Získajte pekné bývanie! Na čo nezabudnúť pri výbere bytových doplnkov
Bývanie

Získajte pekné bývanie! Na čo nezabudnúť pri výbere bytových doplnkov

Bytové doplnky sú neraz zložitým výberom a často nám zaberú veľa času. Ponuka je veľmi široká a my sa nevieme rozhodnúť. Na výber máme z rôznych veľkostí materiálov a vzorov. Niektorí preferujú dekorácie do bytu z dreva, iní z kovu. My by sme vám túto voľbu chceli zjednodušiť niektorými radami, veď predsa len, každý tuži po peknom bývaní.

V nasledovnom článku sa dozvieme:

 • Kedy by sme mali vyberať dekorácie
 • Podľa čoho zvoliť veľkosť bytových doplnkov 
 • Ako zariadiť vstupnú halu, chodbu, predsieň
 • Kuchyňa ako kulinárske ale aj umelecké centrum domu 
 • Vhodné doplnky do spálne
 • Obývacia izba ako srdce domácnosti
 • Kúpeľňa = miesto pre oddych a relax
 • Ako zariadiť detskú izbu?
 • Mýty a fakty o zariadovaní a bytových dekoráciách
 • Ako využívať ročné obdobia a sezónne ozdoby do domu

Kedy je správny čas na dekorácie

Dekorácie do domu by mali byť to posledné, s čím si skrášlite vaše nové bývanie. Vo všeobecnosti dekorácie dokrášľujú domácnosť a ich vzhľad by mal byť dokonale zladený k  nábytku. Preto najprv riešime ten, a ako posledný bod riešime dekorácie. K nábytku ladíme obrazy, vázy, stojany a koberce, ako aj drobné dekorácie na poličkách. Nikdy neladíme nábytok k dekoráciám, pretože nábytok je veľmi výrazný prvok miestnosti. A predsa len, ľahšie sa kúpi nový obraz ako skriňa do spálne. Za relatívne malú sumu peňazí si tak vieme zútulniť, skrášliť priestor, prípadne ho opticky zväčšiť.

Podľa čoho zvoliť veľkosť bytových doplnkov

Rozmery výzdoby zohrávajú dôležitú úlohu. Tu záleží, či si ideme nakúpiť bytové doplnky do kamenných obchodov a nákupných domov, alebo si vyberáme z internetového obchodu. Pokiaľ vyberáme z internetu, potrebujeme istú dávku predstavivosti. V prípade, že si nevieme produkt predstaviť v priestore, namerajme si objekt do miestnosti. Vyhneme sa tak sklamaniu po rozbalení objednávky.

Nástenné doplnky vyberajme citlivo. Ak máte veľkú prázdnu stenu, môžete si dovoliť kúpiť rozmerovo väčší obraz, no nemal by prekrývať väčšiu časť steny. A vyhnime sa aj príliš drobným predmetom. Malé ozdoby sa strácajú v priestore a ak ich použijeme veľa, izba pôsobí ťažkopádne. 

Pri dekorovaní sa kľudne zamerajme na najväčší a častokrát najdrahší kus nábytku v miestnosti, no nie je to pravidlo. V spálni by to mala byť posteľ, v obývačke gauč a podobne. Hrať sa môžeme s poduškami, dekami, svietnikmi, poprípade stolčekmi.

Pozor však aby ste priestor neprehustili. Izby musia pôsobiť vzdušne. Nemusí na každej stene visieť obraz alebo fotka. Jednu stenu môžete kľudne nechať prázdnu.

Investícia do jedinečného obrazu sa oplatí

Ak sa už rozhodnete pre konkrétny doplnok, nikdy nerobte kompromis. Jeho účel je skrášliť miestnosť, a ak s ním nie ste spokojný na sto percent pri nákupe, nebude to lepšie ani neskôr. Ak vás niečo osloví, neváhajte ísť do toho, aj keď to bude drahšie.

Investícia do drahšieho predmetu, obrazu či doplnku sa vám určite oplatí. Drahším obrazom či lustrom môžete dodať domovu punc luxusu, ktorý ocení nejedna návšteva.

Nezabúdajme na kvety

Vázy s kvetinami oživia a skrášlia celú izbu. Na výber máme z rôznych tvarov a materiálov. V prípade kvetín nič nepokazíme, ak stavíme na sezónnosť. No môžeme sa rozhodnúť aj pre celoročné zelené rastliny. Tie vyzerajú veľmi dobre v kombinácii s drevenými prírodnými dekormi, čiernou a šedou farbou.

Zdroj: pixabay.com

Ak si netrúfame na rezané kvety, môžeme si kúpiť menej náročné celoročne zelené rastliny, ktoré taktiež vyzerajú veľmi dobre. Príjemne pôsobí kombinácia kaktusov a sukulentov spolu so šedými, betónovými črepníkmi.

