Zľava až 20%

Využite MEGA VÝPREDAJ stromov životaČasovo obmedzené!

Návrh a dizajn moderného interiéru v škandinávskom štýle bývania
Bývanie

Návrh a dizajn moderného interiéru v škandinávskom štýle bývania

Škandinávsky štýl bývania zažíva na Slovensku obrovský Boom. Na každom rohu môžete počuť o škandinávskom nábytku. Poďme sa spoločne pozrieť, prečo je tento trend u nás tak populárny a čo charakterizuje škandinávsky dizajn v interiéri či už v kuchyni, spálni alebo v obývačke.

V našom článku sa dozviete všetko o škandinávskom štýle bývania:

Škandinávsky štýl bývania vo všeobecnosti 

Momentálne je škandinávsky štýl bývania veľmi populárny. Jeho popularita začala narastať od 50. rokov 20. storočia. Poďme sa spoločne zamerať na jeho spoločné rysy, ktorými keď sa budete riadiť, zladíte dokonale váš interiér do tohto štýlu.

Modernosť,  jednoduchosť, pokoj, minimalizmus, jemné farby, drevo, uhladenosť, čistota, svetlosť, ticho, funkčnosť, praktickosť - to sú charakteristické znaky škandinávskeho štýlu bývania. Prečo sú práve tieto znaky tak dôležité?

Charakteristické črty škandinávskeho nábytku v interiéri sme zhrnuli do 10 praktických bodov:

 • V škandinávskom štýle sa nepoužívajú celoplošné koberce - v tomto štýle koberce nikdy neboli populárne. Vždy sa snažte zachovať a nechať vyniknúť pôvodnú podlahu, ktorá je vo väčšine prípadov drevená. Pokiaľ už používame koberce pri zariaďovaní domácnosti v takomto štýle, použijeme skôr maličké koberčeky (nemusíme sa báť použiť jednoduché vzory) na podlahu alebo biele kožušiny z ovčej kože.


Zdroj: behance.net

 • Funkcionalita ide ruka v ruke s dizajnom - pridaná hodnota nábytku a doplnkov by nemala spĺňať len estetickú funkciu, ale aj ďalšiu pridanú hodnotu v podobe využiteľnosti. Objekty by mali byť taktiež účelné a užitočné. 
 • Používame svetlé farby - škandinávske krajiny vedia najlepšie, čo je zažívať dlhé noci a tmu, nakoľko na severe sú v zime dni veľmi krátke. Práve preto sa snažili kompenzovať tmavé miestnosti tým, že v nich použili svetlé farby. Môžete si teda všimnúť, že steny v škandinávskom štýle zvyknú byť biele. Celkový dojem z farieb, ktoré sú použité pri zariaďovaní, je tak veľmi jemný a svetlý a nedochádza k veľkým farebným kontrastom v izbe. To zaručí miestnosti, aby bola presvetlená aj pri malom svetle.
 • Základom všetkého je drevo - a to hlavne surové, opracované tak, aby vynikla jeho pôvodná štruktúra. V každom smere škandinávskeho štýlu si môžeme všimnúť, že drevo je základom všetkého. Drevené podlahy, časti drevených obkladov na stenách, drevené časti nábytku, drevené hračky, drevené bytové doplnky. Opäť ale platí tretie pravidlo zachovania svetlých farieb. Teda aj výber dreva je sprevádzaný výberom svetlejších druhov dreva a aj ich povrchová úprava býva jemná a drevo nie je morené do tmavých odtieňov. A keďže severské krajiny sú charakteristické ihličnatými drevami, borovica a jedľa sú vhodní kandidáti. Z listnatých stromov je vhodný svetlý materiál ako buk, breza. Všetky tieto druhy dreva sú jemné a svetlé. aj my v DUBLEZ sme veľkými fanúšikmi tohto štýlu, preto aj mnoho našich výrobkov krásne zladíte do miestnosti, ktorá bude zariadená v škandinávskom duchu.


--> Tip na dekoráciu na obrázku: Mandala z dreva - Kruhzdroj: behance.net

 • Jednoduchosť interiéru dýcha vďaka čistým líniam - ak si všimneme a bližšie sa zapozeráme na miestnosti zariadené v tomto štýle, zistíme, že priestor pôsobí čisto, jemne, moderne, presvetlene, s málo nadmernými a prepracovanými detailami. Nesnažte sa prekombinovať priestor dekoráciami a vnoriť do priestoru príliš veľa detailov, ktoré upútajú oči. Môže to stratiť čaro, ktorým je práve jednoduchosť. Nie je zakázané umiestniť niečo na stenu, je len potrebné dekorácie neprekombinovať, aby nám priestor stále dýchal čistotou a čistými líniami.

