stenu z dielne DUBLEZ v klasickom štýle:

Drevená ozdoba na dvere s nápisom Vitajte Drevená ozdoba na dvere s nápisom Vitajte
6
+ 9
Drevené dekorácie na dvere
(13)
od 9,80 €
Strom života z dreva - Rodina Strom života z dreva - Rodina
41
+ 9
Drevené stromy života na stenu
(10)
od 22,60 €
Drevený anjel na stenu - Ochranca Drevený anjel na stenu - Ochranca
56
+ 9
Dekorácie a doplnky do chodby / predsiene
(10)
od 20,30 €
Drevená dekorácia do bytu - strom v ráme Drevená dekorácia do bytu - strom v ráme
7
Drevené stromy života na stenu
(3)
od 27,50 €

Použitie textílií: Zariaďte si izbu v klasickom štýle a prineste do nej veľa hodvábu, brokátu a saténu, aby ste dosiahli kúzlo extravagancie a veľkoleposti. Bohatý a ťažký hodváb, ktorý vyžaruje kvalitu a luxus, je tou správnou voľbou pre látky na záclony. Podlahy by mali zdobiť ručne vyrábané koberce, ktoré vyžarujú klasickú európsku atmosféru.

Zdobený nábytok: Nábytok v klasickom štýle interiérového dizajnu je o kvalitnom dreve a luxusnej látke na čalúnenie. Keďže ide o elegantný dizajnový štýl, použitý nábytok v tomto štýle získava jemný vzhľad správnym lakovaním. Vždy by mal byť v prvom rade pohodlný a funkčný. Zlatými detailmi na nábytku dodáte interiéru pompéznosť ako z viktoriánskej éry.

Obývačka v klasickom štýle

Tradičné nápady pre obývaciu izbu sú jedným z najjednoduchších vzhľadov. Začnite tým, že sa na svoj priestor pozriete ako na holú miestnosť, zvýraznite všetky architektonické prvky, ktoré robia vašu obývačku jedinečnou. Môže to byť veľký priestor, zaujímavý strop alebo tradičný krb. Tieto prvky vám pomôžu uzemniť váš dizajn. Odtiaľ sa nechajte viesť tradičnými nápadmi na zdobenie, vyberte si klasické tvary a štýly nábytku, starožitnosti sú vždy dobrou voľbou. Existuje však aj veľa modernejších kúskov, ktoré sú založené na historických vzoroch. Skombinujte ich so starožitným klasickým dekorom a vaša obývačka bude dokonalá.

Rozhodnite sa pre klasický tvarovaný nábytok a prírodné materiály v kombinácii so starožitnými alebo vintage kúskami, ktoré udávajú tón. Nápady na otvorenú obývaciu izbu sú veľmi aktuálne a vytvárajú neformálne prívetivé srdce vášho domova. Aj keď otvorená obývacia izba je ideálna na zábavu, chcete tiež, aby ste sa v nej cítili útulne. Pridanie posuvných dverí ponúka to najlepšie z oboch svetov. Keď sú tieto posuvné dvere otvorené, vytvárajú plynulé prepojenie medzi obývacou izbou a kuchyňou.

Použite architektonické prvky vo svojom priestore na definovanie svojich tradičných predstáv o obývačke. Ak máte veľké okná, zvážte, či ich necháte “holé”, aby ste maximalizovali svetelnosť priestoru. Prirodzené svetlo je vaším najlepším priateľom, vďaka čomu bude všetko vyzerať jasnejšie a príjemnejšie. Ak je vaša obývačka tmavším priestorom, zvážte pridanie zrkadiel či iných spôsobov, ako zvýšiť prirodzené svetlo.

