Ako naplánovať svadbu a na nič nezabudnúť
Svadba

Ako naplánovať svadbu a na nič nezabudnúť

Milé nevesty, zažili ste si ten jedinečný pocit a boli ste požiadané o ruku. Užite si tento moment, pochváľte sa kamarátkam, rodine a známym. Oslávte to a teraz sa pripravte na krst ohňom: naplánovanie svadby do roka a do dňa!

Plánovanie svadby odporúčame hneď po zásnubách! Možno sa vám zdá, že máte ešte čas, ale ak chcete v pokoji a pohode prežiť celú svadbu, nesmiete na nič zabudnúť. 

V našom článku sa dočítate: 

Rozpočet! Kde na svadbu vziať financie?

Stanovte si rozpočet v rámci svojich možností a schopností. Odkladajte s partnerom peniaze na spoločný sporiaci účet a stanovte si sumu, ktorú by ste radi našetrili (odporúča sa odkladať 10 až 20% vašich financií). Malá svadba sa dá hravo zorganizovať aj do 2000 eur. Mnoho mladých párov si v dnešnej dobe financuje svadbu samo, takže už dávno neplatí, že svadbu musia zaplatiť rodičia. Správnym šetrením sa viete dostať na rozumnú sumu za celú svadbu tak, aby vás finančne nezruinovala. 

Zdroj: unsplash.com

Vytvorte si zoznam svadobných hostí. 

Treba si uvedomiť, že svadba je predovšetkým o vás a neni nutné pozvať bratrancovu tetu s piatimi deťmi z tretieho kolena, aj keď ju váš obľúbený bratranec už dva roky nevidel a vy dokonca nikdy. Do zoznamu hostí zaraďte najbližšiu rodinu a ľudí, ktorých vy túžite na svadbe mať! Pokiaľ máte približnú predstavu o veľkosti vašej svadby a viete, koľko ľudí chcete pozvať, nebude problém vybrať veľkosť sály. Klasicky sa kapacita sál pohybuje medzi 40 a 70 ľudí. Pokiaľ ste z veľkej rodiny, treba nájsť vhodné miesto, ktoré znesie prípadný vyšší počet hostí.  

Vieme začo, vieme koľko, ale, kde?

Ak máte vysnívané miesto, kostol, hotel alebo reštauráciu, treba si uvedomiť, že bývajú vybookované aj na rok dopredu! To isté pravidlo platí aj o najlepších dj-och a fotografoch/kameramanoch, ktorých si rozoberieme nižšie. Nebojte sa im zatelefonovať a informovať sa. Nenechávajte si to však na poslednú chvíľu, aby vám nejaká iná nevesta nevyfúkla váš vysnívaný dátum. Dátum si môžete stanoviť náhodne, ale čoraz častejšie je v trende dodať dňu istú symboliku čísiel. Prípadne dátum, ktorý pre vás dvoch niečo znamená. Napríklad dátum zoznámenia! Je to váš deň, nebojte sa byť originálna a vyberte si svoj dokonalý dátum svadby!

Rozošlite pozvánky na svadbu!

Keď máme približnú predstavu o počte hostí, prichádza najpríjemnejšia časť. Pošlite pozvánky v predstihu, aby sa každý vedel zariadiť. Pýtajte sa hostí, s kým prídu, aby ste vedeli zaradiť aj ich prípadných partnerov do zoznamu a vytvorili im menovky a našli vhodné miesto na sedenie. Nezabudnite rozposlať pozvánky aspoň mesiac dopredu.

Keď sa neviete rozhodnúť, aký text by bol najvhodnejší, inšpirujte sa týmito tipmi na texty svadobných oznámení.

Tip: Viete o tom, že vaša pozvánka najčastejšie skončí na chladničke? Buďte jeden krok popredu a pošlite pozvánku – magnetku!

Drevená svadobná magnetka - Pozvánka srdce Drevená svadobná magnetka - Pozvánka srdce
1
Drevené pozvánky a magnetky na svadbu
(0)
od 1,40 €
Drevené pozvánky a magnetky na svadbu
(0)
od 1,40 €
Drevené pozvánky a magnetky na svadbu
(0)
od 1,40 €

Kameraman na svadbu vs. svadobný fotograf – jasný víťaz.

Pri výbere fotografa sa odporúča staviť na recenzie a kvalitu. Určite by ste neradi chceli po svadbe zhodnotiť, že máte 6 dobrých fotiek a vaša sestranica spravila lepšie fotky s mobilom. Ak sa rozhodujete medzi kameramanom a fotografom, rozhodne si vyberte kameramana! Mnoho párov si v rámci šetrenia povie, že stačia len fotky. Neverte tomu. Z kamerového záznamu sa dajú ľahko vytvoriť fotografie. Ale nikdy a nikdy sa to nedá spraviť opačne. Z fotiek vám video nikto nespraví ,a aby ste za pár rokov neľutovali, že váš perfektne nacvičený svadobný tanec vy dvaja nikdy neuvidíte. Navyše počas vašej svadby vám unikne mnoho detailov a ani netušíte, ako sa dobre baví stará mama s najlepším kamarátom vášho manžela a lepšie je raz vidieť, ako tisíckrát počuť.

