Moderný štýl bývania - Trendy, ktoré musíte vedieť pri zariaďovaní
Bývanie

Moderný štýl bývania - Trendy, ktoré musíte vedieť pri zariaďovaní

Moderný interiér má v súčasnosti podobu čistých línií, prírodných, zemitých farieb, doplnkov z dreva, ale i kovu. Moderný štýl však v sebe zahŕňa viac ako len módne trendy v oblasti bývania.

Čo sa dozviete v tomto článku o modernom štýle bývania:

 1. Charakteristika moderného interiéru
 2. Základné znaky moderného štýlu
 3. Vývoj trendov v oblasti moderného štýlu
 4. Moderné dekorácie a doplnky do bytu
 5. Najnovšie trendy v bývaní

Charakteristika moderného interiéru

Štýl moderného bývania uprednostňuje prevažne výdobytky dnešnej modernej doby. Zariadenie interiéru i exteriéru v tomto duchu je jednoduché a hladké línie sa podobajú na trend minimalizmu. Dôraz sa kladie predovšetkým na praktickosť a funkčnosť zariadeného priestoru. Fanúšikovia moderného štýlu uprednostňujú jednoducho a efektívne zariadený interiér a vítaná je aj univerzálnosť a neutrálnosť. V modernom interiéri sa preferujú hlavne zemité farby, ktoré fungujú v každej časti domu či bytu.

Zabudnite preto na zbytočné detaily, akými sú napríklad stĺpy, ozdobné lišty, množstvo zbytočných skriniek či nadmernú farebnosť stien. Moderný dizajn možno považovať za nedokonalú náhradu, no v skutočnosti si vyžaduje množstvo plánovania. Minimalistické domy sú v konečnom dôsledku oveľa pohodlnejšie, ako by sa mohlo zdať. Ide najmä o efektívne usporiadanie interiéru a ponechanie iba toho najnutnejšieho.

Moderné bytové dekorácie na stenu z našej dielne DUBLEZ:

Drevený obraz na stenu - List Drevený obraz na stenu - List
98
+ 9
Panely s prírodným motívom
(21)
od 15,80 €
Moderné nástenné hodiny Moderné nástenné hodiny
15
+ 7
Moderné drevené hodiny
(6)
od 15,90 €
Drevená mandala na stenu - Vášeň Drevená mandala na stenu - Vášeň
95
+ 8
Kruhové mandaly
(53)
od 22,60 €
Drevená dekorácia na stenu - Sweet Home Drevená dekorácia na stenu - Sweet Home
32
+ 9
Drevené nápisy na stenu
(24)
od 5,60 €

Nevyhnutné je taktiež spomenúť aj dizajnovú čistotu a poriadok. Do moderného interiéru preto nepatrí zbytočná zbierka vázičiek, sošiek či vankúšov. Koberčeky, prikrývky a iné drobné detaily by nemali figurovať na policiach, nakoľko sú to pre tento štýl nepodstatné doplnky.

Všetky potrebné doplnky, bez ktorých si neviete predstaviť vašu domácnosť, vrátane kníh, elektroniky či rôzne pamiatky, by mali byť uložené v skrini. Ušetrí vám to čas od utierania prachu a vaša domácnosť môže “voľne dýchať”.

Základné znaky moderného štýlu

 • funkčnosť zariadenia a doplnkov v interiéri
 • využívajú sa prírodné prvky v pôvodnom stave (neopracované drevo, surový betón, kovové detaily, odkryté potrubia a iné
 • uprednostňované sú prírodné vlákna ako bavlna, ľan či koža
 • nenahraditeľným doplnkom, ktorý do domácnosti prinesie “teplo domova” sú jednoznačne izbové rastliny
 • využíva sa najmä prirodzené svetlo
 • dominuje jednoduchosť, elegancia a najmä priestrannosť
 • farebná škála stien obsahuje predovšetkým zemité farby alebo nadčasové čierno-biele kombinácie
 • kľúčové je najmä drevo (nábytok, podlaha), oceľ i sklo
 • vítané je tiež používanie geometrických prvkov

Vývoj trendov v oblasti moderného štýlu

Interiér v tomto roku sa nesie v znamení zelene, spojitosti s prírodou a udržateľnosťou, ktorá pomáha k zlepšeniu životného prostredia. Trendy v oblasti bývania sa menia postupne a práve tento rok je vraj prelomový. I keď sa minimalizmus dostáva do úzadia a farebný interiér s útulným charakterom sa stáva horúcou novinkou, prebytok nefunkčných či nepotrebných vecí je stále faktom, na ktorý netreba zabúdať.