Drevené dekorácie na stenu z dielne DUBLEZ v klasickom štýle:

Nástenné hodiny do obývačky - Chronos Nástenné hodiny do obývačky - Chronos
6
+ 7
Drevené hodiny do obývačky
(0)
od 23,90 €
Drevený rodostrom s fotorámikmi na stenu Drevený rodostrom s fotorámikmi na stenu
32
+ 9
Drevené fotorámiky na stenu
(10)
od 95,40 €
Nápis na stenu - Rodina Nápis na stenu - Rodina
2
+ 9
Drevené nápisy na stenu
(0)
21,50 €
Keltský strom života na stenu - Crann Keltský strom života na stenu - Crann
16
+ 9
Drevené stromy života na stenu
(8)
od 15,80 €

Ak máte to šťastie, že máte klenutý strop alebo pôvodné trámy, nechajte ich nenatreté, aby ste pridali textúru a charakter.

Tradičné nápady pre obývaciu izbu nemusia byť nutne bez farieb. Zatiaľ, čo biele steny vytvárajú minimalistické pozadie vašej tradičnej schémy, zvážte experimentovanie s farebnými stenami. Pudrovo-ružová farba steny robí priestor okamžite teplejším a zároveň ponúka pekné pozadie nástennému umeniu či dekorácii. Skombinujte nápady do ružovej obývačky s ratanovými doplnkami a zamatovým čalúnením v horčicovom odtieni, aby ste navodili viac boho pocit. Pôvodné drevené podlahy a dobový krb by mohli doplniť tradičné predstavy obývacej izby.

Vaša sedačka je kľúčovým kusom nábytku a ako taká by mala definovať tón priestoru. Aj keď existuje veľa nápadov na pohovku do obývačky, rozhodnite sa pre klasický tvar pohovky. Zaoblené ramená pohovky sú charakteristickým znakom tradičného klasického štýlu, ale aj výber farby a látky môže pozdvihnúť tento základ v obývacej izbe.

Kúpa novej pohovky alebo kresla je jedným z najdôležitejších nákupov nábytku, ktoré pre váš domov urobíte. Existuje nekonečné množstvo možností pre dizajn a výber látky, ale čo je možno najdôležitejšie, musíte sa zamerať na pohodlie, pretože každé sedadlo pôsobí inak. Tapeta je takmer nevyhnutnosťou pre tradičnú schému obývacej izby v klasickom štýle. Tradičné vzory sú skvelým spôsobom, ako vyjadriť želaný štýl. Ak chcete vyvážiť vzhľad s trochou modernosti, tradičný vzor v modernej farbe je skvelý spôsob, ako to dosiahnuť.

Spálňa v klasickom štýle

Spálňa v klasickom štýle je návrat k tradíciám a zdokonaľovaniu. Môžeme tu nájsť vintage zberateľské kusy nábytku, ktoré sú kvalitné a drahé. Ak ide o klasický anglický štýl, ten je celý o kvetinách. Či už ide o posteľnú prikrývku pokrytú vyblednutými ružami, tapetu posiatu sedmokráskami alebo výrazné závesy plné poľných kvetov, musíte mať niečo z toho. Je len na vás, ako ďaleko s témou zájdete. Ak uprednostňujete jemnejší prístup, niekoľko romanticky ladených vankúšikov vám poskytne požadovaný vzhľad. Jedna vec, na ktorú si treba dávať pozor, je príliš jednotný dizajn - ak sa rozhodnete mať viacero kvetinových motívov, skúste ich obmieňať.

Farby sú životne dôležité pre klasickú spálňu (zelená, žltá či ružová), no vyhnite sa pokušeniu skĺznuť do neónových farieb a pokúste sa zachovať tlmené, jemné odtiene. Spomínanú základnú farebnú paletu doplňte vyblednutou modrou či vyblednutou sivou.

Látky sú miestom, kde sa môžete zabaviť. Ak je celkový štýl vášho domova moderný, svieže biele ľanové posteľné prádlo dodajú tradičný klasický nádych a zároveň budú ladiť s celkovým dizajnom vášho interiéru, no nemôžete nič pokaziť ani kvetinovou či saténovou obliečkou. Látky by sa mali riadiť rovnakým princípom, no tkaninu s geometrickým vzorom možno zladiť aj s kvetinami a farby môžete miešať a prispôsobovať podľa vlastného uváženia.