O tú najlepšiu zábavu sa postará…

Schopný Dj! Postará sa nielen o hudbu a osvetlenie, ale aj o roztancovanie celého parketu. Dajte na odporúčania a nájdite si takého, ktorý sa postará aj o program a hry. Skúsený DJ vás doslova celou svadbou prevedie, stačí s ním len dohodnúť pár detailov. Ak máte s vaším partnerom obľúbenú pesničku, nezabudnite ju dať DJ-ovi zahrať! Je to, predsa váš deň a má naplniť vaše očakávania. Nezabudnite si pripraviť a nacvičiť prvý spoločný tanec. 

Tip: Program pre hostí viete spestriť aj vašou originalitou. Pripravte im zaujímavé ceny do hier a vyplňte prázdne miesta, napríklad dajte svadobčanom možnosť zanechať vám krásny odkaz na drevených srdiečkach. Stačí ich umiestniť na nejaké nenápadné strategické miesto a následne po svadbe vybrať najkrajšie. Dekorácia a vaša pamiatka na svadbu je hotová!

Drevená svadobná kniha pre hostí
(0)
od 38,70 €
Veľká svadobná kniha hostí - Vtáčatá Veľká svadobná kniha hostí - Vtáčatá
+ 5
Drevená svadobná kniha pre hostí
(0)
od 66,20 €
Drevená svadobná kniha hostí - Srdcia Drevená svadobná kniha hostí - Srdcia
+ 5
Drevená svadobná kniha pre hostí
(0)
59,10 €

Kvety, všetky chceme všade kvety!

Floristka - tak sa hovorí tej slečne, ktorá tomu rozumie. Ak nemáte jasno, ako má vaša svadba vyzerať, skúste sa na ňu opýtať v mieste, kde svoju svadbu plánujete zorganizovať. Väščina má poruke zoznam šikovných ľudí, ktorí pravidelne pomáhajú so svadbami. Vašou úlohou v tomto prípade bude určiť farbu, štýl, veľkosť a cenu. Svadobnú výzdobu si však viete vytvoriť aj sami. Stačí kvapka fantázie a šikovné ruky. 

Zdroj: unsplash.com

ÓÓÓ Šaty! 

Terajšie slečny, budúce panie, ste pravdepodobne doteraz netušili, koľko odtieňov bielej v skutočnosti existuje. Koľko strihov, typov výšiviek a goráliek je možné dať na jedny svadobné šaty. Keďže každá nevesta je jedinečná a každá má svoj osobitý a jedinečný štýl, tak sa v tejto fáze dá poradiť len pár vecí: 

  • Dobrá rada nad zlato! Vezmite so sebou úprimné kamarátky, ktoré sa neboja povedať, že práve tieto prípadné šaty nejdú k vášmu typu postavy alebo vás neúmerne rozširujú. 
  • Druhá dobrá rada: Pokiaľ si kúpite šaty skôr, myslite nato, že do svadby môžete pribrať alebo schudnúť. Preto by ste mali mať v zálohe šikovnú krajčírku, ktorá vám ich pred svadbou upraví! Plus treba nájsť šikovnú vizážistku. Na skúšku make-upu a účesu choďte v jeden deň, aby ste mali približnú predstavu, ako spolu tieto dve veci ladia. V zásade platí pravidlo buď výrazný make-up a jednoduchší účes alebo opačne.     
  • Do tretice: Skontrolujte oblek ženíchovi! Chlapi si zvyknú myslieť, že jeden oblek stačí na všetky príležitosti, (pokiaľ ho teda nekupujete nový). Je potrebné pred svadbou overiť, či sa tak náhodou s tým starým niečo nestalo, aby neboli žiadne nepríjemné prekvapenia.

Svadobné menu a torta.

Najjednoduchšia a najsladšia časť prípravy svadby. Svadobné menu sa v podstate skladá samé. Overená klasika slepačí vývar a mäsko ešte žiadnu svadbu nepokazili. Ak však chcete niečo špeciálne, myslite pri tom na vašich hostí. Vybrať pokrm, na ktorý má alergiu jeho mamička, veru nie je dobrý začiatok! Čo sa týka svadobných koláčov, všetky cukrárne vám s radosťou vyrobia ochutnávkový balíček. Predpokladajme, že ich vyskúšate viac, v tom prípade si zapíšte, v ktorej cukrárni vám ako chutilo! Najnovší trend na svadobné torty spočíva v jednoduchosti a jednej veľkej centrálnej ozdobe. Nechajte sa inšpirovať. 

Svadobné torty - Postavičky
(0)
9,10 €
Svadobný zápich do torty - Manželský pár s vlastným textom Svadobný zápich do torty - Manželský pár s vlastným textom
2
Svadobné torty - Postavičky
(4)
od 7,00 €
Ozdoba do svadobnej torty - Ženích a nevesta Ozdoba do svadobnej torty - Ženích a nevesta
+ 1
Všetky zápichy do torty
(0)
6,50 €
Svadobné torty - Dekorácie
(0)
7,00 €

TipSvadobných zápichov je naozaj veľké množstvo.