V prípade, že sa rozhodneme pre väčšie izbové rastliny ,myslime na to, aby mali ideálne podmienky. Pri kúpe si nechajme poradiť od floristov, ktorí nám odborne poradia, čo sa do nášho priestoru hodí.

Ako zariadiť vstupnú halu, chodbu či predsieň

Predsieň by mala byť reprezentatívnym miestom, kde máte možnosť spraviť príjemný dojem na návštevu. Ideálny do veľkých priestorov je ozdobný luster. Príjemnú atmosféru a teplo domova navodí drevená podlaha.

Kytica kvetov by taktiež nemala chýbať. Nezabúdajme, že zvolený tón vo vstupnej hale sa bude niesť celým domom. Žiarivé farby a veľké zrkadlo priestor rozjasnia a zväčšia.

Pamätajte na odkladacie priestory na kabáty, kľúče a tašky. Ak máte malú chodbu, treba dbať pri zariaďovaní, aby nábytok neprekážal. Naopak, ak je priestranná, nezačnite ju plniť skriňami.

Ak vám to priestor dovoľuje, môžete na chodbe vytvoriť stenu s vašimi rodinnými obrazmi. Fotografie dodajú osobitnú atmosféru. Rámy fotiek by mali mať rovnakého ducha. Nemiešajme viac štýlov na jednu stenu.


V prípade, že máte menšie priestory, môžete si chodbu skrášliť aj malou drobnosťou na stenu. Ideálne vo farbe zariadenia. Inšpirovať sa môžete aj z nášho výberu dekorácií na dvere. Kde nájdete aj drevený ornament s nápisom Vitajte.

Kuchyňa ako kulinárske ale aj umelecké centrum domu

Moderné kuchyne vieme skrášliť všemožnými doplnkami. Máte kvalitné utierky, chňapky, stojany alebo taniere? Ak áno, nebojte sa ich ukázať. Bola by škoda, aby boli zatvorené v šuplíku.

Zdroj: pixabay.com

Niektorí zabúdajú na dekorácie v kuchyni a to je škoda. Priestor môžu príjemne skrášliť koreničky, držiaky na servítky, obrus alebo štýlové podsedáky na stoličky.

Ak pijete kávu alebo čaj, spravte si z tohto denného rituálu dizajnový prvok. Pekný čajový set či podložka pod pohár môže byť ozdobou nielen vašej kuchyne, ale aj obývačky.

Drevená podložka pod pohár - Štvorlístok Drevená podložka pod pohár - Štvorlístok
4
Drevené podložky pod pohár
(0)
3,10 €

Muži sa potešia pekným držiakom alebo boxom na víno a pivo. V žiadnej kuchyni by nemali chýbať nástenné hodiny. Na výber máte z mnohých tvarov. Farebné odtiene priestor oživia, avšak nezabúdajme, aby nám farby ladili.

Vhodné dekorácie do spálne

V spálni si vytvorte príjemné moderné prostredie, kde sa vám bude dobre nielen zaspávať, ale sa tam aj radi zobudíte. Je to miesto, kde si máte oddýchnuť a nabrať energiu do nového dňa. Intímnosť zvýraznite sviečkami a malými lampami.

Vhodnou dekoráciou je aj Strom života symbolizujúci predkov, rodinu a plodnosť. Avšak pozor na množstvo doplnkov. Riaďte sa pravidlom - všetkého moc škodí.

Osobitnou kategóriou sú obliečky. Ak chceme, aby boli pekné a zároveň aj praktické, mali by sme si dať pozor na výber materiálu. Vždy je lepšie si obliečky ohmatať v obchode. Nezabúdajme, že by mali byť príjemné na dotyk, veď v nich strávime každý deň aspoň 8 hodín.

Efektívnym riešením sú aj prehozy na posteľ. Zvolením vhodnej farebnej kombinácie so stenami a poduškami vytvoríme uhladený priestor. Prehoz slúži zároveň ako ochrana posteľnej bielizne, ak si len tak poobede poleňošíme.

Obývacia izba ako srdce domácnosti

Moderná obývačka je miestom, kde sa stretávate s priateľmi, známymi a rodinou. Na čom by sme si mali dať záležať pri zariaďovaní je sedačka, ktorá vždy upúta. Priestor pekne osvetlia taktiež dizajnové lampy.

Vhodnými doplnkami sú závesy, ktoré by však nemali byť príliš krátke ani príliš dlhé.

Na veľké steny neváhajte použiť obraz, fotku, plagát alebo si zvolíte vhodný citát, ktorý vás najviac vystihuje a stotožňujete sa sním. Inšpiráciou môžete získať aj z nášho výberu najlepších citátoch o rodine, domove a deťoch. Vhodná je aj iná drevená dekorácia na stenu.

Ste fanúšikom kníh a radi čítate? Výborne! Spravte si čítací kútik s pohodlným kreslom, lampou a poličkou. Časopisy a knihy nielenže poslúžia ako dekorácia, ale vyriešite aj problém s večne povaľujúcou sa tlačou.

Atmosféru čítacieho kútika, dobrej knihy a útulného prostredia môže zvýrazniť mandala, ktorú používa mnoho kultúr. 

Vytvorte z kúpeľne miesto pre oddych a relax

Vybavenie kúpeľne by mali byť nielen pekné, ale aj funkčné. Do modernej kúpeľne vašich snov sa snažte vniesť svojho ducha. Kúpeľňa sa stala miestom, kde okrem hygieny aj radi relaxujeme.

Koberce vyberajme starostlivo, aby boli príjemné na dotyk. Nič nie je príjemnejšie ako keď vyjdeme z vane a cítime príjemne huňatý koberec. Na výber máme z mäkkých podložiek či masážnych koberčekov. Použitím koberca nepôsobí prostredie sterilne a chladne.

Poobzerajte sa aj po štýlových regáloch, policiach a odkladacích priestorov. Uteráky nemusia byť uložené v komínoch a toaletný papier nemusí len tak ležať na polici. Pohrajme sa s fantáziou a inšpirovať sa môžeme aj na internete.

Zdroj: pixabay.com

Romantickú atmosféru vo vani navodia svietniky. Predstavte si dlhé zimné večery v kúpeľni, kde svietia iba sviečky, horúci kúpeľ a plná vaňa peny. Ideálny večer na zrelaxovanie po namáhavom týždni.

Kefky so zubnou pastou nemusia byť len tak v poháriku. Skúsme sa poobzerať po dizajnových doplnkoch, ktoré skrášlia celú kúpeľňu. Určite nájdeme aj vhodné držiaky a dávkovače na mydlo.

Ak ste si nevybrali peknú policu na uteráky alebo máte nedostatok miesta, môžete sa poobzerať aj po košoch. Uteráky a osušky vyzerajú štýlovo, ak sú v prútenom alebo kovovom koši.  

Rovnako aj z obyčajného koša na prádlo môžeme spraviť štýlovú záležitosť. Stačí, ak sa pohráme s materiálmi. Ak ste trocha zruční, môžete si spraviť kôš aj sami zo starých kusov železa poprípade dosiek. Dokonca ak drevo vhodne natriete, dosiahnete vintage štýl.

Samozrejme nesmieme zabudnúť na zrkadlo. Pri výbere uprednostnite skôr väčšie rozmery. Zrkadlo by malo byť nielen pekné, ale malo byť plniť aj praktickú funkciu.

A ako zariadiť detskú izbu?

Ako rodičia by sme radi svojim ratolestiam splnili všetky ich túžby a plány. Chceme aby sa deti tešili a radi strávili čas vo svojej izbe. Aj tu však platia isté pravidlá, ktoré by sme mali dodržiavať.

Detská izba má byť spálňou, herňou a pracovňou zároveň. Na tieto pravidlá myslime už pri samotnom nákupe nábytku. Rozdelenie do zón vytvára funkčný priestor, ktorý by mal žiariť farbami.

Pri okno sa snažme umiestniť pracovnú zónu. Za stolom strávi dieťa značnú časť času a to sa môže odzrkadliť aj na zraku. Záležať si dajme aj na výzdobe nech sa vaša ratolesť dobre cíti aj v tomto ich  malom „pracovnom“ prostredí.

V oddychovej časti môžeme použiť koberec. Čo by určite nemalo chýbať je množstvo odkladacích priestorov pre hračky. Myslime aj na to aby dieťa malo dostatok priestoru a nič mu v hraní neprekážalo.

Pri nákupe postieľky nešetrime na matraci, ktorý okrem toho, že vydrží viac rokov, zabezpečí aj kvalitný spánok. K lepšiemu zaspávaniu v detskej izbe môže pomôcť aj malá lampička.

Mýty a fakty o zariadovaní a bytových dekoráciách

Existuje viacero zaužívaných názorov pri zariaďovaní bytov a domov, ktoré sa však nie vždy zakladajú na pravde.

