Provensálsky štýl bývania - Závan francúzskeho vidieku v interiéri
Bývanie

Provensálsky štýl bývania - Závan francúzskeho vidieku v interiéri

V našom článku sa dozviete všetky potrebné informácie o provensálskom štýle bývania a objavíte obrovskú galériu obrázkov pre inšpiráciu. Dozviete sa, prečo si provensálsky štýl v dnešnej dobe získava čoraz viac a viac fanúšikov.

Preneste sa s nami do oblasti Provensálska na juhu Francúzska a nechajte sa zmiasť pokojnými pastelovými farbami, nádychom vidieku a vytvorte si tak domov, v ktorom sa budete cítiť pokojne, útulne a šťastne. Ak sa vám páči vidiecky štýl, no zároveň obľubujete elegantnosť, práve tento štýl je spojením vidieckeho šarmu s eleganciou francúzskeho domu.

Prinášame vám komplexný článok zameraný na provensálsky spôsob bývania, kde sa dozviete:

 1. História vzniku provensálskeho štýlu
 2. Charakteristické znaky provensálskeho štýlu v interiéri
 3. Doplnky v provensálskom štýle
 4. Zariaďovanie interiéru v provensálskom štýle podľa miestností

1. História vzniku provensálskeho štýlu

Provensálsky štýl pochádza pôvodom z Provensálska (Provence), z územia na juhu Francúzska. Jedná sa predovšetkým o interiérový dizajn poznačený práve touto južanskou francúzskou oblasťou.

Čím je táto oblasť tak jedinečná? Provensálsko je charakteristické žiarivým slnkom, morom, nádhernými scenériami s krásnym výhľadom na prírodu, ale aj voňavými korenenými potravinami, kvetmi, bielymi uličkami a slanou kuchyňou. Práve táto kombinácia sa preniesla do provensálskeho štýlu, kde dominujú jasné pastelové farby, ktoré núkajú priestoru útulnosť a pokoj. Provensálsky štýl ide ruka v ruke s prírodou. Aj takto by sa dal v skratke opísať vzťah Provensálska a prírody. Preto v ňom môžeme nájsť prirodzené farby, odtiene, ako aj materiály. Štýl je veľmi jemný, pohodlný a príjemný na pohľad.

Zdroj: Pixabay.com

Provensálsky štýl začal vznikať v 17. storočí, keď sa zbohatlíci z mesta kvôli rôznym mestským nepokojom začali postupne sťahovať do tejto provincie. Inšpirovaní miestnymi krásami prírody a dedinským životom si svoje nové príbytky zariadili jednoduchým, no zároveň elegantným spôsobom.

Tento štýl je veľmi romantický, preto ho ocení nejedna žena. Vhodný je predovšetkým do rodinných domov alebo chatiek a fariem. Pri bývaní v paneláku si ľudia zariadia v provensálskom štýle určitú miestnosť, zväčša spálňu alebo obývačku.

V 19. storočí, keď bol tento štýl veľmi populárny, zaujal nadšencov hlavne svojou kombináciou dedinského štýlu. Z dediny sála jednoduchosť, pokoj, prirodzenosť a spojenie s prírodou. A práve dedina resp. v tomto prípade francúzsky vidiek bol miestom, kde sme si mohli oddýchnuť a zrelaxovať od každodenného zhodu mesta.

2. Charakteristické znaky provensálskeho štýlu v interiéri

Poďme si teda v skratke zhrnúť, čo najviac vystihuje provensálsky štýl a povedať si ku každému bodu zopár viet.

Prvky, ktoré sú typické pre tento štýl:

 • Svetlé miestnosti a steny - Pre provensálsky štýl je dôležité svetlo, hlavne to prirodzené zo slnka. Je dobré zabezpečiť dostatočný prísun svetla do miestnosti, aby bola pekne presvetlená. Pre tento štýl sú charakteristické biele svetlé steny. Textúry na stenách sa nezvyknú často používať. Je možné použiť na jednu časť steny napríklad tapetu s kvetinami. Čo sa týka prevedenia steny, pre tento štýl sú jednoznačne charakteristické klasické štukové omietky.
 • Teplé pastelové farby - V prípade provensálskeho štýlu vyberáme jemné pastelové tlmené farby. Veľký kontrast v miestnosti nie je typický znak tohto štýlu. Tradične sa používajú vyblednuté, slnkom vytiahnuté farby - biela, béžová, krémová, maslová, olivová, levanduľová, pastelová žltá alebo vyblednutá modrá. Sú to typické farby pre túto oblasť. Do toho ladíme nábytok v svetlom dreve s pôvodnou textúrou alebo natretý do svetlej farby. V princípe je možné použiť akýkoľvek prirodzený odtieň dreva, avšak v svetlejších tónoch.
 • Ľahké až priesvitné závesy - Pre provensálsky štýl sú závesy neodmysliteľnou súčasťou zariaďovania miestnosti. Závesy ponechávame v svetlých farbách, aby aj po zastretí stále prepúšťali svetlo do miestnosti. Spĺňajú dôležitú estetickú funkciu.