Zdroj: unsplash.com

Tip, ako ušetriť: Svadobnú tortu vám nemusí vytvoriť špičková cukráreň. Je mnoho šikovných tvoriliek, ktoré pečú torty doma a trúfli by si vytvoriť aj tortu podľa vašich predstáv. Prípadne vám tortu môže spraviť aj niekto šikovný z rodiny, korpus obalí do bieleho marcipánu a doplní už hotovými ružami, ktoré sa za pár centov dajú kúpiť v každej cukrárni a pre výšku torty sa dajú kúpiť krásne svadobné zápichy do torty.  

Svadobné dary a kytice. 

V súčasnosti je bežnou praxou, že snúbenci spolu už nejaký ten piatok žijú, preto sa veľké svadobné dary, aké boli bežné v minulosti, nedávajú. Ak však nejakí rodinní príslušníci trvajú na tom, že chcú kúpiť fyzický dar, nebojte sa povedať, čo by ste potrebovali. Tak isto je bežné dávať mladomanželom peniaze. Nie je hanba povedať, že nech prispeje každý koľko môže. Avšak nespoliehajte sa nato, že vám svadobčania zaplatia svadbu. Financie musíte mať v rezerve aj vy sami. Čo sa kvetov týka, je čoraz viac v móde si namiesto kvetov pýtať od svadobčanov napríklad psie granule, ktoré následne poputujú do útulku, a tak vaša svadba naplní labkáčom brušká. 

Vec, na ktorú nemôžete zabudnúť.  

Nezabudnite ani na formality pred uzavretím manželstva. Presné informácie nájdete tu. (https://www.mzv.sk/cestovanie_a_konzularne_info/konzularne_sluzby-uzavretie_manzelstva)

Najdôležitejší bod vašej svadby? Detaily. 

Menovky na stôl – každý si veľmi rád okrem svadobnej výslužky „ukradne“ niečo z vašej svadby, najčastejšie to bývajú menovky alebo svadobné pierka. Klasické papierové menovky sa vaším hosťom rýchlo stratia a aj zabudnú, prečo ich brali. Odporúčame vybrať z ponuky drevené menovky, ktoré si odložia do konca života.  

Drevené menovky na svadbu Drevené menovky na svadbu
5
Drevené svadobné menovky na stôl pre hostí
(8)
0,97 €
Drevené svadobné menovky na pohár - holubička Drevené svadobné menovky na pohár - holubička
1
Drevené svadobné menovky na stôl pre hostí
(0)
od 0,80 €
Darček pre hostí - Drevená ozdoba Srdiečko na pohár s gravírovaním Darček pre hostí - Drevená ozdoba Srdiečko na pohár s gravírovaním
1
Drevené svadobné menovky na stôl pre hostí
(2)
od 1,00 €

Pokiaľ viete pekne písať, tieto menovky viete kúpiť aj bez mena.

Tip: Vytvorte si zasadací poriadok a umiestnite ho na dobre viditeľné miesto, aby mal každý hosť možnosť si dopredu pozrieť, kde bude sedieť. Vyhnete sa tak trápnym situáciám, kedy niekto bude musieť obehnúť celý svadobný stôl, kým nájde svoje miesto. 

Snubné prstene – ak si chcete vytvoriť snubné prstene na zákazku, počítajte s tým, že to treba riešiť minimálne 2 až 3 mesiace dopredu. Ak vám stačia klasické obrúčky, úprava na váš prst potrvá maximálne 3 týždne. 

Zdroj: dublez.sk

Tip: Ako svadobný podnos na prstene si určite nedávajte zaväzovacie vankúšiky! Na svadbách sa často stáva práve ženíchom, že prstienok nevedia rozviazať! Zjednodušte mu to a vyberte taký ponos, z ktorého obrúčku len vyberie.   

Svadobné podnosy na obrúčky
(4)
20,30 €
Dar na svadbu - drevený podnos na obrúčky Dar na svadbu - drevený podnos na obrúčky
1
Svadobné podnosy na obrúčky
(2)
20,30 €
Darček na svadbu - drevený podnos na prstene Srdiečko Darček na svadbu - drevený podnos na prstene Srdiečko
2
Svadobné podnosy na obrúčky
(0)
20,30 €

Svadobné príhovory a poďakovania rodičom. 

Na svadbe pôsobí najdojemnejšie úprimné vyznanie. Či už si skladáte vlastné sľuby alebo len pripravujete poďakovania rodičom, nezabudnite do nich zakomponovať romantické, prípadne vtipné príhody. Poprípade sa inšpirujte citátmi o láske alebo krátkym vtipom.

Poďakovania rodičom
(0)
20,30 €

Rozlúčka so slobodou.

Opite sa a poslúchajte! Mimochodom, mnohé bary a kluby majú pre rozlúčky so slobodou vytvorený vlastný program tzn. pripravia vám stôl, balóniky, prihodia nejaké občerstvenie – poväčšine stačí pokiaľ si kúpite v bare jednu fľašu alebo prepijete určitú čiastku, nič horibilné to nebýva. 

Užite si každý moment vašej nezabudnuteľnej svadby!