 • Dekorácie do bytu sú drahé – V prvom rade by ste si mali stanoviť rozpočet a podľa toho vyberať. V dnešnom online svete si viete vybrané doplnky porovnať na rôznych stránkach a vybrať tie najlacnejšie. Pekná dekorácia nemusí byť vôbec drahá. Stačí len nájsť to, čo sa vám páči.
 • Stropy by mali byť biele – bielou síce nič nepokazíte, no nemusí sa vždy hodiť do každej miestnosti. Biela môže dokonca pôsobiť rušivo ak v miestnosti nepoužijete žiadnu inú farbu.
 • Vhodne zvolený farebný odtieň dokáže stropy zvýšiť či naopak znížiť. Teplejšie farby znižujú príliš vysoké stropy. Ak chcete naopak vzbudiť ilúziu vyšších stropov, mali by ste ísť do chladnejších farieb ako modrá, zelená či hnedá.
 • Všetko sa musí dokonale zhodovať – doba jednofarebného vzhľadu už skončila. Ak vsadíte na jednotvárnosť, riskujete, že interiér sa vám rýchlo zunuje. Môžete použiť viacero štýlov a nebojte sa byť odvážni.
 • Vždy by ste mali byť trendy – skúste sa inšpirovať na sociálnych sieťach ako napríklad Pinterest. Nájdite si, čo vás vystihuje a čo sa vám páči. Nemusíte byť za každú cenu moderní.
 • Inšpirácia je fajn, avšak nemali by za nás rozhodovať iní. Do svojho bývania vnášajte trendy iba tie, ktoré sa vám skutočne páčia. Nebojte sa byť prvými, ktorí nejaký prvok použijú.
 • Vyhnite sa kovom – časy, keď sa kov nepoužíval, sú už preč. Medené či zlaté odtiene pôsobia hrejivým dojmom. Nebojte sa ani čiernych kovových dekorácií. V prípade industriálneho štýlu sa to priam žiada. Príjemne pôsobia aj strieborné farby.
 • Pri zariaďovaní sa musíme sústrediť iba na jeden kus nábytku – kľudne môžeme vyzdvihnúť viac kusov pekných kusov nábytku. Prečo by sme mali pohovku v obývačke uprednostniť pred pekným krbom alebo starožitným obrazom?
 • Ak sa zameriame na viac zaujímavých objektov v miestnosti, môžeme docieliť, že nás miestnosť na dlhšie zaujme a nestane sa rýchlo opozeranou.
 • Nábytok musí byť pri stene – tento mýtus častokrát aplikujeme automaticky. Pri zariaďovaní máme potrebu „uzemniť“ každý kus nábytku o stenu. Typickým príkladom je sedacia súprava. Tá už nemusí byť striktne pri stene,uviedla dizajnérka Lindsay Agnew pre web StyleAtHome. Vo veľkých obývacích izbách vieme umiestniť sedačku tak aby bola prístupná z každej strany. Aj výrobcovia už myslia na tieto trendy a prispôsobujú tomu svoje produkty. Ak chceme zapracovať do priestoru plávajúci nábytok mali by sme si to dôkladne zvážiť a premyslieť od začiatku. Keďže to vyžaduje veľa času a úsilia, ľudia volia jednoduchšiu cestu a umiestňujú ho pri stene. No ak sa vám podarí dať niečo do priestoru, výsledok ocení nejedna návšteva.
 • Neutrálne farby sú fádne – nemusí to byť vždy tak. Pri správnom použití bielej a béžovej vieme docieliť pútavý priestor. Ak sa už rozhodneme použiť v miestnosti iba jednu farbu skúsme to niečím oživiť a dodať priestoru iskru.   

Ako využívať ročné obdobia a sezónne ozdoby do domu

Ak sme už zvládli vyzdobiť si svoje vysnívanie bývanie podľa predstáv, mali by sme z času na čas priniesť do bývania malú zmenu. Ak zachováme celoročný vzhľad riskujeme fádnosť, ktorá sa časom môže zunovať.

Nerobte si domáce prostredie sterilné a celoročne fádne. Prispôsobujte vašu výzdobu sviatkom. Najočakávanejšie sviatky sú koncom roka kedy si vkusne vyzdobuje každá rodina svoje bývanie. Použiť sa dajú rôzne vianočné dekorácie s ktorými si spríjemníte sviatky.

Nepodceňujme ani jeseň, ktorá je plná farieb. Toto ročné obdobie je vhodné na výrobu kytíc z listov a prírodných vencov. Práve v tomto čase môžeme začať s prípravami na advent.

Jarným symbolom je Veľká noc. K nej neodmysliteľne patria vajíčka, zajace a malé kuriatka. V prírode sa všetko prebúdza. Krásne kvety má Zlatovka prostredná ľudovo nazývaná aj Zlatý dážď.

Doprajeme si častejšie doma čerstvé kvety, vymeňme fotky v obrazoch alebo si spravme radosť nákupom malých drobností. Oživíme tak priestor a udržujeme ho tak stále vo sviežom duchu.

Nezabúdajte, že spomínané pravidlá a rady môžete uplatniť nielen pri zariaďovaní vlastného domu, ale aj pri nákupe darčekov do nového bytu pre známych a priateľov.

Zdroje: