MANDALA v hodnote 15,9 € ako DARČEK.

Nakúpte u nás aspoň za 20 € a získajte exkluzívne mandalu zadarmo. Platí len do vypredania zásob.

Rozprávkové Vianoce vďaka moderným dekoráciám
Zaujímavosti

Rozprávkové Vianoce vďaka moderným dekoráciám

Vianoce. Veľa ľudí sa pri tomto slove pousmeje a predstaví si voňavé mandarínky, veľa jedla, ničnerobenie či sledovanie otrepaných rozprávok a filmov. Áno, tých filmov,  ktoré nám musia znieť, aj keď len ako podklad pri zdobení vianočného stromčeka.

Všeobecne je známe, že na svete existujú len dva typy ľudí – ľudia s citom pre dekorácie, ktorí sa zamýšľajú nad zladením vianočných doplnkov už koncom augusta a potom je tu druhá skupina, ktorá vytiahne z pivnice starú krabicu s nápisom „vianočné“ a len opráši staré gule, reťaze a spokojne prežije vianočné sviatky bez ujmy na peňaženke. Spoločne sa preto pozrieme na súčasné trendy vo vianočných dekoráciách a možno prídeme na skryté dizajnérske vlohy, ktoré driemu v každom z nás.

V tomto článku sa dočítate:

Adventné dekorácie do domu

Príprava na vianočné sviatky začína zapaľovaním štyroch sviečok na adventnom venci, ktorý niektorí ľudia ani nezapaľujú, aby nemuseli na ďalší rok kupovať nový. Nezahltiť byt „zbytočnosťami“ je v tejto dobe veľmi moderné a trendy, no na druhej strane, venček sa nedá opatrovať naveky. Na internete nájdeme množstvo vtipných nápadov na „zapálenie štyroch sviečok“ - napríklad zapaľovanie horákov na sporáku alebo veľmi ekologické riešenie – dekorácie z nevyužitých kahancov, ktoré nám ostali po nedávnych „Dušičkách“.

Momentálne je v obchodoch veľmi pestrý výber najrôznejších adventných dekorácií, no i po dlhých desaťročiach stále vedú klasické okrúhle vence so štyrmi sviečkami. Líšia sa však najmä rozložením sviečok, veľkosťou či druhom použitého materiálu. Svoje prvenstvo si stále drží živá čečina, ktorá navodzuje tú správnu vianočnú atmosféru a ľudia nedajú na túto klasiku dopustiť. Jedinou nevýhodou je však „jednosezónne využitie“ a istá miera neporiadku, ktorá však ku živým materiálom patrí.

Adventný kalendár so 4 sviečkami
Zdroj: pixabay.com

Ako jednoducho vyrobiť adventný veniec na stôl

Vyrobenie handmade adventného venca nie je náročná záležitosť a bude k nemu potrebná len istá dávka citu pre detail a všetko ostatné sa dá zohnať v obchodoch. Pre rýchlejšiu verziu adventného venca sa dá využiť aj trik s dekoračnou miskou, kde umiestnime štyri sviečky a okolo nich doladíme vianočné dekorácie podľa nášho vkusu. Môže ísť napríklad o nevyužité vianočné gule, šišky či pečené medovníčky.

Adventný kalendár so 4 sviečkami v sklenenej miskeZdroj: pixabay.com

Adventný kalendár ako (ne)tradičná vianočná dekorácia

K adventným dekoráciám jednoznačne patrí aj adventný kalendár, ktorý nám deň po dni oznamuje, že Štedrý deň sa blíži. Nemyslíme tým čokoládový kalendár pre deti, ale rôzne variácie dekoratívnych kalendárov – drevené, látkové či vo forme pečených medovníkov, ktoré si ozdobíme číslami. Kreativite a predstavivosti sa medze nekladú a podobný adventný kalendár si vieme vytvoriť aj sami doma.