Zdroj: pufikhomes.com

 • Častokrát bledé až biele podlahy - Bledé podlahy sú veľmi typickými znakmi provensálskeho štýlu. Pre tento spôsob zariaďovania interiéru sú podlahy zväčša z masívneho dreva, a to buď vybrúsené s pôvodnou textúrou alebo natreté do maslovej až bielej farby. Pokiaľ sa rozhodneme drevo na podlahe natrieť do bielej farby, snažíme sa vytvoriť retro vzhľad podlahy. To znamená, že na niektorých častiach podlahy sa prebrúsi aj biela farba, aby bolo vidieť pôvodné drevo. Všetko do stratena, aby podlaha pôsobilo retro, no zároveň ako nová.
 • Čerstvé kvety - Kvety sú veľmi dôležitý prvok provensálskeho štýlu. Vyhýbame sa umelým kvetom, no pokiaľ sme leniví, tak aspoň vyberajme pekné umelé kvety, ktoré nepôsobia lacno na pohľad. Levanduľa, lúčne kvety, jarné kvety, ktoré sú umiestnené na poličke pekného retro nábytku v krásnej porcelánovej váze alebo si vytvoríme čerstvý veniec plný kvetov. My v DUBLEZ prinášame zákazníkom lúčne vence, ktoré nezvädnú, sú originálne s prírodným motívom a vyrobené z dreva. Ako stvorené na dvere provensálskeho domčeka.

Letný kvetinový veniec na dvere Letný kvetinový veniec na dvere
4
+ 9
Letné vence na dvere z dreva
(0)
13,50 €
Letný veniec na dvere z dreva - Ruže Letný veniec na dvere z dreva - Ruže
5
+ 8
Letné vence na dvere z dreva
(0)
14,60 €
Jarný veniec na dvere - Tulipány Jarný veniec na dvere - Tulipány
5
+ 9
Jarné vence na dvere z dreva
(0)
11,20 €
Letný kvetinový veniec na dvere z dreva - Motýle Letný kvetinový veniec na dvere z dreva - Motýle
8
+ 9
Letné vence na dvere z dreva
(1)
13,50 €
Drevený celoročný veniec na dvere - Srdce Love Drevený celoročný veniec na dvere - Srdce Love
2
Celoročné drevené vence na dvere
(0)
15,30 €

 • Matný povrch - V provensálskom štýle sa vyhýbame lesklým povrchom. Preto používame výhradne matný lak, ak už musíme lak použiť. Týka sa to predovšetkým nábytku a podláh. Ak by ste už náhodou volili určitý lesk, neodporúča sa to prehnať. Vyhnúť sa glazúre na keramike môže byť veľmi náročné. Preto pri výbere doplnkov zažmúrime jedno očko.
 • Kvetinové textúry - Kvety sú veľmi nezameniteľný prvok Provensálska. Či už čerstvé, namaľované na obraze, vyšívané na dečke alebo vyobrazené práve na závesoch alebo tapetách. Tapety sú pri provensálskom štýle povolené, avšak nezvyknú sa používať, nakoľko steny sú väčšinou jednoliatej bledučkej farby. Ak by ste sa pre tapety predsa len rozhodli, neprežeňte to.


Zdroj: pufikhomes.com

 • Porcelán a keramika - Keramika v tomto prípade nespĺňa len praktickú funkciu, ale aj estetickú. Keramické taniere sú charakteristické tým, že sú detailne vyzdobené väčšinou kvetinovým vzorom. Preto ich býva škoda schovať všetky do poličky. Keramika sa zvykne zavesiť preto napríklad na stenu alebo sa ňou vyzdobia poličky a vitríny.


