Materiály

Všetky informácie ohľadne technických vlastností a dekorov materiálov, ktoré používame pri výrobe v našej dielni DUBLEZ. 

1. Drevovláknitá doska s vysokou hustotou (HDF)

HDF (High Density Fibreboards) je doska z vlákien na báze dreva, lisovaná pod veľkým tlakom. Druhá strana dosky má dekor surovej HDF. Výrobky vyrobené z drevovláknitej dosky je možné prezerať TU. Väčšina výrobkov v našej ponuke, ktoré sú určené na stenu, sú vyrobené práve z tohto materiálu. Naše dosky sú vyrobené pomletím dreva a následne pod vysokým tlakom sa drevo lisuje do dosky.

Zloženie a vzhľad HDF dosky: 

 • Vrchná vrstva: HDF dosky je pokrytá lakovanou povrchovou úpravou. Táto vrstva môže byť tvorená rôznymi druhmi laku v závislosti od dizajnu a konkrétneho dekoru. Lak poskytuje ochranu pred poškodením, vlhkosťou a zlepšuje vzhľad dosky.
 • Samotná doska: Hlavnou surovinou pri výrobe našich HDF dosiek sú drevené vlákna. Tieto vlákna sa často získavajú z dreva, ako je borovica, smrek, buk alebo iné tvrdé či mäkké drevo. Drevené vlákna sú rozomleté na jemné častice a prach. K ich spojeniu dochádza pod vysokým tlakom za použitia lepidla.
 • Zadná strana: Z druhej strany neobsahuje HDF doska žiadnu povrchovú úpravu a má teda dekor prírodnej dosky.

Výhodou našich dekorov je, že ich dokážete krásne zladiť k dekoru vášho nábytku.

Na výber sú dva druhy HDF:

 • Jednostranne laminovaná v rôznych dekoroch (viď dekory nižšie). Hrúbka materiálu: 3mm. 
 • Špeciálna obojstanne lakovaná 3 mm hrubá HDF bielej farby. Hrúbka materiálu je 3,3 mm. Túto HDF dosku využívame predovšetkým v prípadoch, kde je z estetického dôvodu dôležitá aj druhá strana materiálu, napr. biely svadobný zápich.

Výhody materiálu: Stálosť materiálu, na výber veľké množstvo dekorov, materiál nepracuje tak intenzívne ako drevo.
Nevýhody: Nemožno použiť v exteriéri, kde hrozí oprskanie vodou alebo dážď. Materiál je náchylný na vodu.

VZORKY MATERIÁLOV je možné zakúpiť na nasledujúcom odkaze --> Vzorky materiálov.

Dostupné dekory: (po rozkliknutí sa v galérii zobrazí aj názov dekoru)

Vzorky Buk Antracitovo-šedá Čierna Wenge Orech +8

Všetky dekory, ktoré sa nachádzajú na HDF doske, sú polomatné.

2. Drevovláknitá doska s vysokou hustotou 10 mm

Doska je hrubá 10mm, pevná a z oboch strán je lakovaná hrubou vrstvou laku bielej farby. Farba je odolná proti poškriabaniu. Materiál je vhodný na gravírovanie. Výrobky vyrobené z tohto materiálu si môžete prezrieť TU. Daný typ materiálu používame primárne na gravírované obrazy. Vďaka 10 mm hrúbke je materiál veľmi pevný a odolný voči zlomeniu.

Vlastnosti:

 • Obojstranne lakovaná bielym lakom
 • Hrúbka materiálu: 10mm
 • Farba: biela

Výhody materiálu: Vyššia pevnosť, masívnejší vzhľad.

3. Preglejka

Preglejka je pevný stavebný materiál vyrobený z viacerých vrstiev drevenej dyhy. Jej kvalitu udáva počet vrstiev, lepidlo ktorým je zlepená a kvalita dyhy. Viac info o preglejke TU. Výrobky vyrobené z preglejky je možné prezrieť TU.

Dostupné druhy preglejky:

 • Buk (3,5 mm hrúbka) - Vysoká pevnosť materiálu. Výborne sa hodí pre drevené kľúčenky alebo veľkonočné vajíčka a pod.
 • Buk (10 mm hrúbka) - Predovšetkým gravírované obrazy v tvare štvorca. Výhodou je vysoká pevnosť, prírodná farba dreva, kvalitné a výrazne gravírovanie. 
 • Topoľ - Uhladený jednotný povrch dreva, nižšia hustota dreva, priemerná pevnosť (3 mm hrúbka) - pre peknú topoľovú farbu sa skvele hodí na vianočné ozdoby na stromček.

Výhody materiálu: Vysoká pevnosť, drevený povrch, vysoká odolnosť proti polámaniu, vodeodolnosť.

Vzor a približná farba bukovej preglejky Vzor a približná farba topoľovej preglejky

Menšie výrobky z preglejky ako napríklad vianočné alebo veľkonočné ozdoby je možné nastriekať farebným lakom.

Typy lakov (farieb), ktoré máme naskladnené a vieme nimi nalakovať preglejku: (po rozkliknutí sa v galérii zobrazí aj názov farby)

Modrá (5002) Modrá nebeská (5015) Tmavá zelená (6005) Zelená (6029) Fialová (4006) Červená (3000) +6

4. Letecká brezová preglejka

Disponujeme špeciálnou leteckou preglejkou a v prípade potreby vieme použiť aj tento netradičný materiál. Letecká brezová preglejka je obdobná ako štandardná s tým rozdielom, že dyhy sú omnoho tenšie a výsledná preglejka má menšiu hrúbku, no zachováva si vysokú pevnosť. Preglejka je pevný stavebný materiál vyrobený z viacerých vrstiev drevenej dyhy. Jej kvalitu udáva počet vrstiev, lepidlo ktorým je zlepená a kvalita dyhy. Viac info o preglejke TU. Brezové drevo je drevo s vysokou hustotou a vyznačuje sa veľkou pevnosťou. Vďaka brezovému drevu je preglejka pevná.

 • Hrúbka preglejky: 1,2mm
 • Použitie: modely, šablóny
 • Výhody materiálu: Vysoká pevnosť pri zachovaní nízkej hrúbky materiálu, drevený povrch.

Vzor a približná farba brezovej leteckej preglejky Hrúbka brezovej leteckej preglejky v praxi

5. Korok

Na výrobu našich výrobkov používame vysoko kvalitné korkové role vyrobené v Portugalsku. Rola sa vyrába zlepením korkových granúl s polyuretánovým lepidlom. Zrnitosť korku je veľmi jemná a hustota korkovej role je vysoká. Korok je taktiež na ohyb pružný a nedrolí sa.

Korok sa skvele hodí na rôzne predmety ako nástenky, podpivníky, korkové mapy sveta a pod. Výrobky, ktoré sú vyrobené z korku alebo ktoré obsahujú korok nájdete TU

 • Hrúbka materiálu: 4 mm
 • Použitie: nástenky, podpivníky, mapy sveta
 • Výhody materiálu: ohybnosť, možnosť vpichovať do materiálu predmety ako špendlíky