Kuchyňa v klasickom štýle

Takmer každý oceňuje v kuchyni prítomnosť rafinovaného a elegantného dizajnu kumulovaného s prístupom klasického alebo tradičného štýlu. Klasické kuchyne sú veľmi obľúbené, pretože sú nadčasové.

Tradičná kuchyňa by sa mala vyznačovať estetikou, ktorá pripomína klasickú architektúru, kde sú štruktúry komponentov, proporcie a dekoratívne detaily v dokonalej rovnováhe. Skrinky s preskleným predným panelom a príslušenstvo v štýle vintage dodávajú tejto kuchyni klasický šarm. Kazetový strop pozdvihuje štýl s architektonickými detailmi. Biele skrinky v kombinácii s bielym stropom dodávajú miestnosti slnečnú atmosféru a priestor. Ďalším obľúbeným spôsobom, ako začleniť vzhľad nábytku do tradičnej kuchyne, je ostrovček. Rohové stĺpiky, vstavané police a teplá drevená doska zosobňujú tento priestranný kuchynský ostrovček ako kus samostatne stojaceho nábytku. Tmavá lakovaná povrchová úprava zvýraznená svetlejšími tónmi predstavuje skvelý kontrast.

Drevené dekorácie na stenu z dielne DUBLEZ v klasickom štýle:

Drevený citát na stenu o šťastí
1
+ 9
Drevené nálepky a samolepky na stenu
(0)
od 48,70 €
Vyrezávaný obraz z dreva - Ruže Vyrezávaný obraz z dreva - Ruže
20
+ 9
Drevené obrazy na stenu - kvety
(2)
od 14,60 €
Drevená samolepka na stenu - citát o rodine Drevená samolepka na stenu - citát o rodine
3
+ 9
Drevené citáty o rodine na stenu
(7)
od 48,70 €
Krátky citát z Biblie - samolepka z dreva
2
+ 9
Kresťanské citáty nielen z Biblie
(3)
21,50 €

Zložité detaily líšt, bohaté mramorové dosky či elegantná čiernobiela mramorová podlaha - toto všetko predstavuje klasický štýl. Farebné skrinky prinášajú do tradičnej kuchyne európsky vplyv. Zvážte napríklad maľovanie všetkých spodných skriniek jednou farbou a horných skriniek inou farbou.

Kúpeľňa v klasickom štýle

Tlmená farebná paleta vždy vedie k elegantnému interiéru, takže keď premýšľate o zdobení kúpeľne, držte sa machovej zelenej, tmelovej farby a tradičných odtieňov. Klasický štýl možno dosiahnuť ozdobne vzorovanou tapetou na stene a dokonca môžete pridať drevené obloženie a zábradlie, ktoré sú ideálne na rozbitie farebných blokov a dodajú vašej kúpeľni nádych vintage.

Pri výbere tradičného kúpeľňového interiéru môže inštalácia keramiky inšpirovanej starožitnosťami úplne zmeniť atmosféru vášho dobového domova a môže dokonca pridať hodnotu „vrátením“ prvkov.

Dôležité je brať do úvahy menšie prvky vašej izby, keď sa pokúšate obnoviť starožitný vzhľad, preto si vyberte zdobené zrkadlá, luxusné dlhé závesy so zaväzovaním a prelejte svoje moderné kúpeľňové výrobky do vintage nádob či zaujímavých fliaš. Inštalácia držiakov na uteráky, ktoré kopírujú dobové radiátory, budú vyzerať autenticky. Veľmi žiadaná je aj vaňa, ktorá je nevyhnutná pre dobovú premenu. Najefektnejšia je práve voľne stojaca vaňa a je ústredným prvkom viktoriánskeho dizajnu, ktorý plnohodnotne vyjadruje klasický štýl.