Drevené dekorácie z dielne DUBLEZ v škandinávskom štýle:

Drevená dekorácia do spálne - Nekonečná láska Drevená dekorácia do spálne - Nekonečná láska
123
+ 9
Drevené obrazy na stenu do spálne
(57)
od 22,60 €
-16%
Strom života z dreva - Rodina Strom života z dreva - Rodina
40
+ 9
Drevené stromy života na stenu
(9)
od 19,20 €22,60 €
Lacná ozdoba do izby - Sovičky Lacná ozdoba do izby - Sovičky
29
+ 9
Lacné bytové doplnky a dekorácie
(6)
od 11,20 €

 • Neporiadok je vykompenzovaný veľkým priestorom - každý z nás má určitý neporiadok na stole alebo nočnom stolíku. Keďže priestor v škandinávskom štýle nie je prekomponovaný zbytočnými dekoráciami a objektami navyše, menší neporiadok na stole nepôsobí až tak rušivo, pretože celkový dojem z priestoru pôsobí stále uhladene a útulne.
 • Minimalizmus - vďaka dodržiavaniu minimalizmu je priestor viac prevzdušnený, čo mu dodáva nádych čistoty a pokoja. Hlavnou myšlienkou je neprekombinovať veľa objektov v miestnosti a mať v miestnosti menej vecí ako pri štandardne zariadenej izbe.


Zdroj: behance.net

 • Prirodzené svetlo ako základ presvetlenej miestnosti - táto charakteristická črta je opäť poznačená dlhými nocami škandinávskeho polostrova. Svetlo je veľmi vzácne, a v zime je slnko veľmi nízko aj počas dňa, čo znižuje celkovú viditeľnosť. Preto je možné v týchto krajinách pozorovať veľké presvetlené okná, ktoré do miestností prepúšťajú čo najviac prirodzeného denného svetla. 


Zdroj: behance.net

 • Rastliny = dizajnový doplnok ale aj oživenie miestnosti - v mnohých škandinávskych domovoch je možné pozorovať rastliny v črepníku. Samozrejme, črepníky stále kombinujeme do škandinávskeho štýlu. Teda jemné, decentné s minimalistickým dizajnom. Rastliny sa taktiež snažíme vybrať také, ktoré sú dizajnové, jednoduché a neprekombinované. Odporúčame rastliny s veľkými listami napríklad Monstera skvelá či Filodendrón alebo fikus.


--> Tip na dekoráciu v obrázku: Drevený strom života na stenu Binahzdroj: behance.net

 • Útulný textil dodá priestoru teplo domova - nie je nič lepšie, ako sa počas chladných škandinávskych nocí zakryť pod huňatú, teplú prikrývku. Vďaka tomu pôsobí spálňa omnoho pohodlnejšie na dotyk. Posteľ môže byt prekombinovaná väčším množstvom vankúšov a prikrývkou, pričom sa snažíme použiť štýlové prikrývky či vankúše. Na prikrývkach ale nešetríme, pretože sú dôležitou časťou nielen po dizajnovej stránke, ale aj po kvalitovej. Musíte sa pod nimi predsa cítiť príjemne. Okrem útulnej posteli sa priestor stále snažíme ponechať prevzdušnený, aby nepôsobil prekombinovane a preplnene. 
 • Veľké množstvo obrazov na stene - Je veľmi typickým znakom škandinávskeho štýlu a len vyzdvihuje jeho útulnosť. Obrazy idú ruka v ruke s moderným umením a minimalizmom či už voľbou fotografie alebo rámika. Fotografiu necháme vyniknúť bielym priestorom okolo nej a vložíme ju do jednoduchého rámika, najlepšie čiernej alebo bielej farby.

Zdroj: pufikhomes.com

Obývačka zariadená v duchu škandinávskeho štýlu

Dizajnéri po celom svete zariaďujú obývacie izby v škandinávskom štýle. Aké pravidlá vám odporúčame dodržať, pokiaľ aj vás tento štýl uchvátil, sme zhrnuli v šiestich bodoch. 