Zdroj: medium.com

 • Prírodné materiály s pôvodnou textúrou - Azda nikoho neprekvapí, že interiér je zariaďovaný výlučne z prírodných materiálov. Drevo, kov, keramika, textília - to všetko sú prirodzene sa vyskytujúce materiály, ktoré sa používajú aj v prípade tohto štýlu. Preto sa snažíme vyhýbať výrobkom z umelej hmoty a plastom.
 • Starší nábytok s pôvodnou textúrou dreva a patinou - Nábytok v provensálskom štýle je charakteristický tým, že je hlavne z dreva a starý resp. pôsobí staro. V prvom rade by mal nábytok pôsobiť pohodlne a jednoducho. Pri zariaďovaní miestnosti v tomto štýle máte dve možnosti. Buď nakúpiť nový nábytok alebo si zohnať starý retro nábytok, ktorý si upravíte do provensálskeho štýlu. Akokoľvek sa už rozhodnete, my vám poradíme, ako by provensálsky nábytok mal vyzerať:
  • Nábytok zvykne byť doladený poctivými rezbárskymi prácami, ktoré vyzdvihujú jeho krivky a zmysel pre detail. Pre provensálsky štýl je veľmi dôležité priložiť ruku k dielu. Preto je práca šikovného majstra a poctivej ručnej práce veľmi ocenená.
  • Povrch nábytku je často maľovaný matnými farbami, zväčša bielou farbou.
  • Na dosiahnutie najlepšieho efektu vystihujúceho provensálsky štýl sa zvyknú na nábytku niektoré časti po namaľovaní mierne vyšúchať do pôvodných textúr dreva. Olúpaná farba a vyblednutý náter je presne to, čo chceme docieliť.
  • Pri provensálskom nábytku je dôležité, aby z nábytku sršala história. Nábytok väčšinou už má nejakú tú generáciu za sebou, ale je udržiavaný. Niektoré časti nábytku bývajú dokonca rodinným dedičstvom. Udržiavaním starších kúskov nielenže vdýchneme nový šmrnc nábytku, ale taktiež prehlbujeme vzťahy s našimi predkami.
  • Pokiaľ chceme dodať nábytku ten pravý provensálsky nádych, môžeme na vrch položiť čipkovanú dečku alebo dečku s kvetinovým vzorom a doplniť drobnou keramikou.
  • Pri sedacích súpravách sa používa predovšetkým textilné čalúnenie a mnoho mäkkých vankúšov.
 • Strop zväčša biely a zdobený nosnými trámami - Je veľmi typický znak provensálskeho štýlu, nakoľko trámové stropy boli charakteristické pre toto obdobie. Okrem toho boli veľmi populárne aj u nás a dokonca sa používajú aj dodnes pri výstavbe nového domu. Pri provensálskom štýle, trámový strop zvykneme namaľovať bielou farbou, aby sme presvetlili miestnosť a opticky ju zväčšili. Nie je to ale pravidlo a môžeme ponechať aj prirodzený vzhľad. Čomu sa snažíme vyhnúť je maľovať strop s trámami v tmavých drevených farbách.


Zdroj: pufikhomes.com

 • Množstvo textilu použitého v miestnosti - návlečky, závesy, koberce. Závesy sú spravidla textúrované. Môžeme voliť s kvetinovým vzorom alebo čipkované. Ak ste zástanca jednoduchosti, tak môžete siahnuť po jednoduchých závesoch, avšak mali by byť svetlé a presvetlené. Už len otvoriť okno a nechať prúdiť čerstvý vzduch do miestnosti (pokiaľ teda nie ste alergik na peľ :) ) a sledovať, ako sa závesy okolo okna nežne nadnášajú pod krídlami vánku. V prípade návlečok je postup výberu vzhľadu rovnaký, ako pri závesoch.


Zdroj: Medium.com

 • Množstvo dekorácií v miestnosti - Provensálsky štýl má dýchať útulnosťou a dá sa povedať, že je opakom minimalizmu. Dekoráciami sa v tomto prípade určite nešetrí. Voľná polička v tomto štýle nemá šancu. Poličky sú pekne zaplnené, ale stále pekne poukladané a organizované.


Zdroj: itree.ru

 • Prítomnosť ručne robených kusov dekorácií a nábytku - Spojenie mestskej elegantnosti a francúzskeho vidieku prináša elegantne zdobený nábytok, avšak vyrobený s poctivou rukou miestneho majstra. Každý kus nábytku alebo doplnku skrýva príbeh a v prípade provensálskeho štýlu aj históriu. Z našej dielne DUBLEZ odporúčame zakúpiť elegantné spestrenie vchodových dverí či už rodinného domu alebo bytu ozdobným ornamentom a dokonca aj s možnosťou vlastného textu.