Rada pre moderný interiér znie: “Stavte na biofilný dizajn”. Že ste ešte nepočuli toto slovné spojenie? Hlavnou úlohou je vytvoriť harmonické prostredie s pôvodnými prírodnými prvkami. Zohľadňuje sa aj situácia spojená s pandémiu, kvôli ktorej bola väčšina ľudí istým spôsobom “uväznená doma”. Tento jedinečný dizajn umožnil, že kus prírody je neustále s nami a zabezpečuje nám pocit harmónie a pohody. Medzi veľmi dôležité doplnky tohto štýlu patria jednoznačne izbové rastliny, machové obrazy, prírodné materiály či textílie. Prírodné materiály, z ktorých čerpajú inšpiráciu dizajnéri pre moderné bývanie sú predovšetkým mramor, bambus, juta, drevo, korok či ratan. Z textílií sa využívajú na spracovanie bavlna, ľan alebo mohér.

Moderné bytové dekorácie na stenu z našej dielne DUBLEZ:

Drevené hodiny na stenu Drevené hodiny na stenu
52
+ 7
Moderné drevené hodiny
(23)
od 26,90 €
Motivačný nápis na stenu - Never stop dreaming Motivačný nápis na stenu - Never stop dreaming
15
+ 9
Anglické citáty na stenu
(0)
od 16,90 €
Veľký obraz na stenu - Strom Trinity Veľký obraz na stenu - Strom Trinity
96
+ 9
Drevené viacdielne obrazy na stenu
(9)
od 24,90 €
-16%
Veľký drevený obraz na stenu - Polygonálny jeleň Veľký drevený obraz na stenu - Polygonálny jeleň
5
+ 9
Vyrezávané obrazy z dreva na stenu
(13)
od 16,30 €19,20 €

Ďalším lifestylovým trendom moderného štýlu je "Hygge" - idylický interiérový dizajn. Jeho synonymami sú aj zábavný či útulný. Je to ako rozprávková chata na vidieku. Miesto, kde sa dokážete uvoľniť, zrelaxovať a načerpať novú energiu. Tón tomuto štýlu udáva neopracované drevo, zvieracia srsť či krb. Ide o veľmi jednoduchý a puristický - interiérový štýl, ktorý má navodiť pocit pohody. Exotická atmosféra sa nesie v konzervatívnych farbách a dominujú rustikálne zemité a prírodné odtiene. Patrí sem matná sivá, teplá hnedá a matné odtiene béžovej farby Kto túži po jednoduchosti, príde si v tomto štýle na svoje!

Galéria Interiérov zariadená v Hygge štýle:

+3

Zdroj obrázkov v galérii: minimalism.one

Aktuálne je udržateľnosť prioritou a aj dizajnéri sa snažia odľahčiť prírodný ekosystém. Vznikajú dizajnérske kúsky, ktoré majú dlhšiu životnosť, vynikajú praktickým využitím, sú recyklovateľné a najmä udržateľné. Hlavným cieľom je priniesť medzi ľudí osvetu, aby zabudli na príliš konzumný životný štýl. Renovovanie, šetrenie životného prostredia a tvorenie vlastných DIY dekorácií či nábytkov je veľmi trendy záležitosťou. "Trvalý štýl" je nadčasový a nikdy nevyjde z módy myslieť na prostredie, v ktorom žijeme.

Moderné dekorácie a doplnky do bytu

Dôležité je, aby ste sa zbavili zbytočností, ktoré slúžia len pre vizuálne potešenie. Moderné bývanie je strohé, no rafinované. Zariadenie by malo spĺňať okrem estetickej i praktickú funkciu. Každá dekorácia musí mať svoje miesto a najmä konkrétny účel.

Dekorácie a bytové doplnky, ktoré spríjemnia a zútulnia vaše bývanie, sú stále veľmi preferovaným kúskom domácnosti. Ak sa s nimi zachádza s mierou a priestory sú aj naďalej vzdušné, nedá sa nimi nič pokaziť. Práve naopak. Stavte na prírodné materiály ako drevo či ratan a vaša domácnosť bude pôsobiť útulným moderným štýlom.

Ak nie ste zástancami pestovania interiérových rastlín a prevažná väčšina neprežije sezónu, stavte na už spomínané machové obrazy alebo drevené 3D obrazy s motívom kvetín čí rastlín. Tie nevyžadujú špeciálne zaobchádzanie a vašu domácnosť osviežia zeleňou, ktorá pôsobí veľmi relaxačne. Ďalším doplnkom, ktorý by nemal chýbať v každej modernej domácnosti, je drevený obraz. Staviť môžete na fotografiu vašej rodinky, mandalu či citát, ktorý vás vystihuje. Medzi jednoduché doplnky vo vašej modernej domácnosti môže patriť aj drevená lampa, makramé ozdoba na stenu, ale aj obyčajné nástenné hodiny z dreva.

Drevené nálepky na stenu - Tanec kvetov Drevené nálepky na stenu - Tanec kvetov
40
+ 9
Drevené nálepky a samolepky na stenu
(4)
od 26,00 €
Moderný obraz na stenu do obývačky - Rieka Moderný obraz na stenu do obývačky - Rieka
19
+ 9
Drevené obrazy na stenu do obývačky
(2)
74,90 €
Drevená 3D mapa sveta na stenu Drevená 3D mapa sveta na stenu
26
+ 9
Drevené mapy sveta na stenu
(20)
od 43,00 €
Dekoračný panel na stenu - Zátišie Dekoračný panel na stenu - Zátišie
58
+ 9
Panely s motívom stromu
(3)
od 21,50 €

Najnovšie trendy v bývaní

Dizajnérov inšpirovala situácia ohľadom koronavírusu a začali byť pri zariaďovaní bytu kreatívnejší, nakoľko potrebovali do interiéru zahrnúť aj každodenné činnosti ako fitness, štúdium či prácu. Vznikol nový trend - zónovanie. Ide o rozdelenie miestnosti na niekoľko rôznych menších zón. Spálňa, ktorá slúži ako posilňovňa, obývačka zastáva funkciu pracovne a z detskej izby sa na pár mesiacov stala študovňa. Pri zónovaní miestnosti sa naplno využila praktickosť a funkčnosť deliacich stien či paravánov.

V tomto roku sú veľmi moderným kúskom zaoblené kusy nábytku - zaoblené skrine, stoličky, pohovky, okrúhle zrkadlá či konferenčné stolíky. Podvedome si ľudia oblé hrany spájajú s bezpečím a pohodlím. Renesanciu zažívajú aj tapety s prírodným či kvetinovým vzorom či vo vintage štýle.

Príroda je veľmi dôležitým aspektom a preto budú v interiéri dominovať pastelové "prírodné" odtiene: staroružová, zelená, smaragdová, kávová, piesková, svetlo fialová, bledomodrá béžová či šedá.

V tomto roku dizajnéri predstavili aj nový štýl bývania, “Safari štýl”. Synonymom je aj slnečný a ladí moderné bývanie do odtieňov zeme. Béžová, sivá, žltá, oranžová, modrá, zelená, predstavujú typickú farebnú škálu pre tento moderný štýl. Interiér ladený do teplých zemitých farieb pôsobí relaxačne, sviežo, útulne a optimisticky.

Poslednou novinkou vo svete moderného bytového dizajnu je vylepšený exteriér, ktorý sa stáva čoraz viac sofistikovanejšou súčasťou domu. Záhrady či terasy sú veľmi vďačnou časťou, kde dokážete stráviť príjemné chvíle s rodinou či priateľmi. Ak máte k dispozícií terasu, skúste si vytvoriť druhú obývačku pod holým nebom. Stačí pridať zopár vankúšov, koberec vhodný do exteriéru, pohodlné ratanové kreslo a nová oáza pokoja je na svete.