Kreatívne môžeme využiť aj staré ponožky s vianočným motívom, ktoré môžeme naplniť dobrotami a navešať ich pomocou štipcov na lanko. Potom už je to len na našej kreativite, kde dekoráciu umiestnime – najčastejšie sa však využíva priestor pri krbe alebo na prázdnej stene.

Ako ozdobiť vianočný stromček

Zdobenie vianočného stromčeka, počúvanie vianočných kolied a popritom degustácia napečených vianočných koláčikov je najkrajšia aktivita, ktorú môže rodina spolu počas Vianoc robiť. Samozrejme, ak si odmyslíme hádky ohľadom umiestnenia, množstva či farby použitých vianočných ozdôb. Samozrejme, že každý máme iné predstavy o „dokonalom“ vianočnom stromčeku, no z tradícií vyplýva, že o vzhľade stromčeka rozhoduje vždy mama. História tohto faktu začína v mojom detstve, kedy ma moja mama nechala prvýkrát ozdobiť vianočný stromček a ráno som ho našla prezdobený úplne inak. Vtedy som pochopila, že pokiaľ bude vianočný stromček v dome mojej mami, ozdobí si ho podľa seba. Vždy.

Ozdobený vianočný stromček v kochlíkuZdroj: unsplash.com

Postup pri ozdobovaní vianočného stromčeka nie je jednotný – niektorí začínajú svetielkami, iní najskôr začnú reťazami či mašličkami. Vo väčšine prípadov však ľudia nemajú premyslenú „stratégiu“ a začína sa vianočnými guľami, až kým sa nedostaneme na dno krabice a nezistíme, že nám počet nevystačí na celý stromček. A začína druhá fáza – ozdobovanie vianočného stromčeka len z jednej strany, samozrejme, platí to len v prípade, že stromček máme umiestnený pri stene.

Odporúča sa preto zvoliť na zdobenie istú postupnosť – začnite zdobiť špirálovito alebo šachovnicovo, aby vianočné dekorácie dostali rovnomerné rozmiestnenie a aby žiadna vetvička neostala „na ocot“. Pravidlom však nie je ani zbytočné prezdobovanie a aj pri vianočnom stromčeku platí zlaté pravidlo - „menej je niekedy viac“. Nejde o to, ukázať všetky vianočné gule, ktoré máme doma, ale ak ide o vkus jednotlivca, „proti gustu žiaden dišputát“.

Po vyčerpaní prísloví k tejto tematike sa pozrieme na vianočné doplnky, ktoré môžeme využiť na ozdobenie vianočného stromčeka. 

Drevená vianočná guľa a stromček s vlastným textom

Kúpiť vianočné gule s vlastným menom

Vianočná guľa s vlastným menom Vianočná guľa s vlastným menom
+ 4
Vianočné gule s menom
(1)
5,50 €
Vianočná guľa s menom
+ 4
Vianočné gule s menom
(0)
5,50 €
Vianočná guľa na stromček s menom Vianočná guľa na stromček s menom
+ 4
Vianočné gule s menom
(2)
5,50 €
Drevená vianočná guľa s menom Drevená vianočná guľa s menom
3
+ 4
Vianočné gule s menom
(8)
5,50 €

Najnovším trendom sú vianočné gule s menom, ktoré sú dostupné aj v zlatej farbe.

Väčšina domácností volí pri zdobení klasickú rovnicu – ak mám vymaľovanú obývačku na zeleno, nemôžem dať modré ozdoby. Každý človek má v sebe istú dávku reflexie a dokonca aj muži, ktorí majú problém s rozoznaním lososovej a ružovej, vedia objektívne zhodnotiť, aká farba je pre vianočný stromček vhodná.