 • 2 Farebné schémy na výber - pri výbere farieb sa snažíme nemixovať veľa druhov farieb:
  • Môžeme sa rozhodnúť pre štandardné svetlé škandinávske farby, a to sú biela + bledošedá + ľubovoľná tlmená farba s nádychom farby (do zelenej, modrej, žltej a pod.).
  • Pokiaľ chceme dodať miestnosti viac kontrastu, môžeme sa rozhodnúť jednu stenu miestnosti namaľovať na tmavšiu šedú farbu. Dodáme tým izbe dynamickosť.


Zdroj: behance.net

 • Lustre nahradia závesné svietidlá - v škandinávskom štýle lustre nie sú populárne, no ich plnú náhradu poskytujú závesné svetlá, mnohokrát na dlhej šnúre (v závislosti od výšky stropu). Prinášajú jednoduchosť do interiéru a pekne presvetlia celú miestnosť.


Zdroj: behance.net

 • Vysoké biele lišty nad podlahou - sú veľmi charakteristické pre škandinávsky zariadené obývačky. Drevené lišty natreté na bielu farbu pekne lemujú miestnosť. Zvyknú byť aj 2 krát vyššie ako štandardné lišty, ktoré sa montujú k plávajúcim podlahám. 
 • Neprežeňte to s dekoráciami - obývačka býva miestom, kde si chceme vystaviť po poličkách všemožné dekorácie, ktoré sme si zakúpili, boli nám darované alebo sme si ich priniesli z dovolenky. Okrem toho fotografie bývajú veľmi často vo veľkom vystavované práve v obývacej miestnosti. Pri zariaďovaní obývačky v škandinávskom štýle sa snažíme použiť čo najmenšie množstvo dekorácií, aby priestor pôsobil čisto, priestranne a uhladene. Ak si chcete vystaviť fotografiu na stenu, urobte tak, no nemusíte umiestniť na stenu celý album. A pokiaľ sa už rozhodnete pre fotku, odporúčame ju vložiť do jednoduchého dreveného rámika a nechať ju lemovať obrovskými bielymi okrajmi.
 • Obývacie steny nahradí policová knižnica a malý kus nábytku - veľké obývacie steny, ktoré prekryjú väčšinou celú stenu izby, môžu priestor opticky zmenšiť, čo narúša priestrannosť škandinávskych izieb. Umiestnite si knižnicu do rohu miestnosti a prevzdušníte tým miestnosť alebo zvoľte malú komodu so zásuvkami opretú o stenu. Veľkým skriniam sa snažíme vyhnúť. 


Zdroj: behance.net

 • Textúry dodajú priestoru trendovosť a modernosť - malý koberček pod konferenčným stolíkom nemusí mať len jednu farbu, ale môžete zakomponovať do miestnosti aj texturované koberce s jednoduchými vzormi. Netýka sa to len kobercov, ale napríklad aj prikrývok na pohovke. 

Hľadáte inšpiráciu pre škandinávsku obývačku? Prinášame rozsiahlu galériu obývacích izieb zariadených v škandinávskom štýle bývania:

+8

Typická kuchyňa v škandinávskom dizajne

Kuchyňa je pre škandinávcov tá najpraktickejšia miestnosť v domácnosti. Venuje sa jej preto veľká pozornosť, aby splnila nielen svoj príjemný vzhľad, ale aj praktickosť a funkčnosť. Vďaka našim tipom a radám bude zariaďovanie kuchyne v tomto štýle pre vás omnoho jednoduchšie.

 • Opäť je dôležitá farebná schéma - Škandinávci milujú bielu farbu, no neboja sa vštepiť pár farebných prvkov do miestnosti. Zvážte svoju základnú farebnú paletu a vyberte neutrálne alebo tlmené odtiene (biela, holubicovo-šedá, vyblednutá modrá, šalviovo-zelená). Môžete pridať aj jasné farby, ale vo veľmi malom množstve. Dokonca je možné použiť aj čiernu farbu kuchynskej linky. Vtedy ale odporúčame zvoliť biele steny a aj bielu podlahu. 


