Minimalizmus v bývaní - Cesta k organizovanému životu
Bývanie

Minimalizmus v bývaní - Cesta k organizovanému životu

Minimalizmus v bývaní už dávno nie je len odrazom životného štýlu nomádov. Čoraz častejšie oslovuje bežných ľudí, ktorí chcú vo svojom životnom priestore len to nevyhnutné. V malom množstve nachádzajú všetko a nezahlcujú sa nepotrebnými vecami, ktoré bránia ich voľnosti. Vystačia si s minimom, ktoré ich zároveň robí plne spokojnými a v závere viac nepotrebujú. Je minimalistický štýl bývania úplne odlišný od štandardu, ktorý poznáme? Odpoveď na túto otázku a mnoho iných zaujímavostí nájdete v našom článku o minimalistickom štýle bývania.

V článku sa dozviete: 

Čo je to minimalizmus? 

Minimalizmus vznikol v umeleckej sfére v 60. rokoch a neskôr sa rozšíril aj do dizajnérskej a architektonickej estetiky, ktorá sa najčastejšie spája s jednoduchosťou, neutrálnymi farebnými paletami a čistými líniami. 


Jednoduché čisté línie sú hlavným znakom minimalizmu. Na oživenie miestnosti sme použili drevenú mapu na stenu zladenú do farby interéru.

Minimalizmus nás učí podstate, nie šetreniu

Cesta k jednoduchému a usporiadanému životu, aj tak by sa dal definovať minimalizmus. Minimalizmus je spôsob života, ktorý si získava čoraz viac nadšencov. Nejde len o moderný prúd, ktorý by oslovil veľké masy. Dotýka sa životných hodnôt jednotlivca, ktoré sa prelínajú s jeho príbytkom a celkovou filozofiou bytia.

Vydať sa na cestu minimalizmom môže byť prvý krok, ako si vyčleniť všetko podstatné vo svojom živote. Ľahko sa replikuje na fakte, že radosť z materiálnych vecí je veľmi plytká. Uspokojí nás len dočasne a rýchlo vyprchá. Impulzívne nakupovanie je prejavom konzumu, voči ktorému sa minimalizmus dištancuje. Filozofia minimalizmu sa nás snaží odvrátiť od tohto fenoménu a poskytuje nám pokoj a do istej miery aj nadhľad nad materializmom, ktorý nás často nevedome obklopí. Učí nás zbaviť sa nepotrebných vecí. V jednoduchosti je kľúč. Pokiaľ máte odvahu vybrať sa na výlet s jedným batohom na pleciach, potom ste zrejme rodený minimalista, ktorý vzhliada skôr k pôžitku ako k pomyselnému pohodliu. 


Zobrazenie časti minimalistického príbytku. Zdroj: tarkett.com. Inšpirovať sa môžete Dreveným obrazom New Yorku zobrazeným na obrázku

Minimalistický štýl bývania 

Minimalistický priestor si môžete vytvoriť kdekoľvek a tento spôsob života praktizovať za akýchkoľvek podmienok. Môže ísť o byt, dom alebo chatku. Rozmery miestností vás v tomto smere nemôžu limitovať. V skutočnosti si minimalistický domov vystačí s malými rozmermi miestností, ale pokiaľ sú izby vzdušné a veľké, je to len prospešné pri celkovej štruktúre priestoru. 

Ako vyzerá minimalistický domov? 

Veľmi to záleží od toho, do akej miery chcete tento štýl praktizovať. Minimalizmus má rôzne formy, pokiaľ možno hovoriť až o extrémnom minimalizme - v zmysle eliminovania do najmenších detailov. To však, prirodzene, nemusí byť hneď váš prípad. Môžete začať jednoduchšie. Postupne praktizovať dané kroky.
V zásade sa minimalistický domov zameriava na následný postup:
 
  • Kvalita nad kvantitou - Uspokojiť sa s málom v priestore môže byť omnoho zložitejšie, ako kúpiť si čokoľvek, čo sa nám zapáči na prvý pohľad. Preto aj zariaďovanie interiéru v minimalistickom štýle môže byť z pohľadu rozhodovania náročnejšie, pretože sa každú vec snažíme poriadne premyslieť pred tým, než si ju kúpime. Aby bol výsledný efekt dokonalý a priestor nestratil punc minimalizmu, každý kúsok musíme starostlivo vybrať.  Z toho dôvodu kvalita, rozumný nákup a životnosť má vyššiu dôležitosť. Vyberajte kúsky, ktoré dlho vydržia.
  • Minimum nábytku - izby sa zariaďujú s dôležitosťou na nábytok, ktorý je nevyhnutný pre fungovanie. Obsahuje len základné kúsky nábytku, ktoré predstavujú východisko. 
  • Čisté povrchy - pre niekoho jeden z najťažších bodov, minimalizovať predmety, ktoré esteticky dopĺňajú príbytok. V danom štýle je potrebné držať povrchy čisté, aby pôsobili naozaj uhladene. Je preto nutné zbaviť sa kopy nepotrebných detailov, papierov a poznámkových blokov, ktoré sa povaľujú po izbe.
  • Dekorácie - mylne sa môžeme nazdávať, že dekorácie z nášho zoznamu úplne vyhodíme. Nie je tomu úplne tak. Minimalisti preferujú dekorácie, ktoré sú zároveň praktické, prípadne svojou jednoduchosťou skrášlia priestory a dodajú im ten správny šmrnc. Môžete si napríklad skrášliť konferenčný stolík miskou na ovocie alebo ozdobiť stenu výtvarným dielom vášho známeho.


Vhodným doplnkom može byť citát alebo obraz. Inšpirovať sa môžete drevenou motivačnou nálepkou na stenu z dielne Dublez. Zdroj: tarkett.com

Čím sa vyznačuje minimalizmus v zariadení?

V pravom slova zmysle minimalizmus predstavuje čistotu, úhľadné línie, nevyhnutný nábytok, minimum detailov a prírodné materiály. Ďalej sú preň typické jednoduché farby, zväčša je interiér ladený do bielych odtieňov. Vyberajte si jemné tóny, ktoré sami zrkadlia čistotu. Môžete sa rozhodnúť pre bielu, béžovú alebo sivú a skombinovať ju so svetlým odtieňom pastelových farieb. Príliš veľké množstvo bielej by mohlo pôsobiť v interiéri sterilne. Minimalizmus inklinuje k prírodným materiálom. V interiéri sa zväčša nachádza drevo v kombinácii so sklom alebo kovom.


Sklo, kov, drevo, otvorený vzdušný priestor aj takto môže vyzerať miestnosť v minimalistickom štýle. Centrálnou dekoráciou je abstraktný obraz do obývačky, ktorý navodzuje kreativitu a fantáziu. Zdroj: tarkett.com

V dôsledku menšieho množstva nábytku a  ostatných doplnkov, pôsobia priestory veľmi vzdušne. Častokrát práve tieto miestnosti evokujú kreativitu, pretože ju neobmedzujú žiadne materiálne bariéry. Veľkým kladom je i schopnosť odpútať sa od stresu a negatívnych vplyvov. Podstatná je celková harmonizácia prostredia s našim bytím. Životný štýl minimalizmu sa prelína aj do nášho bývania a naopak. Tieto dva aspekty nemožno zladiť, pokiaľ budú úplne rozdielne. Ďalším plusom je i fakt, že pri upratovaní nestrávite dlhé hodiny. Priestor teda zväčša býva veľmi praktický z hľadiska údržby.

Neporiadok v domácnosti môže byť výsledkom istej neusporiadanosti v živote. Držať sa minimalizmu môže byť  smerom k ľahšiemu a organizovanejšiemu životnému priestoru. Základ je vytvoriť priestranné izby s množstvom svetla. Menej je niekedy viac, to platí v prípade minimalizmu viacnásobne. Je potrebné pamätať si to pri zariaďovaní izieb.

Minimalistický domov môže byť útulný 

Všeobecne sa predpokladá, že príbytok zariadený v tomto štýle môže stratiť na svojom čare - teple domova, ktoré je preň tak príznačné. V skutočnosti nemožno úplne vyvrátiť alebo potvrdiť túto teóriu. Niektoré príbytky môžu pôsobiť kvôli štýlu zariadenia chladne, ale iné naopak nie. Pokiaľ je pre vás odradzujúci práve tento bod, nebojte sa riskovať. Možno v tomto prípade bude lepšie, ak sa rozhodnete pre menšie priestory, ktoré pojmú menej nábytku a tým vytvoria útulnejšiu atmosféru. Steny obohatíte sýtejšou farbou. Nábytok umiestnite tak, aby dominoval miestnosti, nie tak, aby sa v nej strácal. Vyberiete si len nevyhnutné doplnky a naaranžujete ich tak, že zaujmú.


Minimalistická obývačka v jemných odtieňoch doplnená geometrickým obrazom. Zdroj: Pinterest. Interiér miestnosti je obohatený o Romantický obraz - Infinity Love.

Hoci v minimalisticky zariadených priestoroch prevažuje jednoduchosť, neznamená to, že sa vytráca ich výnimočnosť. Prvým znakom je fakt, že vďaka menšiemu množstvu nábytku vyniknú kúsky, ktoré do priestoru umiestnime. To isté platí aj o doplnkoch, ktoré vďaka tomu vystúpia oveľa ráznejšie.  

Doplnky majú v minimalistickom bývaní miesto 

Hoci minimalizmus preferuje skôr čistotu a praktičnosť, neznamená to, že by sa vyslovene vyhýbal dekoráciám. V príbytkoch často nájdeme kúsky, ktoré dopĺňajú čistý vzhľad interiéru. Zväčša sú to dekoratívne predmety, ktoré majú aj využitie v domácnosti. Napríklad váza položená na konferenčnom stolíku alebo zopár kníh poukladaných na písacom stole. Veľmi vkusným doplnkom, ktorý sa vám určite zíde, môžu byť napríklad podložky pod poháre. Inšpirovať sa môžete kúskami z nášho eshopu. Existuje veľa doplnkov, ktoré majú dekoračnú a estetickú funkciu a plne vyniknú v minimalistickom príbytku. Čisté steny obohatíte dekoračnými obrazmi. 


Okrasné a funkčné doplnky sú aj drevené stojany na perá v tvare rôznych miest. Zdroj: Leibal.com. Konkrétne na tomto obrázku je vyobrazený stojan New Yorku.

Vytvorte si minimalistické bývanie

Neexistuje presná formulka, ktorá by vám diktovala, ako si vytvoriť minimalistický domov okrem zmeny vášho vnímania a krokov, ktoré sme zmienili vyššie. Samozrejme, musíte v danú filozofiu uveriť, to je základ. Ako si už budete počínať so zmenou príbytku je na vás. Existuje však niekoľko ľahkých krokov, ktoré vám s tým pomôžu.
Zhrnieme si niekoľko rád, ktoré by vám s vytvorením minimalistického konceptu žitia mohli výrazne pomôcť. 

  • Začnite jednou miestnosťou - vytvoriť si minimalistický domov ako lusknutím prstov nie je jednoduché. Koncept minimalizmu je náročný na zmenu, či už v danom priestore bývate alebo si kupujete nové bývanie. Pokiaľ v danom priestore žijete, zamerajte sa na jednu miestnosť, ktorú budete renovovať a meniť. Stane sa centrom vašej oázy, od ktorej odvodíte  celý váš domov.  
  • Eliminujte nábytok - zamerajte sa na najdôležitejší nábytok v miestnosti a ten nepotrebný z izby odstráňte. 
  • Uchovajte si len to nevyhnutné - snažte sa ponechať si len tie predmety, ktoré skutočne potrebujete. Vždy sa zamyslite nad tým, či je predmet nevyhnutný alebo plní len druhotnú funkciu, ktorá v skutočnosti nie je príliš užitočná. 
  • Udržateľnosť minimalistického bývania - V princípe platí jednoduché pravidlo. Za každú vec, ktorá príde do interiéru, musí iná preč.
  • Čisté povrchy a steny - snažte sa, aby podlahy a povrchy nábytkov zostali čisté. Dosiahnete tak pekný prechod minimalistického štýlu. To isté platí aj v prípade stien. Snažte sa ich udržať veľmi jednoduché, použite len pár dekoračných kúskov, ktoré potešia oko.
  • Všetko držte v zásuvke - nájdite každej veci svoje miesto, kde ju budete po užívaní odkladať. Pokiaľ je to možné, udržiavajte ich vždy mimo plochy, ktorá je viditeľná. 
  • Jednoduché farby - odtiene, ktorými sa minimalizmus vyznačuje, sú klasické. Veľmi dbá na čistotu, čo obzvlášť prezentuje biela farba. Ak chcete oživiť priestory a dodať im pocit útulnosti, nebojte sa zvoliť sýtejšie farby, ktoré priestor oživia. Veľmi pekne v priestore vyniknú aj zemité odtiene, ktoré vytvárajú teplejšie vyžarovanie miestnosti. 

Aktuálne prostredie, v ktorom žijete, môžete zmeniť na minimalistické postupnými krokmi. Je to však náročnejšie, ako sa môže zdať, pretože si k veciam často vytvárame väzby, od ktorých nevieme tak jednoducho upustiť. Odpútať sa môže byť najťažší bod, ktorému budeme musieť čeliť.


Minimalistická obývačka v jemných odtieňoch doplnená geometrickým obrazom v antracitovom dekore. Zdroj: Pinterest

Jednoduché kroky k minimalistickému štýlu bývania1:

  1. Zbavte sa vecí, ktoré pre vás nie sú užitočné. Postupne začnite s triedením. 
  2. Kupujte veci, len pokiaľ je to nevyhnutné, aby sa neopakovalo hromadenie.
  3. Investujte viac do seba, než do materiálnych predmetov.
  4. Začnite postupnými krokmi už dnes. Vytrieďte si šatník, zbavte sa nepotrebností na písacom stole, poupratujte si špajzu. 


Minimalizmus v kuchyni - čisté povrchy, jemné farby, živé kvety prípadne bylinky, kuchynské knihy v poličke a malý dizajnový obraz na steneZdroj: Atap.co

Poriadok vo veciach nás mení na organizovanejších

Minimalizmus nás učí poriadku a usporiadanosti. Upustiť od skutočností, ktoré nemôžeme ovplyvniť a netrápiť sa vecami, ktoré pre nás nie sú viac perspektívne. Platí to aj v spôsobe života. Hromadiť zbytočné veci vo svojich príbytkoch môže byť veľmi limitujúce, hoci sa nám to zo začiatku vôbec nemusí tak javiť. Obklopiť sa množstvom nepotrebných vecí nás vedie k hromadeniu, ktoré skôr vyvoláva chaos v našich životoch.

Jednoduchým príkladom je odloženie určitých vecí, ktoré následne ležia niekoľko rokov bez pohnutia. Stále však máme predstavu, že sa nám môžu zísť. Realita nám ukazuje opak, napriek tomu to nie sme schopný plne pochopiť. Preto sa mylne držíme vecí, ktoré sú pre nás už nepotrebné a v skutočnosti pre nás viac nepracujú. Je v poriadku sa týchto vecí pustiť, darovať ich alebo vyhodiť.

Pre koho je minimalisticky zariadený príbytok vhodný?

Úplne pre každého, kto má tendenciu zmeniť svoj životný priestor na viac organizovaný, nemá strach zo zmien a rád nosí svoje oblečenie na swap (výmena oblečenia z vášho šatníku za nevyužívaný kúsok niekoho iného), ako by ho držal dlhé roky nevyužité v skrini. Nebojí sa na týždeň odísť z domu len s batohom na pleciach. Nevie si vytvoriť citovú väzbu s nepotrebným vecami a radšej daruje detské hračky, nech by ich držal pre potomkov sestrenice. Prirodzene, s veľkou dávkou nadnesenosti. Minimalizmus je vhodný aj pre vás, ak vás zaujíma jeho filozofia, ktorú sme vyššie zmienili. Nemá presný vzorec pre každého jednotlivca, je však zaručenou cestou k zjednodušenému a pohodlnejšiemu životu.


Zdroj: Pexels

Minimalizmus nás vedie k tomu, aby sme si poupratovali nie len vo svojom príbytku, ale hlavne vo svojich životoch. Nenásilne nám ukazuje naše priority, pretože nás odkláňa od konzumu. Byť minimalistom predstavuje zväčša dlhodobejší proces, kedy prejdeme množstvom osobných výziev a prehodnotíme vlastné priority. Určite nejde o úplne jednoduchý smer, s ktorým sa môžeme vžiť lusknutím prstov. Týka sa mnohých oblastí v našom živote, preto je potrebné plne sa zamerať na danú filozofiu a osvojiť si ju.

Produkty DUBLEZ zobrazené v článku

Drevená 3D mapa sveta na stenu Drevená 3D mapa sveta na stenu
22
+ 9
Drevené mapy sveta na stenu
(20)
od 43,00 €
3D gravírovaný panoramatický obraz na stenu - New York 3D gravírovaný panoramatický obraz na stenu - New York
5
Drevené obrazy na stenu do obývačky
(2)
od 49,80 €
Motivačná nálepka na stenu - citát po anglicky z dreva Motivačná nálepka na stenu - citát po anglicky z dreva
4
+ 9
Dekorácie do kancelárie
(0)
od 32,80 €
Abstraktný obraz do obývačky Abstraktný obraz do obývačky
4
+ 9
Drevené abstraktné obrazy na stenu
(0)
56,60 €
Romantický obraz - Infinity love Romantický obraz - Infinity love
75
+ 9
Drevené obrazy na stenu do spálne
(28)
od 19,20 €
Drevený stojan na perá - New York Drevený stojan na perá - New York
1
+ 2
Drevené stojany na perá
(2)
14,90 €
Abstraktný obraz - Geometric Abstraktný obraz - Geometric
7
+ 9
Drevené abstraktné obrazy na stenu
(0)
od 21,50 €
Dizajnový obraz z dreva - Letné kvety Dizajnový obraz z dreva - Letné kvety
2
Drevené obrazy na stenu - kvety
(0)
27,50 €

Zdroj: 

  1. https://www.mydomaine.com/minimalist-interior-design
  2. https://zenhabits.net/a-guide-to-creating-a-minimalist-home/
  3. https://akosamatlepsie.sk/minimalizmus-asi-najlahsia-cesta-ku-slobode/