Ozdobený vianočný stromček spolu s darčekmi
Zdroj: pixabay.com

Medzi stálice farieb jednoznačne vedú zlatá a strieborná, ktoré sa každý rok vymieňajú v rebríčku obľúbenosti. Ľudia neradi experimentujú a preto tieto dve farby nikdy nič nepokazia. Veď všetko, čo sa ligoce a odráža svetlo, je na Vianoce prípustné. Ak chceme držať krok s dobou, mali by sme vyskúšať však aj také variácie, ktoré nie sú v našich končinách bežné – napríklad zladiť snehobiely vianočný stromček s bielymi ozdobami. Nemusí to byť nuda, stačí sa zamerať na detaily. Správne zladené jemné doplnky môžu úplne zmeniť aj celkový dojem zo „všednej obývačky“. Farebným trendom pre tento rok sú jednoznačne jemné pastelové farby, ako napríklad staroružová, tyrkysová či béžová. Pridaním pár vianočných gúľ v tejto farbe na biely stromček, ktorý je dozdobený napríklad perím a jemnými svetielkami s chladnejším bielym svetlom, docielime moderne vyzerajúci a predsa rozkošný stromček.

Pár rokov dozadu k nám prišiel ekologický trend s rôznymi látkovými hračkami a drevenými dekoráciami na vianočný stromček. V tejto dobe si môžeme na stromček zavesiť čo len chceme. Či už ide o klasiku – medovníčky, tradičných drevených luskáčikov, anjelíkov, prípadne do neho zakomponovať umelé vianočné ruže či veľké mašle jednej farby, ktoré efektívne zaplnia väčšiu plochu stromčeka.

Tradičné drevené vianočné ozdoby na stromček

Kúpiť tradičné drevené ozdoby

Vianočné gule Betlehem - Set (4ks) Vianočné gule Betlehem - Set (4ks)
+ 4
Vianočné gule na stromček
(0)
5,80 €
Veľká vianočná guľa - Pastier Veľká vianočná guľa - Pastier
+ 4
Vianočné gule na stromček
(0)
1,30 €
Vianočná guľa - Traja králi Vianočná guľa - Traja králi
1
+ 4
Vianočné gule na stromček
(0)
1,30 €
Vianočná guľa - Betlehem Vianočná guľa - Betlehem
+ 4
Vianočné gule na stromček
(0)
1,30 €
Guľa na stromček - Vianočný Betlehem Guľa na stromček - Vianočný Betlehem
+ 4
Vianočné gule na stromček
(0)
1,30 €
Vianočná guľa na stromček - Svätá rodina Vianočná guľa na stromček - Svätá rodina
2
+ 4
Vianočné gule na stromček
(1)
od 1,10 €

Ďalšou „klasikou“ v zdobení je jednoznačne kombinácia červenej a iných farieb, predovšetkým zlatej či zelenej. Zeleno-červené spojenie trochu zaváňa inšpiráciou zo západu, no to nič nemení na fakte, že každá domácnosť už minimálne raz zdobila stromček do týchto farieb.

Netradičný vianočný stromček 

Medzi horúce novinky ohľadom umiestnenia vianočného stromčeka patrí minimalizmus. V tejto dobe chce každý človek v prvom rade ušetriť. Nie len peniaze, ale najmä čas a miesto. Preto je moderné si stromček napríklad nalepiť, pribiť alebo zavesiť na stenu.

Minimalistický drevený vianočný stromček zavesený na stene
Zdroj: https://thegreenhubonline.com/2018/12/11/easy-eco-friendly-diy-christmas-tree/

V obchodoch možno nájsť aj niečo ako vešiaky v tvare vianočného stromčeka, na ktorý si viete rýchlo navešať potrebné množstvo vianočných ozdôb, alebo možno kúpiť už aj holografické stromčeky, ktoré nám na stenu prenesú obraz vianočného stromčeka. Áno, nie je to ono, avšak technológie sú v tejto dobe o pár krokov dopredu pred ľudským chápaním.

Handmade vianočné dekorácie

Ak patríte medzi trpezlivého človeka, ktorý ovláda aspoň základy ručných prác, táto časť je venovaná vám. Ak máte doma základné veci k príprave vianočných dekorácií, dokáže vám to ušetriť pár eur, ktoré viete minúť napríklad na darčeky. Nekonečný príbeh. Ak chcete ušetriť úplne, môžete venovať takýto domáci výrobok členovi rodiny a následne ho využiť niekde v byte. Samozrejme, odporúča sa vynechať z tohto obdarúvania malé deti, nakoľko by sa nemusela dostaviť žiadúca reakcia.