Zdroj: behance.net

 • Minimalizmus platí aj pri výbere farebnej palety - pri výbere farieb sa sústredíme na svetlé farby, nakoľko kuchyňa by mala byť presvetlená miestnosť vašej domácnosti, aby sme si videli do jedla a mali poriadne prirodzené svetlo, keď varíme. Severské krajiny to vedia najviac, nakoľko v zimnom období nie sú dni veľmi dlhé ani svetlé a sú veľmi krátke. Pri výbere farebnej palety sa zameriavame na svetlé odtiene - biela, a svetlé odtiene modrej, žltej + krémová farba, prípadne svetlo zelená s kombináciou so svetlou šedou a bielou.
 • Funkčnosť a praktickosť naberajú dôležitý význam - funkčnosť je dôležitý prvok škandinávskej kuchyne. Napriek tomu, že drevo je charakteristický materiál pri škandinávskom štýle, pri výbere pracovnej dosky by sme mali dbať na to, aby použité drevo bolo pevné a odolné. Pokiaľ pri povrchovej úprave nechcete použiť masívne drevo, ako vhodná alternatíva sú laminované dosky s dyhou na povrchu, ktoré dodávajú kuchyni rovnaký efekt ako masívne drevo.  
 • Detaily v kuchyni sú lemované drevom - drevo dodá priestoru nádych prírody a tepla. Dbáme na prírodné opracovanie dreva, aby vynikla jeho pôvodná farba a štruktúra. Pre kuchyňu drevo použije hlavne ako drevenú podlahu alebo ako drevenú pracovnú dosku kuchynskej linky.


Zdroj: behance.net

 • Premyslené úložné priestory - asi sa všetci zhodneme, že najpraktickejšou miestnosťou v domácnosti je kuchyňa. Vyhrať sa s každým priestorom do posledného centimetra a zároveň ponechať jednoduchosť a čisté línie. Praktickosť a užitočnosť kuchyne je preto základnou črtou škandinávskeho bývania. Preto by úložné priestory mali byť premyslené a využité do posledného miesta. Takto všetky potrebné kuchynské predmety budú schované v skriniach a kuchyňa bude pôsobiť čistými líniami. Úložné priestory vieme maximalizovať využitím rohov kuchyne, vyššími hornými policami alebo viacerými policami v skriniach.
 • Namiesto lustru závesné svetlá nad jedálenským stolom - nad jedálenským stolom alebo v strede miestnosti umiestnite jednoduché závesné svetlo, väčšinou bielej farby. Mnohokrát je svetlo zavesené nižšie na kábli, aby bol bližšie ku stolu. Tak lepšie osvetlí stôl, keď budete za ním jesť. 


Zdroj: behance.net

Kuchyne v škandinávskom štýle sú obzvlášť polupárne. Ak plánujetete vo vašej domácnosti škandinávsku kuchyňu, prinášame výber kuchýň a jedální v tomto štýle. Inšpirácie predsa nikdy nie je dost!

Kuchyňa v škandinávskom štýle bývania +9

Zásady pri zariaďovaní spálne v škandinávskom štýle

Spálňa v ponímaní škandinávskeho štýlu by mala byť to najpohodlnejšie miesto v domácnosti. Aby sme vám pomohli vytvoriť útulnú a modernú spálňu v tomto štýle, zhrnuli sme najdôležitejšie body, ktoré by ste pri zariaďovaní mali dodržať.

 • Jemné neprekombinované farby - tak ako je to vo všeobecnosti pri škandinávskom štýle známe, aj pri spálni sa snažíme zvoliť svetlé farby. Počet farieb a odtieňov sa snažíme udržať na minimálnej úrovni a nekombinovať viac ako 2 druhy farieb. Pri výbere farieb je možné zvoliť dve cesty. Je už len na vás, ktorý variant si zvolíte. Každý má svoje čaro.
  • Hlboký tmavý odtieň s nádychom luxusu - môžete sa rozhodnúť jednu stenu izby namaľovať na tmavú farbu alebo pre zvýšenie kontrastu farieb v miestnosti použiť tmavú textíliu na posteli v podobe tmavých vankúšov a prikrývky. Tento typ variantu škandinávskej spálne je pomerne kontrastný. 


--> Tip na dekoráciu na obrázku: Drevený gravírovaný obraz - ženské akty, zdroj: behance.net

  • Svetlý a biely odtieň - Druhou variantou pri zariaďovaní spálne je použiť svetlé biele odtiene, ktoré sa kombinujú s jemnými odtieňmi sivej a dreva, aby v miestnosti vznikol mierny farebný kontrast
 • Výber vhodných materiálov - škandinávske spálne sú charakteristické pokrčenými plachtami a prikrývkami a hromadou vankúšov na posteli. Nesmieme zabúdať na drevené prvky v celej miestnosti, či už to je podlaha, drevený rám obrazu, kus nábytku alebo dekorácie. Drevo je teplý materiál a dodáva miestnosti teplo. Preto je dôležité ho zakomponovať do spálne, aby miestnosť pôsobila útulne a teplo. Posteľ by mala byť v jemných farbách a netreba zabudnúť na kvalitný matrac - je základom pohodlia pri spánku.