Drevená ozdoba na dvere s nápisom Vitajte Drevená ozdoba na dvere s nápisom Vitajte
6
+ 9
Drevené dekorácie na dvere
(13)
od 9,80 €
Ornament na stenu s vlastným textom Ornament na stenu s vlastným textom
5
+ 9
Drevené dekorácie na dvere
(7)
od 18,80 €
Drevená tabuľka na dvere s nápisom Welcome Drevená tabuľka na dvere s nápisom Welcome
7
+ 9
Drevené dekorácie na dvere
(3)
od 9,00 €

3. Doplnky v provensálskom štýle

Asi sa väčšina z nás zhodne na tom, že ideálne miesto pre nájdenie tých pravých doplnkov, ako dodekorovať miestnosť v tomto štýle, nájdeme na miestnej burze alebo blšáku. Samozrejme nemôžeme vynechať ani prírodu, kde nájdeme prírodné doplnky, hlavne čerstvé alebo neskôr vysušené kvety.

Doplnky sa zvyknú umiestniť na otvorené poličky. Tie sa nachádzajú azda v každej miestnosti. Platí nepísané pravidlo - čím viac poličiek na stene, tým viac provensálsky štýl. Poličky zvykneme vyzdobiť črepníkmi, keramikou, naaranžovanými kvetmi, sviečkami a rôznymi ozdobnými dečkami.


Zdroj: medium.com

Nábytok dopĺňajú samozrejme aj kovové prvky, ako držiaky, kľučky, vešiaky, kvetináče, lustre a pod. Tie sú vo väčšine prípadov natreté matnou čiernou alebo medenou farbou. Kovové prvky by v žiadnom prípade nemali pôsobiť masívne. Naopak, mali by vyzerať veľmi honosne.

Galéria bytových doplnkov v provensálskom štýle:

Medzi dôležité doplnky provensálskeho štýlu patria práve maľované obrazy. Tie sa vyznačujú hlavne motívom kvetov, rastlín alebo byliniek. Typické sú farebné pekne naaranžované kytice namaľované na plátne.

My v DUBLEZ ponúkame nádherné obrazy kvetov, ktoré presne vystihujú provensálsky štýl. Či už motívom alebo farebným spracovaním výrobku.

3d Nálepka na stenu kvety 3d Nálepka na stenu kvety
45
+ 9
Drevené nálepky a samolepky na stenu
(25)
od 16,90 €
Pekný obraz nad sedačku - Kvety Pekný obraz nad sedačku - Kvety
7
Drevené obrazy na stenu do obývačky
(1)
od 28,30 €
Drevené obrazy na stenu - kvety
(1)
od 22,60 €
Dekoračná nálepka z dreva - Kytica Dekoračná nálepka z dreva - Kytica
12
+ 9
Drevené obrazy na stenu - kvety
(1)
od 22,60 €
Moderný obraz do obývačky - Jarné kvety Moderný obraz do obývačky - Jarné kvety
5
Drevené obrazy na stenu - kvety
(0)
od 22,60 €

4. Zariaďovanie jednotlivých miestností v provensálskom štýle

V nasledujúcej kapitole si ukážeme charakteristické prvky pre jednotlivé miestnosti. Okrem toho sme pre vás pripravili rozsiahle foto-galérie jednotlivých miestností v provensálskom štýle. Pretože ako sa hovorí - Lepšie raz vidieť, ako sto krát počuť.

Obývačka v provensálskom štýle

Provensálska obývačka by mala byť v prvom rade presvetlená prirodzeným svetlom a vzdušná. V druhom rade sa dáva veľký dôraz na jej pohodlnosť, a to hlavne v prípade pohovky.

Je to hlavná miestnosť domu, a preto by sme si pri zariaďovaní obývačky mali poriadne záležať. Pri provensálskom štýle sa vyhýbame tmavým častiam nábytku, a biely drevený nábytok sa snažíme jemne kombinovať s textúrami a vzormi na textíliách na pohovke alebo vankúšoch.

Zdroj: itree.ru

Pohovka v tvare “L” nie je typická pre tento štýl. Skôr volíme kombináciu klasickej rovnej pohovky doplnenú o 1 alebo 2 kreslá v rovnakom dizajne. Môžeme siahnuť aj po kresle, ktoré zvykne mať aj samostatnú odkladaciu taburetku pre nohy. Okno v obývačke (ak to dispozícia miestnosti povoľuje) sa zvykne doplniť o retro lavičku s pár vankúšmi na nej. Vytvoríte tak neformálnu oddychovú časť v miestnosti.


Zdroj: pufikhomes.com

Závesy v miestnosti volíme jemné, bledunké, no zároveň môžeme vyzdvihnúť detailnosť poctivého remesla. Preto siahneme napríklad po čipkovaných závesoch. Pre provensálsky štýl sú ešte typické drevené truhlice, do ktorých sa vložilo všetko to, čo ste nevedeli nikam zaradiť, prípadne slúžia na uloženie hračiek. Truhlica bola zväčša umiestnená práve v obývačke.

Galéria obývacích izieb zariadených v provensálskom štýle:

+3

Spálňa v provensálskom štýle

Spálňa je v prípade provensálskeho štýlu oáza, ktorá patrí ženám, nakoľko provensálsky štýl je rovnako jemný ako srdce ženy. Vintage prvky sú pre túto miestnosť typické, priam nevyhnutné. Posteľná bielizeň je zväčša čipkovaná alebo s textúrou kvetov. Kryštálový resp. sviecovitý visiaci luster je taktiež charakteristický pre spálňu. Maľované komody sú pri provensálskej spálni veľmi populárne. Dokonca jedna staršia vintage lavička sa zvykne umiestniť pred posteľ, aby prezliekanie bolo pohodlnejšie.


Zdroj: itree.ru

Galéria spální zariadených v provensálskom štýle:

Kuchyňa v provensálskom štýle

Kuchynská linka v provensálskom štýle sa vyznačuje ošúchanými vintage prvkami. Doplnky v kuchyni volíme predovšetkým rôznu keramiku, džbány alebo staré uzatvárateľné zaváraninové poháre, do ktorých môžeme uložiť rôzne predmety. Do pohárov môžeme uložiť napríklad trvanlivé potraviny ako cestoviny a strukoviny, prípade rôzne sušené formy byliniek, húb a korenia. Pre Provensálsko boli typické medené hrnce na varenie, ktoré sa dokonca nachádzali v železnom držiaku na hrnce.


Zdroj: pufikhomes.com

Nakoľko riad je v provensálskom štýle vyzdobený, bola by škoda ho schovať všetok do kuchynskej linky. Je preto vo zvyku keramické súpravy vystaviť napríklad aj na stenu kuchyne. Ako to už je pre tento štýl typické, aj vzory na keramike budú zväčša kvetinové.

Galéria kuchýň zariadených v provensálskom štýle:

Jedáleň v provensálskom štýle

Veľmi typické pre jedáleň je umiestniť nad jedálenský stôl veľký zväčša kovový luster s mnohými žiarovkami (kedysi sa používali sviečky, ktoré sú už nahradené modernými elektrickými žiarovkami). Stôl a stoličky sú samozrejme vyrobené z poctivého dreva a ladené do jemných farieb. Okrem toho je pre jedálenskú súpravu charakteristické použiť ozdobné nohy na stoličkách a stole. Pri ozdobovaní okien môžeme voliť jemné svetlé závesy na spestrenie miestnosti. Dokonca je povolené použiť aj hodvábne závesy.

Pre jedáleň je taktiež typická drevená vitrína umiestnená väčšinou samostatne v miestnosti. Vitrína nezvykne byť presklená a nachádza sa v nej zväčša keramika.

Zdroj: medium.com

Galéria jedální zariadených v provensálskom štýle:

Kúpeľňa v provensálskom štýle

Pri kúpeľni, okrem stropných kryštálových lustrom, môžeme vzhľadom na menšiu veľkosť miestnosti voliť aj nástenné osvetlenie v rovnakom dizajne. Tie môžu byť vo vintage štýle a v sviecovitom tvare. Vaňa v provensálskom štýle sa vyznačuje hlavne tým, že je samostatne stojaca vo vzduchu na ozdobných vintage nožičkách. Stojany na uteráky vyberáme kované, a to buď z bronzu alebo medi.


zdroj: itree.ru

No a kam so špinavou bielizňou? Jednoznačne do prúteného ručne vyrobeného koša, ktorý je pre tento štýl veľmi typický. Ak sa bojíte vlhkosti vzduchu, môžete zvoliť aj umelý v podobnom štýle. Kúpeľňu môžeme dekorovať v ľubovoľných farbách typickými pre tento štýl. Ak však siahnete po odtieňoch modrej a fialovej, určite tým nič nepokazíte. Modrá pastelová farba je totižto charakteristická pre azúrové more francúzskeho pobrežia.

Zdroj: pinterest.com

Na záver ešte pridávame krátke video s rôznymi fotografiami miestností ladenými do provensálskeho štýlu. Inšpirácie nie je predsa nikdy dosť!

Zdroje:

 1. https://medium.com/@bettymoore/provence-style-in-interior-what-supposes-and-how-to-create-15ed2e3dcf88
 2. https://www.pufikhomes.com/en/stili-interera/provans/
 3. http://www.e-vesti.ru/en/provence-style-in-the-interior-french-country-chic/
 4. http://www.countryfan.info/furniture-in-provence-style/
 5. https://www.thespruce.com/essential-elements-of-french-country-style-1976888