Drevená menovka na vianočný darček

Kúpiť menovky na darček

Menovky na darček
(0)
0,80 €
Menovky na darček
(0)
0,80 €
Menovky na darček
(1)
0,80 €

Vlastnoručná výroba vianočného venca

K výrobe vianočného venčeka, ktorý si môžeme umiestniť na dvere či na stôl budeme potrebovať iba: 

  • zopár nevyužitých vianočných gúľ
  • čečinu
  • taviacu pištoľ 
  • polystyrénový kruh

Gule môžeme podľa potreby rozpoliť alebo ich aj farebne kombinovať. Netrvá to viac ako 15 minút, kruh oblepíme čečinou, následne dekorujeme gule a hotový výrobok je na svete. Môžeme použiť aj rôzne zlaté, biele či farebné spreje a kraje čečiny zľahka nastriekať. Výsledný efekt je úžasný. 

Ručne vyrobený vianočný veniec
Zdroj: pixabay.com

Ako vyrobiť mašlu na vianočný stromček

Výroba handmade mašlí je trošku obtiažnejšia záležitosť, najmä pre ľudí s nízkym prahom trpezlivosti, takže sa odporúča to, čo pri všetkých činnostiach. Skúšať, skúšať a skúšať, až kým sa to nestane takou prirodzenou činnosťou, ako skladanie trička. Prvé mašle budú trošku nepodarené, no aj tie sa dajú využiť – napríklad ju môžeme niekomu venovať nalepenú na darčeku, ktorý si nájde pod vianočným stromčekom. Nemusí vedieť, že je to druhotriedny odpad, ktorý mal skončiť v koši a vám bolo ľúto minutej látky. Ak však chceme ušetriť čas a nervy, môžeme vytvoriť na stromčeku obyčajné mašličky, aké robíme na topánkach a využiť na to môžeme rôzne látky s vianočným motívom.

Vianočná mašla na stromčeku
Zdroj: pexels.com

Pokiaľ si ale želáme premyslenejšie mašle, odporúčame sa držať návodu na videu:

Kreatívne vianočné gule a ozdoby nielen pre deti

Bezpečné a tvorivé vianočné gule sa dajú ľahko a rýchlo vyrobiť vďaka dreveným výrezom a fixkám. Takáto zábava je vhodná pre deti aj dospelých. Drevené výrezy na vianočné ozdoby sú lacná záležitosť a detom pri nich nehrozí žiadne riziko - máte istotu že sa nerozbijú. Bola by škoda nevyužiť kreativitu detí na takéto netradičné zdobenie a navyše všetok čas strávení v predvianočnom období zo svojimi ratolesťami sa počíta! Ideálne prostredie na zistenie vysnívaného darčeka, ktorý by si radi našli pod stromčekom. 

Drevené ozdoby na stromček v podobe šablón, ktoré sa dajú maľovať
Tip na zábavu pre celú rodinu: Drevené výrezy a šablóny

Kúpiť drevené výrezy na domaľovanie:

Ozdoby na maľovanie
(0)
0,70 €
Ozdoby na maľovanie
(2)
0,70 €

Dospelý môžu takéto drevené ozdoby, skrášliť servítkovou metódou, stále sú to veľmi moderné a vkusné doplnky na stromček.

S deťmi sa výborne robia aj tkz. „fejkové medovníčky“, ktoré sú veľmi jednoduché na prípravu a môžete sa pri nich aj kreatívne vyžiť.

Ingrediencie: hnedý penový papier (kúpite ho v bežnom papiernictve), biela farba (môže byť na textil) a tenký štetec. Ak si chcete postup ešte zjednodušiť, môžete použiť aj bielu fixku na textil. Na hnedý papier si predkreslíte rôzne tvary, odporúčam použiť formičky, ktoré používate pri pečení. Predkreslené tvary si vystrihneme a začneme na ne kresliť. Kreslíme podľa fantázie – ja napríklad uprednostňujem takéto zdobenie, nakoľko pri medovníčkoch strácam nervy pri roztekajúcej sa poleve a podobných incidentoch. Konečný výrobok necháme vyschnúť a prepichneme tradičným háčikom. Na stromčeku tieto „perníčky“ vyzerajú ako pravé a ako bonus – sú dokonalo ozdobené.

Perníkové vianočné ozdoby na stromček

Tradičné Vianoce

Každý aspoň raz v živote zažil atmosféru tradičných Vianoc, napríklad u starých rodičov. Atmosféra Vianoc na dedine je magická, aj keď pre dnešnú mládež možno nepochopiteľná. Stromček visí zo stropu, je ozdobený striedmo (väčšinou tam nájdeme slamené ozdoby či sušené ovocie), na stole sú základné veci ako taniere, nejaká tá kapria šupinka, prekrojené jabĺčko a mnoho dobrôt, ktoré niektorí ani nemajú šancu poznať. Typické pre stolovanie sú tradičný vianočný šalát, vyprážané podkovičky z kapra, tri druhy polievok a po výdatnej večery sa svorne kráča do miestneho kostola. Súčasne populárneho lososa s fit šalátom z bieleho jogurtu tu hľadať asi márne a nepochodíte ani s americkými koledami. Takéto Vianoce majú jednu veľkú prednosť – pri stole, v kruhu svojej rodiny sa človek upriamuje na duchovné hodnoty, ako na tie materiálne. Nejde tu o množstvo darčekov, ktoré budú pod stromčekom (aj keď v tomto prípade by to bolo celkom náročné, nakoľko stromčeky visia z stropu).

Tradičné vianočné ozdoby na stromček - jabĺčko, luskáčik a anjel

Kúpiť tradičné drevené ozdoby

Vianočná dekorácia - Anjel  Vianočná dekorácia - Anjel
2
+ 4
Ozdoby na stromček
(3)
od 1,10 €
Tradičná vianočná postavička - Luskáčik Tradičná vianočná postavička - Luskáčik
1
+ 4
Vianočné figúrky
(0)
1,40 €
Tradičné vianočné ozdoby - Luskáčik a Jabĺčko Tradičné vianočné ozdoby - Luskáčik a Jabĺčko
1
+ 4

Keď sa posunieme o pár rokov, moderný retro štýl vládol v každej domácnosti. Moja babka mala vždy jeden malý stromček v obývačke na skrinke , ktorý bol ozdobený rôznymi farebnými salónkami. Špirálovito sa cez živú čečinu ťahala vianočná reťaz a vtedy platilo pravidlo, že čím viac farieb, tým bol stromček modernejší. Na konci vetvičiek nesmeli chýbať umelé sviečky alebo prskavky, ktoré sa čas od času chytili a vtedy celá rodina svorne hasila drobný požiar.

Prírodné Vianoce = moderné Vianoce

Svet momentálne rozoberá otázky ohľadom ekológie a veľmi populárne dekorácie, ktoré budú tento rok trendy sú hlavne prírodné, neopracované materiály – šišky, vetvičky či rôzne slamené alebo drevené ozdoby. Dalo by sa povedať, že sa vraciame v čase a berieme si inšpirácie z tradičných vianočných dekorácií, z ktorých neostáva takmer žiadny odpad, prípadne je rýchlo rozložiteľný. 

Čo sa týka dekorácií na stôl, tento rok budú v kurze látkové či drevené podnosy, do misky môžete „pohádzať“ šišky, zvyšky farebných gúľ, ktoré už nezvýšili na vianočný stromček a bude to pôsobiť veľmi moderne.  Ideálnu atmosféru vianoc viete navodiť dreveným Betlehemom, alebo malou vianočnou dedinkou, ktorú možete rozložiť na parapetu okna alebo na stôl.

Moderný vianočný stromček bude charakteristický najmä minimalizmom. Tento pojem nás bude pravdepodobne sprevádzať vo všetkých oblastiach nášho života, aby sme aspoň malými gestami odľahčili našu planétu od zahltenia odpadmi. Vianočný stromček bude dominantou najmä pre svoju farbu – ešte stále sú moderné biele stromčeky a doplnky sú k nemu vyberané citlivo a vkusne. 

Vianočná výzdoba exteriéru a interiéru 

Nie každá domácnosť musí vyzerať ako z amerických filmov – na streche Santa, z okna na rebríku Santa, na dvore svietiace sane so zapriahnutými sobmi alebo 569 km svetielok na dome. Moderné je pôsobiť minimalisticky, pompéznosť by sme si mali šetriť.

Aktuálne stačí na dvere zavesiť jednoduchý vianočný venček, ktorý si vieme vyrobiť, ale dá sa kúpiť veľmi veľa druhov, ktoré ulahodia rôznym vkusom.

Drevená vianočná hviezda - Dekorácia

Kúpiť drevený betlehem

Drevený Betlehem v tvare hviezdy Drevený Betlehem v tvare hviezdy
3
+ 4
Drevené dekorácie na dvere
(4)
8,70 €
Vianočný Betlehem Vianočný Betlehem
+ 4
Vianočné dekorácie
(1)
11,30 €
Drevený Betlehem pod stromček Drevený Betlehem pod stromček
+ 4
Vianočné dekorácie
(2)
15,20 €

Pri zdobení exteriéru sa môžeme odviazať, no vo väčšine prípadov sa nám namiesto pochvalného uznania dostane len ohovárania od závistlivých susedov. Menej je niekedy viac a to patrí aj pri vianočných dekoráciách. Ak neviete utíšiť vaše „gýčové“ ja (v tomto prípade gýč nie je nadávka), skúste váš počet vždy vydeliť dvomi. Ak chcete dať okolo vášho domu štyroch Santa Clausov, dajte tento rok pre zmenu len dvoch. Namiesto desiatich nastriekaných vločiek na okno, dajte len päť. Oceníte to najmä pri umývaní. A nemusíte sa vôbec báť, že by vás susedia ohovárali, že tento rok na dekorácie nemáte peniaze. Vy ste vlastne len moderní.

Interiér sa riadi tým istým pravidlom – nemusíte vystaviť všetky dekorácie, ktoré ste si počas rokov nazbierali. Úplne postačí svietnik na parapetu, adventný kalendár z pančúch zavesiť na viditeľné miesto, do rohu izby decentne ozdobený vianočný stromček, na stôl ikebana alebo vianočná ruža a vianočná obývacia izba je hotová.

Drevený vianočný veniec na dvere

Kúpiť drevené vianočné vence

Vianočný veniec na dvere - Veselé Vianoce Vianočný veniec na dvere - Veselé Vianoce
1
+ 10
Vianočné vence na dvere
(0)
od 14,20 €
Drevený jeleň v gule na dvere Drevený jeleň v gule na dvere
2
+ 4
Drevené dekorácie na dvere
(1)
9,30 €
Vianočný jeleň na dvere - Veselé Vianoce
1
+ 1
Drevené dekorácie na dvere
(2)
10,90 €

Takže zlatým pravidlom tohtoročných Vianoc bude najmä minimalizmus a ekológia. To však neznamená, že máte sedieť v prázdnej izbe s jednou vetvičkou čečiny. Skúste staviť na vkusnosť a najmä berte na vedomie skutočnosť, že ak si kúpite nadčasový kúsok, môžete ho s malými obmenami využívať dlhší čas. Ak si zoberiete aspoň pár rád k srdcu, budete sa môcť sústrediť na šťastné chvíle s vašou rodinou bez toho, aby vás strašili vianočné nočné mory už v auguste.

Šťastné a veselé Vianoce v kruhu rodiny vám želá DUBLEZ.