Zdroj: behance.net

Dekorácie = Estetika a účel v jednom - vo väčšine prípadov v škandinávskom dizajne spĺňajú dekorácie okrem estetickej funkcie aj tu praktickú, teda sa dajú na niečo využiť. Preto sa snažíme každý kus dekorácie poctivo vybrať. A aké dekorácie je vhodné umiestniť do spálne?

  • Rastliny - jedná sa o prírodné prvky v miestnosti, ktoré by nemali chýbať v žiadnej škandinávskej izbe. Rastliny vo veľkých vázach zvyknú byť umiestnené v rohu miestnosti. A keďže sa škandinávsky štýl riadi pravidlom, kde každá dekorácia by mala spĺňať aj pragmatický účel, rastliny v tomto prípade čistia vzduch. Kvetináče a vázy sa snažíme udržať v jednoduchom štýle.

Tip na dekoráciu v škandinávskom štýle s motívom rastlín od DUBLEZ:

Drevené nálepky na stenu - Tanec kvetov Drevené nálepky na stenu - Tanec kvetov
37
+ 9
Drevené nálepky a samolepky na stenu
(4)
od 26,00 €
3d Nálepka na stenu kvety 3d Nálepka na stenu kvety
42
+ 9
Drevené nálepky a samolepky na stenu
(25)
od 16,90 €
-15%
Drevený obraz stromov - Breza Drevený obraz stromov - Breza
12
+ 9
Drevené obrazy na stenu do obývačky
(0)
od 33,70 €39,60 €

  • Textilné dekorácie - môžeme ich taktiež nazvať dekoráciami, ktoré spĺňajú aj praktický účel. Či už sú to mäkučké koberce príjemné na dotyk, hrubé robustné pletené prikrývky, našuchorené vankúše alebo hrubé závesy na oknách, ktoré udržia teplo v miestnosti. Všetky tieto elementy dodajú vašej spálni nádych tepla a domova a okrem toho budú aj dobre vyzerať.


Zdroj: behance.net

  • Umenie - hovorí sa, že výnimky potvrdzujú pravidlá. To platí aj v tomto prípade, kde umelecké prvky ako jediné nespĺňajú pragmatický účel a sú len poľahodením pre oko. Pre škandinávsky štýl sú charakteristické čiernobiele vytlačené fotografie, ktoré sú ešte lemované veľkým bielym prázdnym priestorom a následne zarámované do dreveného jednoduchého rámiku. Dokonca sa nemusíme nechať veľké kusy obrazov položené na zemi alebo parapetnej doske. Pri škandinávskom štýle je to bežná prax, s ktorou sa môžeme stretnúť.


Zdroj: nonagon.style

 • Vhodný škandinávsky nábytok do spálne - štýl nábytku býva minimalistický a jednoduchý. Tvary sú veľmi jednoduché, textúra nábytku je buď čistá farba (poväčšine biela) alebo jemné bledé drevo. Pre tento štýl zariaďovania sú charakteristické menšie komody, v ktorých je umiestnené oblečenie. Tu nastáva odlišnosť, že sa škandinávsky štýl dištancuje od obrovských vstavaných skriní. My ale vieme, že vstavané skrine sú veľmi populárne, preto ak sa rozhodnete pre vstavanú skriňu, zachovajte pri nej jednoduchosť. Prípadne je úložné priestory vyriešiť vstavaným šatníkom, ktorý bude ako mini samostatná izbu s vchodom zo spálne ako je možné vidieť na ilustračnom obrázku.


Zdroj: behance.net

Pre ďalšie fotografie spální v škandinávskom štýle bývania odporúčame prezrieť našu galériu:

+3

Produkty DUBLEZ zobrazené v článku:

Mandala z dreva na stenu - Kruh Mandala z dreva na stenu - Kruh
11
+ 8
Kruhové mandaly
(14)
od 24,90 €
-15%
Drevený strom života na stenu - Binah Drevený strom života na stenu - Binah
26
+ 9
Drevené stromy života na stenu
(20)
od 12,50 €14,60 €
Drevený obraz na stenu - Ženské akty Drevený obraz na stenu - Ženské akty
5
Drevené obrazy na stenu do spálne
(0)
od 26,40 €

Zdroje: